“Muidugi on meie rida ka vannitoa remont Tartus, Meie ettevõte teeb aastas üle kuuekümne vannitoa remondi ja tubli veerandi neist Tartus,” ütleb Remondifirma tegevjuht Kaspar Aruvee.
Tüüpilise paneelmaja vannitoa remont Tartus
“Kui meilt tellitakse paneelmaja vannitoa remont Tartus, asub objekt reeglina Annelinnas,” alustab Kaspar. Ta selgitab, et sageli tellitakse vannitoa remont täiskasvanud laste poolt kingituseks vanaks jäänud emale-isale, kellele valmistab vanni ronimine raskusi.
Kaspar meenutab ühte sellist vannitoa remonti: “Nii ka seekord. Vanni asemele pidi tulema dušš ja vannituppa pidi vanni arvelt ära mahtuma ka pesumasin. Põhimõtteliselt üsna lihtne töö – lammuta vana vannituba seinapaneelideni tühjaks ja ehita uus sisse. Reeglina kestab säärane paneelmaja vannitoa remont Tartus või kus iganes keskmiselt neli nädalat.”
Püstak oli üllatustest tulvil
Tööd sujusid plaanipäraselt, kuni järgi jõudis torudeni: “Siis selgus, et torud maja püstakus pole lihtsalt vanad, vaid vanad ja omadega ikka täiesti läbi!” Kaspar täpsustab, et asjad olid ikka väga halvad. Püstakutorud olid torud vaid nime poolest: “Kui puudutasid, lagunesid kildudeks.”
Niisiis sai selle Tartu paneelmaja vannitoa remont paariks nädalaks käsipiduri peale. Sest torusid polnud võimalik kuhugi ühendada.
Tuli asuda koostöös ühistuga hoopis püstaku torusid vahetama. “Me võinuks selle töö ise käigu pealt ära teha, kuid ühistu eelistas oma tavapärast remondipartnerit, kellel läks selle kallale asumiseks omajagu aega,” nendib Kaspar.
Tema sõnul tähendab paneelmaja vannitoa remont alati riski, et maja püstaku torud osutuvad pehmelt öeldes lootusetult amortiseerunuks: “Need on ikkagi vähemalt kolmkümmend viis aastat vanad hooned. Muidugi kipuvad torud selle ajaga ära väsima.”
Vannitoa remont viis järgmise tellimuseni
“Kui püstak korras, saime minna töödega edasi. Paneelmajale omaselt olid seinad kõveravõitu, mistõttu tuli enne plaatimist pahteldada neid kõvasti sirgemaks,” jätkab Kaspar remondilugu.
Edasised tööd, nagu WC ja vannitoa vaheliste torude katmine karbikuga ja korruse elektrikilbist pesumasina ja põrandakütte jaoks uute ühenduste vedamine, läksid peale paarinädalast sundpausi juba õige lihtsalt.
“Meil on iga töö peale Tartus mihklid mehed, kelle jaoks pole miski võimatu,” kiidab Kaspar brigaadi. Objekijuht Rene Smirnov hõikab oma töölaua tagant vahele: “Ja nüüd telliti meilt sama korteri teiste tubade sanitaarremont ka otsa. Tähendab – klient jäi meiega väga rahule.”
Vannitoa hinnapakkumine sisaldab kõike
Kaspar arvab, et oma osa klientide naasmises väljenduvas rahulolus mängib tõik, et vannitoa hinnapakkumine – õigemini Remondifirma mistahes hinnapakkumine – sisaldab absoluutselt kõike.
“Klient peab teadma ainult seda, millise mustriga plaate ta seina soovib. Ülejäänu arvutame välja meie,” lubab Kaspar. Ja kui klient ei seda ei tea? “Siis võime kutsuda appi sisearhitekti,” on Kasparil lahendus varrukast võtta.
Puitmajade vannitubade ehitus Tartus
Kaspari sõnul on Remondifirmale on tuttav töö ka vannitubade ehitus Tartus neisse majadesse, kus vannitube pole kunagi olnudki: “Karlova ja Supilinn on need piirkonnad, kus vanades puitmajades puuduvad kohati tänaseni ajakohased pesemistingimused.”
Ta meenutab ühte hiljutist tööd: “Kõigepealt valisime koos kliendiga välja vannitoa asukoha. Senini sai seal korteris pesta end ainult kraanikausis. Kahekümne esimesel sajandil!”
Vannituba pidi tulema piisavalt suur, et inimene mahuks sinna pesema ja kuivatama. Ka pidi ruum asetsema korteri üldise ruumijaotuse plaanis loogilises kohas nõnda, et oleks võimalik ühendada ka torusid.
