Tupepõletiku ravimid ja rasestumisvastase vahendi valik imetamise ajal

Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, toitumise ja imetamise nõustaja

Küsimus

Probleem selline, et toidan last rinnaga (5-kuune poeg), aga naistearst kirjutas metronidazoli tupe põletiku raviks, mis tekkis peale spiraali paigaldamist. Infolehes on kirjas, et rinnaga toitmine tuleb ravimi võtmisel lõpetada, mida ma teha ei kavatse. Kuidas see ravim võib lapsele mõjuda? Kas on olemas leebemaid ravimeid?

Arudaadav, et selline info teeb murelikuks. Tegelikkuses kasutatakse haiglates metronidazoli ka vahetult pärast sünnitust põletike raviks ja otseseid kõrvaltoimeid tavaliselt ei ole ka vastsündinute puhul.

Ravimiinfos peab see niiviisi olema kirjas, sest seda ei ole tegelikult katsetatud imetavate emadega. Samas selliseid katseid ei saagi teha, sest keegi ei oleks nõus enda ja oma lapse peal katsetama. Seetõttu see info jääb sinna veel pikaks ajaks samasuguseks.
Loomulikult ei saa välistada väikeseid kõrvalmõjusid lapsele, aga need jäävad ilmselt silmale nähtamatuks – see tähendab, et toimeaine jõuab ka lapseni. Peamiselt mõjutab see maksa, mis vastutab kehas jääkainete eemaldamise ja mürkide kahjutuks tegemise eest.

Samas on laps juba 5-kuune ja see vähendab riske tunduvalt, sest maks juba töötab ja on tugevam ning rinnaga toitmine annab lapsele ka teistpidi eelise – see aitab ravimijääkidel eemalduda ja maksal töötada.

Te ei kirjuta millisel kujul Teile ravim määrati, aga suukaudse võtmise asemel oleks ju võimalik kasutada kohalikku ravi metronidazoli küünaldega tuppe – siis on toime lapsele oluliselt väiksem.

Looduslik meetod oleks tugevdada immuunsust tervisliku toitumisega, toetada soolestiku mikrofloorat (võiks võtta piimahappe bakterite kultuure, mis vähendavad igasuguseid põletikke) ja kasutada tupepõletiku raviks vaheldumisi kohaliku toimega piimhappebakteri-tampoone ja küüslauguküünt. Kui tunned huvi looduslike vahendite vastu, vaata biolatte.ee kodulehte. Ladyzym on spetsiaalselt naistele tupepõletike raviks.

Teil on täiesti õigus – imetamist tuleb loomulikult jätkata. Metronidazoli kõrvaltoimed lapsele on kindlasti väiksemad kui rinnapiimast ilma jäämisest talle tekkiv kahju.

On naisi, kelle puhul spiraal ei tulegi kõne alla – vaatamata korduvatele katsetustele ei ole võimalik seda kasutada just põletike tõttu. Spiraali rasestumisvastane toime ju seisnebki selles, et ta tekitab emaka limaslestas põletikusarnase protsessi ning rasedus ei jää siis pidama. Võib kaaluda ka muid võimalusi. Kui laps on ainult rinnapiimatoidul, siis lähemad kuu aega kaitseb see veel päris hästi ema soovimatu raseduse eest, aga mitte enam siis, kui alustate lisatoidu andmisega. Rinnaga toitmise jätkumine vähendab küll ka suurema lapse puhul rasestumise võimalust ja seda saaks kombineerida kohalike vahenditega nagu tupegeelid, kuulikesed, kondoom ning tsükli jälgimine. Kui mitut meetodit korraga kasutada – näiteks imetamine + geel + tsükli ohtlike päevade vältimine, siis on rasestumise võimalus väga-väga väike. Senikaua kui menstruatsioon ei ole üldse veel taastunud piisab ilmselt ka ainult imetamisest endast ja rasestumisvastase geeli kasutamisest.

Imetamise kaitse esimesel 6 kuul pärast sünnitust on 98% – sama, mis spiraalilgi – kui on täidetud järgmised 3 tingimust:
1. laps sööb ainult rinda
2. laps saab rinda siis kui tahab ja öösel ka (imetuskordi on vähemalt 8 ööpäevas)
3. emal ei ole veel menstruatsiooni

Lõppude lõpuks ei ole ühegi vahendiga kaitse 100%. Spiraaliga jääb ka igast 100-st naisest 2 rasedaks. Valik on aga loomulikult teie enda teha. Palju sõltub sellest, kuidas reageeriksite uuele rasedusele – kas see üldse tuleks kõne alla. Igal juhul, sõltumata sellest, kuidas laheneb see põletik, jätkake rahulikult imetamist. On väga vähe ravimeid, mille puhul kohe kindlasti ja üldse ei tohi imetada (vähi ravi) ning metronidazol ei ole nende hulgas.