Tupeseene ennetamine ja ravi raseduse ajal
Tupeseen, meditsiiniliselt tuntud kui kandidoos, on raseduse ajal sage probleem, mis võib põhjustada ebamugavust ja muret. Tupeseene tekitajaks on pärmiseente sugukonda kuuluv Candida albicans ning seda võib leida kõigil naistel tupest ja soolestikust. Arvatakse, et seda probleemi esineb elu jooksul koguni 75% naistel. Umbes pooltel nakatunud naistest kordub tupeseen vähemalt ühe korra ning 10 – 20% naistest esineb tõsine kandidoos, omades korduvat infektsiooni koos nelja või rohkem episoodiga ühes aastas.
Rasedusaegsed hormonaalsed muutused, eriti östrogeeni taseme tõus, loovad soodsa keskkonna tupeseene vohamiseks. Suure tõenäosusega on tegemist tupeseenega, kui tupest eritub kohupiimataolist valgevoolust, millega kaasneb tugev sügelus, kipitus, limaskestade turse, lõhed või isegi haavandid. Probleemi esmakordsel esinemisel tuleks pöörduda ämmaemanda või naistearsti vastuvõtule, et saada kinnitust, kas tegemist on tupeseene või mõne muu terviseprobleemiga. Korduva episoodi puhul tunneb naine enamasti juba ise ära, millega tegu.
Kuigi tupeseene raviks on raseduse ajal olemas mitmeid erinevaid meetodeid, räägime siiski kõigepealt ennetusest.
- Toitumine. Vaata üle kriitilise pilguga oma menüü ning piira suhkru, valge jahu ja pärmisisaldusega toitude tarbimist, kuna need võivad soodustada Candida seene kasvu. Jäta oma menüüst välja ka kihisevad magusad joogid ning joo selle asemel puhast vett. Toiduvalmistamisel võid kasutusele võtta kookosrasva ning kurkumi – uuringute järgi leiti, et nendel toiduainetel on seenevastane mõju.
- Õige intiimhügieen. Intiimpiirkonda pese sooja vee ja/või õrnatoimelise ja lõhnatu intiimpesuvahendiga üks-kaks kord päevas. Väldi tavalisi dušigeele ja lõhnastatud seepe, mis võivad muuta tupe pH-d ja seeläbi soodustada seente kasvu. Liigne pesemine võib samuti häirida tupe mikrofloorat ja seeläbi soodustada seente kasvu. Päris kindlasti ära pese tuppe seestpoolt! Sobiva pesuvahendi leiad apteegist või hästi varustatud kauplusest.
- Sobiv aluspesu. Kõige parem on puuvillane ja õhku läbilaskev tavalise lõikega aluspesu, mis aitab vähendada niiskust ja loob ebasoodsa keskkonna seentele. Sünteetiline aluspesu ning stringid seeläbi soodustavad kandidoosi teket. Oluline on vahetada iga päev aluspesu.
- Probiootikumid. Kui soolestiku mikrofloora tasakaal on paigast ära, on organism altim ka tupeseene tekkeks. Probiootikumi kuur aitab ära hoida seedimisprobleeme ja kõhulahtisust, tugevdada immuunsust ja aitab vitamiinidel-mineraalidel paremini imenduda.
- Väldi liigset stressi. Püüa leevendada oma stressi jalutades, meditatsiooni ja hingamisharjutustega ning tee ka endale meelepäraseid tegevusi, mis sind maandavad. Kui tunned, et ei tule oma stressitasemega toime või vaevab sind mingi raseduse-sünnitusega seotud mure, siis räägi sellest oma ämmaemandale, kes saab sind vajadusel suunata edasi nõustajale või psühholoogile.
- Lokaalsed seenevastased kreemid ja ravimküünlad. Raseduse ajal on soovitatav kasutada paikseid asool-tüüpi seenevastaseid ravimeid (nt klotrimasool või mikonasool), kuna need on osutunud tõhusaks ja ohutuks. Retseptiravimid on käsimüügiravimitest efektiivsemad ning leevendavad sümptomeid kiiremini. Tupeseene diagnoosi pannes määrab ämmaemand või naistearst tavaliselt Gyno-pevaryl, Klotrimasool GSK või Canifug küünlaid. Ilma retseptita on apteegis saadaval Klotrimasool kreem välissuguelunditele määrimiseks ning Canesten tupeküünlad. Nõrga põletiku puhul võib abi saada ka apteegis müügil olevatest piimhappebakteri preparaatidest, mis on olemas tupeküünalde ja tablettidena.
- Suukaudsed seenevastased ravimid. Raseduse ajal ei ole suukaudsed seenevastased ravimid, nagu flukonasool, soovitatavad võimalike riskide tõttu beebile.
- Rahvameditsiin. Rahvameditsiinis on erinevaid soovitusi tupeseene raviks, kuid paraku ei ole nende toime tupeseene ravis senistes uuringutes kinnitust leidnud, seda eriti raseduse ajal.
Kasutatud allikad:
- Kandidoos – inimene.ee
- Sünnitusabi ja günekoloogia, AS Medicina 2008
- Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja? – sudameapteek.ee
- Naistearst soovitab: lihtsad nipid tupeseene ennetamiseks – confido.ee
- Everything You Want to Know About Vaginal Yeast Infections – healthline.com