Spiraal pärast sünnitust

Küsimusele vastas: Bianka Peetson, ämmaemand

Küsimus

Kuna olen suht võhik igasuguste rasestumisvastaste vahendite kohapealt ja totaalne tuulepea kõigele lisaks, siis mõtlesin, et ehk sobiks mulle näiteks vaskspiraal. Mul on 8-kuune laps ka, kas on mingit soodustust väikelapse emale? Kui palju spiraal maksab muidu? Seni oleme kasutanud kondoomi, sest arvasime, et praegune laps saab peagi endale õe või venna, kuid plaanid muutusid ja seepärast oleks mõttekas mingi pikaajaline variant.

Õnneks on tänapäeval rasestumisvastaste vahendite valik üsna mitmekesine nii, et igaüks peaks leidma endale parima lahenduse.
Kui olete otsustanud, et lapsele õde-venda niipea ei tule, siis on spiraal ilmselt kõige lihtsam ja odavam lahendus. Spiraali paneku eelduseks on see, et tupeanalüüsid on korras. Põletiku korral tuleb põletik eelnevalt kindlasti välja ravida, sest muidu võib juhtuda, et spiraali paigaldamise käigus viiakse emakasse mõni haigustekitaja ning tulemuseks on tugev põletik.
Spiraali variante on kaks – vaskspiraal ja hormoonspiraal. Mõlema maksimaalne “eluiga” on kuni viis aastat. Soovi korral võite lasta selle varem eemaldada.
Vaskspiraal on aasta jooksul peale sünnitust tasuta – see paigaldatakse Teile selles asutuses, kus olite rasedusega arvel. Haigekassa kompenseerib spiraali maksumuse asutusele, Teie selle eest tasuma ei pea (tavahind umbes 45€). Seega on see spiraal odav, kuid negatiivse poole pealt võiks välja tuua, et selle spiraaliga võivad menstruatsioonid olla valulikumad ja vererohkemad, kui teil tavaliselt on olnud.
Hormoonspiraalile kehtib alates 2013.a 50%-line soodustus (naistearsti retsepti alusel). Teil endal tuleb tasuda umbes 70€. Samas kaovad selle spiraaliga mensesed üldse umbes aasta möödudes. See on normaalne ja kahjutu. Seega ei ole menstruatsiooni valusid ega rohket vereeritust.
Kui Te last enam rinnaga ei toida ja sooviksite mõnda muud vahendit kasutada, siis kasutusmugavuse poolest võiks soovitada veel kas hormoonplaastreid (plaastrit tuleb vahetada kord nädalas) või hormooni sisaldavat tuperõngast (rõngast tuleb vahetada kord kuus). Kuna kirjutate, et ilmselt ei oleks Teil meeles igapäevaseid pille võtta, siis soovitaksid pigem eelpool nimetatud vahendeid.
Kui Te aga imetate, siis võite kasutada kas kondoomi, ühte kindlat sorti antibeebipille (Cerazette – neid tuleb võtta iga päev) või spiraali, ükskõik kumba.
Selleks, et leida Teile sobiv vahend, tuleks pöörduda oma günekoloogi poole.