Tüütu putukas peatäi!

piltKui lapsed käivad koolis või lasteaias siis võivad tihti tulla kimbutama peatäid.
Peatäidest lahti saada on üsna raske!

Inimese peatäi on parasiit, kes elab inimese peas juustega kaetud alal, kus on talle sobilik elukeskkond, õige temperatuur ja niiskus. Täi on umbes seesamiseemne suurune väike parasiit, mis levib otsese kontakti või esemete kaudu. Täi toit
ub inimese verest. Ideaalkliima on täi arenguks on temperatuur 30 C ja niiskus 70%. Täile on surmav temperatuur alla 22 C ja üle 44 C, seda aga mitte tingule, kes võib kammis,riietes või patsikummis eluvõimelisena säilida kuu aega.

Tavaliselt on peas kümmekond täid, kuid sadu tinge. Lemmikpiirkonnaks on kõrvade tagused ja kuklapiirkond. Emane täi muneb ööga 5-10 muna juuksejuurtele. Ting areneb täiskasvanud täiks 30-35 päevaga. Madalal temperatuuril täi arenguperiood pikeneb.

Täid põhjustavad sügelust, eriti kuklas juustepiiril ja kõrvade taguses piirkonnas. Parasiitide sülg ja väljaheited omavad allergiseerivat toimet ja tekitavad ärritusnähte. Kui aga tekib lööve siis on ilmselt infektsioon kestnud juba pikemalt. Kratsimise tagajärjel võib lisanduda naha mädapõletik. Peatäidest võib olla põhjustatud ka lümfisõlmede suurenemine kaelal ja kõrvade taga.VM-X100_PHOTO_IN-SITU

Täi levib vaid otsese kontaktiga nakatunud inimestelt, nende juustest, kammilt, mütsilt, kõrvaklappidelt, käterätilt jms. Ilma toiduta jääb täi ellu kuni kaheks ööpäevaks. Täid ei levi loomade kaudu, ei uurista nahas käike, samuti ei hüppa ega lenda.

Enim ollakse täidega hädas lastekollektiivides, kus nakkus levib väga kiiresti, sest lapsed on omavahel mürades ja mängides kõige rohkem otseses kontaktis. Kõige sagedamini on nakatuvad 3-11 aastasedl lapsed, eriti tüdrukud, kes laenavad üksteisele kamme ja juuksekumme.

Ilma ravita täidest lahti ei saa!

Soovitav oleks kontrollida laste juukseid kord nädalas. Kui leiate täisid või tinge, kotrollige kogu perekonda.

Raviks tuleb kasutada spetsiaalselt apteegist saadavaid täide hävitamiseks mõeldud vahendeid või elektroonilist täikammi, mis hävitab nii täid kui tingud.

Peale vahendi mahaloputamist kammige kindlasti niisked juuksed läbi peenepiilise tavalise täikammiga, et eemaldada surnud täid ja nende munad. Ravi võib ka ebaõnnestuda, kuna esineb ka täimürkide suhtes resistentseid täisid. Nende vastu aitab elektrooniline täikamm.

VM-X100_FACEElektroonilise täikammi puhul hävitab patareidest tulev elektripinge täid ja nende munad, ning sama kammiga  eemaldatakse need ka juustest. Kindlasti tuleb silmas pidada seda, et elektroonilist täikammi võib kasutada ainult kuivade juustega!

Peale kammi kasutamist desinfitseerida alati kammi piideosa alkoholi sisaldava vahendiga!

Kammi ei tohi puhastada veega!

Elektroonilst täikammi sobib kasutada ka profülaktikaks. Kui lasteaias või koolis esineb täisid, siis võib õhtuti/hommikuti juuksed elektroonilise kammiga läbi kammida.

Kui täisid on palju ja juuksed on pikad ja paksud võib raviks kasutada ka mõlemaid vahendeid. Töödelda juukseid kõigepealt vahendiga, vahepealsetel päevadel kasutada elektroonilist täikammi ja seitsme päeva pärast korrata ravi vahendiga.

Kindlasti on vaja pesta ka  riideesemed ja voodipesu (60 kraadi juures) ning desinfitseerida harjad-kammid. Juuksekummid on soovitav minema visata. Koristada tolmuimejaga põrandad, vaibad, pehme mööbel, seejärel vahetada tolmuimejas tolmukott, kuna tingud, mis on maha kukkunud, on veel pikalt eluvõimelised.

Kõik, mida pesta ei saa, nagu pehmed mänguasjad, karvased kraed, asetada kaheks nädalaks suletud kilekotti. Kilekoti võib omakorda asetada ka sügavkülma. Talvel rõdule või terassile. Kui sul on auto, siis ei tohi unustada ka auto istmekatteid.

Kui lapsel leitakse peatäid, tuleb kindlasti teavitada ka kasvatajat/õpetajat, et piirata nakkuse edasist levikut ja vältida taasnakatumist.

Elektrooniline täikamm on saadaval kõikides hästivarustatud apteekides ja ZAP täitõrje vahend on saadaval Apotheka apteekides.


Elektrooniline täikamm ZAP’X

KIIRE  *  LIHTNE  *   EFEKTIIVNE
EI KAHJUSTA JUUKSEID
VALUTU  *  TURVALINE

Ära kasuta ZAP’X märgade juustega!
Desinfitseeri ZAP’X peale iga kasutuskorda!

 

 

 

ZAP’X Täitõrje vahend

Lihtne peale kanda tänu spray pudelile, lihtne maha pesta! Suur 120 ml pudel

TURVALINE * LÕHNATU * VÄRVITU

EI SISALDA BIOTSIIDI * EI OLE TULEOHTLIK

Toimeaine Dimethicon

Sobib al. 6 kuust, rasedatele ja imetavatele naistele.

 

Linus Medical OÜ
Narva mnt.5, Tallinn 10117
Tel. 6619 855 Tasuta infoliin 800 3030

www.termomeeter.ee
https://www.facebook.com/LinusMedical/

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.