Vannitoa paiknemine sõltub torudest ja taladest
“Kindlasti tuleb vannitoa jaoks leida ruumi püstaku lähedal,” soovitab Kaspar. Sel soovitusel on kaks head põhjust. Esiteks äravoolude pikkused ja kalded ning teiseks äravoolude ehitamise võimalikkus.
“Vanade puitmajade põrandatalad jooksevad ühte pidi läbi terve maja. Torud saab vedada põranda alt ainult talade vahelt nedega paralleelselt, mitte taladega risti,” selgitab Kaspar.
Kuid vanadel puitmajadel on teinegi huvitav omadus – nad on aastakümnetega vajunud kõveraks. Kaspari sõnul pole see hea: “Vannituba eeldab tugevat alust, et põrand ei hakkaks vajuma, et pragude kaudu ei satuks vesi põranda alla.”
Kuidas kujuneb puitmaja vannitoa ehituse maksumus
Kokkuvõttes kujuneb vannitoa ehituse maksumus puitmajas märksa suuremaks, kui mistahes kivimajas. “See hinnavahe võib olla mõni tuhat eurot, natukene siia-sinna,” ütleb Kaspar.
Põhjused peituvad töö keerukuses, sest sisuliselt tuleb ehituse käigus leida probleemidele nullist lahendused, sest vana vannituba pole võtta eeskujuks kusagilt. Korterisse tuleb sisse ehitada sirge ja veekindel ruum.
“Kui vannitoa ehitus võtta ette käib-kah standardiga, on majas pärast probleemid näiteks mädanevate taladega,” soovitab Kaspar jääda nõudlikuks. Sest kui kusagil – näiteks nurgas – silikoon väsib, pääsevad niiskus ja vesi maja kandekonstruktsioonide kallale. See aga tähendab suurt pahandust.
Ventilatsioon on vannitoas vältimatu
Niiskusprobleemide vältimiseks tuleb vannituppa ehitada ka ventilatsioon. Ilma ventilatsioonita vannituba ehitada ei saa, kuna niiskus ei pääse siis ruumist välja ning tekib hallitus. “Ja hallitus kahjustab nii maja kandekonstruktsioone kui ka korteri elanike tervist,” paneb Kaspar südamele.
Õnneks on vanade puitmajade korstna- või kommunikatsioonipüstakutes reeglina mingisugused ventilatsioonilõõrid siiski olemas. Küsimus on nendeni jõudmiseks.
“Võib juhtuda, et kui vannituba jääb ventilatsiooniga püstakust kaugele, tuleb lõõrini vedada nähtav toru,” nendib Kaspar sellisel puhul tehtava esteetilise kompromissi paratamatust.
Unustada ei tohi ka muinsuskaitset
Kuid kui majas puudub ventilatsioon üldse, tuleb kokkuleppel ühistuga (ja miljööala korral ka muinsuskaitsega) teha välisseina ventilatsiooniava. “Üldiselt neid asju ei keelata, aga neil on omad eelistused ja soovitused, kuidas ja mis stiilis seda teha, et maja üldilme säiliks.”
Seda, kas maja on muinsuskaitse all või asub miljööalal, soovitab Kaspar ehitustööde planeerimise käigus kindlasti täpsustada: “Need kaardid on guugeldades kättesaadavad. Samas kehtib Tartu puhul rusikareegel, et kui on puitmaja, siis mingisugused piirangud on tal peal.”
Uusarenduse vannitoa remont Tartus
Tulles jutuga kaasaega, ütleb Kaspar, et järjest tavalisem töö on ka mõne uusarenduse vannitoa remont Tartus. Pealtnäha korraliku vannitoa remontimisel võib olla mitmeid põhjuseid.
“Reeglina on säärane uusarendus ehitatud kümmekond aastat tagasi, mistõttu tellitakse värskendusremont. Või teisel juhul on korter vahetanud omanikke ja uutel inimestel on omad soovid,” ütleb Kaspar.
Ta täpsustab, et Tartus on uusarenduste puhul piirkondliku eripärana küllaltki levinud ka puitsõrestikuga majad: “Nende vannitubade puhul kehtivad kõik puitmajade vannitubade ehitamise ja remondi eripärad.”
Kuid suures plaanis pole uusarendustel ning nende vannitubadel vahet, asugu nad Tallinn-Tartu maantee alguses Peetri külas või selle lõpus mõnes Tartu vastses äärelinnas.