Käesoleva aasta alguses tuli Eestis turule viljakusmonitor – efektiivne, loomulik ja hormoonivaba vahend raseduse planeerimiseks või vältimiseks. Viljakusmonitori näol on sisuliselt tegemist pisikese kompuutriga, millega naine saab monitoorida oma tsüklit ning mis näitab 99,3% täpsusega, kas antud päeval vahekorras olles on võimalik rasedaks jääda.
Viljakusmonitori kasutamisel rasedusest hoidumiseks on tegemist loomuliku pereplaneerimise meetodiga või veelgi täpsemalt viljakusteadlikkuse meetodiga. Eestis mäletavad veel paljud aega, mil siinsetel naistel ei olnudki rasestumisvastaste vahendite osas kuigi suurt valikut. Raseduse planeerimiseks mõõdeti pärakust basaaltemperatuuri, näidud märgiti üles ruudulisele paberile ning punktikesed ühendati joonega. Mure korral mindi naistearsti juurde ning rulliti kokku kleebitud paberid lahti, et tohter saaks tsüklile pilgu peale heita. Viljakusmonitori näol on sisuliselt tegemist sama meetodiga tsükli jälgimiseks, ainult et mõõtmine on saanud täpsemaks ja mugavamaks ning näitude üles märkimine oluliselt lihtsamaks – seega on meetod tänu tehnika arengule nüüd palju usaldusväärsem.
Kuidas viljakusmonitori kasutada?
Temperatuuriandur tuleb panna iga päev hommikul keele alla, mille järel monitor piiksub juba 30 sekundi möödudes edukalt registreeritud temperatuuriga. Seadme äpiga sünkroniseerimise järel joonistub telefoni ekraanile ilus värviline graafik. Daysy värvikood on kollane-roheline-punane. Kollane tuli tähendab nagu valgusfooriski, et tuleks olla ettevaatlik ja võtta seda nagu punast, rohelisega on rasestuda mitte soovivatele paaridele lubatud kõik ulakused ning punasega tuleks nendel samadel paaridel kasutada lisaks barjäärimeetodit. Kui aga soovitakse rasestuda, siis tuleks vahekorrad ajastada just nendele punastele päevadele, sest neid näitab monitor nädal enne ja igaks juhuks ka mõned päevad pärast monitori hinnatud ovulatsiooni toimumist. Temperatuuride kõikumine tekib naise kehas östrogeeni ja progesterooni nivoode muutumisest. Tsükli esimesel poolel domineerib östrogeen ning ovulatsiooni toimumisega pääseb valla õnnehormoon progesteroon, mis tõstab märgatavalt kehatemperatuuri kuni järgmise menstruatsiooni toimumiseni, mil temperatuur taas langeb. Kuna seadmesse tuleb sisestada ka menstruatsioonipäevad, õpib ta individuaalselt tundma kasutaja tsükli pikkust ning teab alati, millal on tsükli esimene päev. Temperatuuride kaudu püüab Daysy kinni ovulatsiooni toimumise päeva näidates seda vilkuva punasena. Monitori on programmeeritud, et ovulatsiooni päevi on üks ja seemnerakud võivad naise kehas elada kuni viis päeva. Lisades kindluse mõttes sellele arvutusele igaks juhuks veel mõned võimalikud viljastumisvõimelised päevad, tekitab Daysy punaseid tulukesi keskmisele kasutajale tsüklisse umbes üheksa päeva jagu.
Mis on basaaltemperatuur ja kuidas saab sellisele meetodile kindel olla?
Basaaltemperatuur on keha madalaim temperatuur, mis saavutatakse pärast pikemat puhkeperioodi, mistõttu on seda kõige efektiivsem mõõta esimese asjana hommikul, enne voodist välja astumist või muud moodi oma keha aktiveerimist. Kui tunnete halba enesetunnet või palavikku, on otstarbekas mõõtmine vahele jätta, kuigi monitor on programmeeritud hakkama saama ka temperatuuride ja tsükli kõikumistega. Kui naise basaaltemperatuurides esineb anomaaliaid, manitseb monitor paari ettevaatlikkusele – ette tulevad kollased ja punased tuled. Samuti toetub monitor oma arvutustes statistikale.
Pirita Perearstikeskuse naistearst Galina Litter mainis Tallinna Televisioonile antud intervjuus, et kõikides praksistes on sellised patsiendid, kes keelduvad hormonaalsetest vahenditest ning suur protsent on neid, kellele need on vastunäidustatud. Sellistele naistele tuleb igal juhul leida mittehormonaalne meetod. Seega tervitab günekoloog viljakusmonitori turule tulekut.
Kasutades viljakusmonitori, ei pane naine oma tervist mingil viisil ohtu, säilib võime soovi korral ka aastate pärast viljastuda (ei kustuta ovulatsioone, nagu seda teevad hormonaalsed vahendid). Pärast pillidest loobumist võib viljakusmonitori kohe kasutama hakata, vältida tuleks ainult esimese veritsemise sisestamist seadmesse kui menstruatsiooni, kuna tegemist on sünteetilistest hormoonidest tekitatud veritsemise, mitte tõelise menstruatsiooniga. Sisestada tuleks esimene päris menstruatsioon. Samuti võib monitoorima hakata üsna vahetult pärast sünnitamist – tootja soovituse kohaselt alates kuuendast nädalast. Äsja sünnitanud naine peaks vaid jälgima, et beebi laseks tal magada vähemalt 3-4 tundi järjest. Siis saab efektiivselt kätte basaaltemperatuuri ehk temperatuuri, mille keha saavutab pärast pikemat puhkeperioodi.
Monitor õpib kasutajat esialgu tundma 4-6 tsükli vältel, mille kestel tuleks olla kannatlik ja preservatiivid igal ajal käepärast hoida. See pingitus tasub ennast hiljem aga kuhjaga ära kuna mida kauem ja stabiilsemalt monitori kasutada seda rohkem ta rohelisi päevi suudab genereerida ning mis kõige tähtsam – naine saab elada kooskõlas oma keha ja hingega kannatamata depressiooni, libiido languse, kaalutõusu, trombide ja võimaliku vähki haigestumise ohu all, mis võivad mitmete uuringute põhjal kaasneda sünteetiliste hormoonide tarvitamisega.
Viljakusmonitor võib noorele naisele saada aastateks suurepäraseks kaaslaseks elamaks tervislikku elu ning õpetades naise loomulikku tsüklit austama ka meessugupoolt.
Lisainfo: www.viljakusmonitor.ee
Kuula seminari: Kuidas mõjutavad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid naise organismi tegelikult? https://www.youtube.com/watch?v=9FuPMvVO1d8
Ole kursis uusimate uuringutega: Daysy Estonia
Vaata lugu saatest Terve Tervis: https://www.youtube.com/watch?v=6thfqYretkE