Usaldusväärsed rasestumisvastased vahendid

Artikkel pärineb TAI kodulehelt www.terviseinfo.ee

Usaldusväärsed rasestumisvastased vahendid

KONDOOM
Kondoomid kaitsevad raseduse eest, takistades seemnerakkude pääsemist tuppe. Kuid võib juhtuda, et kondoom libiseb maha või läheb katki. Seetõttu on mõistlik kasutada kondoomi koos mõne muu rasestumisvastase vahendiga. See võib olla rasestumisvastane tablett, süstitav rasestumisvastane preparaat, spiraal või pessaar.

RASESTUMISVASTASED TABLETID (pillid)

Pillid sisaldavad hormoone. Nende abil takistatakse munarakkude küpsemist. See tähendab, et need ei saa viljastuda. Seemnerakud satuvad kehasse, kuid ei puutu kokku küpsete munarakkudega. Pillid on väga usaldusväärnerasestumisvastane vahend, mis ennetab raseduse. Kuid see ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest. Seetõttu tuleb kasutada ka kondoomi. On erinevat tüüpi rasestumisvastaseid tablette. Võid arstiga arutada, millised sinule kõige paremini sobivad. Arst kirjutab retsepti,
millega saab apteegist pillid kätte. Pille tuleb võtta iga päev. Kui unustad võtta pilli ühel või mitmel päeval või oled olnud haige, ei toimi see enam usaldusväärselt. Küsi oma arsti käest, mida sellisel juhul ette võtta.

Ebausaldusväärsed rasestumisvastased vahendid

SPERMITSIIDID: KREEMID, TABLETID, ŽELEE JA VAHT

Need pannakse tuppe, kus nad hävitavad seemnerakud umbes kaheksa tunni jooksul. Kuid alati ei hävita need kõiki seemnerakke. Need on kasulikud ainult siis, kui neid kasutatakse koos kondoomide või pessaariga.

VAHEKORRA KATKESTAMINE

See tähendab, et mees eemaldab oma suguti tupest vahetult enne seemnepurset. Meetod on ebausaldusväärne, sest kunagi ei tea täpselt, millal seemnepurse toimub. Veel enam, spermat leidub ka eelspermas, mis eraldub enne õiget seemnepurset.

KALENDRI- JA TEMPERATUURIMEETOD

Umbes kaks nädalat pärast päevade algust eraldub uus küps munarakk. Nende kahe meetodi abil võid kindlaks määrata oma viljastusperioodi. Tuleb kalendrisse kirja panna, millal menstruatsioon toimub või mõõta oma kehatemperatuuri igal hommikul enne tõusmist, sest temperatuur tõuseb mõnevõrra pärast küpse munaraku eraldumist. Kalendri- ja temperatuurimeetod on ebausaldusväärne, sest aega ei saa kunagi päris täpselt välja arvestada, aga ka seepärast, et munarakk võib mõnikord eralduda natuke varem või natuke hiljem. Need meetodid ei ole ebausaldusväärsed üksnes raseduse vältimisel. Seks ilma kondoomita toob alati kaasa ohu nakatuda sugulisel teel levivasse haigusesse!

Kui midagi läheb valesti

Kui Sa ei ole kasutanud rasestumisvastast vahendit või midagi muud on juhtunud (nt unustasid pilli võtta), tuleks midagi ette võtta nii kiiresti kui võimalik.

  • Kui midagi on valesti läinud, pöördu hädaabipillide (nn SOS-pillide) hankimiseks lähimasse apteeki. Hädaabipillid on käsimüügiravimid ning apteeker saab Sulle ka nende kasutamise kohta täpsemat nõu anda.
  • Võid lasta paigaldada spiraali viie päeva jooksul pärast seda, kui midagi valesti läheb.
  • Kui päevad ei alga õigel ajal, võid olla rase. Tee rasedustest.
Kui menstruatsioon on rohkem kui 16 päeva hiljaks jäänud, võid lasta teha abordi. Seda tuleks eelistatavalt teha 6 nädala jooksul või hiljemalt 12 nädala jooksul. Abordikliinikus selgitatakse abordi eeliseid ja puudusi. Kui otsustad abordi kasuks, tühjendatakse sinu emakas toru kaudu. Koju saab minna pärast väikest puhkust. Otsust rasedus katkestada ei ole kerge teha. Sul on selleks veenvad põhjused ning on sinu otsustada, mis on parim sinu ja sündimata lapse jaoks. Sellise protseduuri läbimine võib olla väga emotsionaalne. Rääkimine kellegagi, keda usaldad, võib aidata sellega kergemini toime tulla. Kui vajad rohkem tuge, võid pöörduda oma arsti poole või naistenõuandlasse. Need organisatsioonid on selleks, et aidata Sind raske otsuse tegemisel.
www.perekool.ee
Eesti Ämmaemandate Ühing