Verejooks pärast sünnitusmajast kojupöördumist: platsenta peetumine

Küsimusele vastas: Marit Tükk, ämmaemand

Küsimus

Sünnitus toimus kolm nädalat tagasi. Haiglast väljudes ei kontrollitud emakat. Nädala möödudes tekkis verejooks ja väljusid suured tükid. Arsti juurde pöördudes öeldi, et platsenta tükke on veel sees ja sain nädalase tabletikuuri. Nädala pärast tagasi pöördudes öeldi, et platsenta kasvab ja tehakse puhastus. Kas pean muretsema oma edaspidise tervise pärast või on see sagedane asjade kulg pärast sünnitust?

Olete mures, kuna peale sünnitust esines Teil platsenta osakeste peetus. Olukord ei ole just tavapärane ja mõistan Teie muret oma tervise pärast. Selline tüsistus ei ole just sagedane, kuid seda esineb. Otsest põhjust, miks Teil peale sünnitust platsenta emakaseina küljest täielikult ei irdunud, on siin kirjas küll raske arvata, teadmata eelnevat haiguslugu. Kirjandus annab platsenta osiste peetuse mõningateks põhjusteks eelnevad abordid ja naissuguelundite põletikud, samas on suur roll ka raseduse ja sünnituse kulus.

Platsenta osiste peetuse ravis on tähtis osa emakat kokkutõmbavatel ravimitel (Oxytocini tabletid – usun, et olete neid kindlasti tarvitanud), antibiootikumidel, et põletik ei leviks ülevalpool asuvatele organitele. Tähtsaim ravimeetod on aga emakaõõne abrasioon osiste eemaldamiseks, mis Teil ka ees seisab. Seda protseduuri teostatakse lühiajalises narkoosis, et patsient ei peaks valu tundma. Enne narkoosi ja protseduuri küsitletakse Teid põhjalikult eelnevate haiguste, raseduste ja sünnituste kohta, samuti eelneva narkoosikogemuse ja allergiate teemal. Tavaliselt peale emakaõõne abrasiooni, kus eemaldatakse verehüübed ja platsenta tükikesed, olukord normaliseerub ja kaebused kaovad.

Arvan, et Te ei peaks oma edaspidise tervise suhtes muretsema seni, kuni protseduur on seljataga ja enesetunne paraneb. Kui aga tervis silmnähtavalt halveneb, tekib halvalõhnaline vinav voolus, tugevam verejooks, kõhuvalu, palavik, tuleks kohe pöörduda abi saamiseks naistearsti poole.

Edaspidi, kui soovite veel rasestuda, võib eelnev emakaõõne puhastamine instrumentidega veidi mõju avaldada selle tõttu, et emaka limaskest ei ole nii täiuslik kui võiks, abrasioon kahjustab limaskesta terviklikkust. Võibolla on raskusi rasestumisega, raseduse säilimisega. Aga see kõik on vaid võib-olla ja midagi kindlat ja põhjapanevat siin öelda ei saa, sest kõik naised on erinevad.