Tuharseis – loomulik sünnitusviis või keisrilõikega sünnitus

perekool.ee, Eesti Ämmaemandate Ühing

Paljud arstid ja ämmaemandad on seisukohal, et tuharseisus lapse sünniks on kõige ohutum viis – keisrilõige.

Keisrilõige ise on aga seotud erinevate riskidega, millest kindlasti ei jää puutumata ka tuharseisus sünnitus või kui samamoodi edasi arutleda siis oma riskid on ka vaginaalsel peaseis sünnitusel. Siinkohal oleks ehk sobiv küsida, kui riskivaba kogu me elu üldse on?

Tuharseisu puhul jääb kuni sünnituse alguseni alles võimalus, et laps pöörab end ise peaseisu.

On juhuseid, kus naisele määratakse keisrilõikuse päev ja laps pöörab end ringi õhtul enne määratud kuupäeva ning sünnib ise.

Vaatame nüüd natuke teooriat ja inimkeha anatoomiat-füsioloogiat sünnitamise seisukohast. Laps peaks end ema kõhus peaseisu pöörama raseduse 34. nädalaks. See on talle võimalikult parim asend sündimiseks, kus pea, mis on lapse keha kõige suurem osa läbib ema vaagnat, laiendades sünnitusteed kogu keha läbimiseks, aga olles siiski sellises asendis, kus pea ümbermõõt on maksimaalselt väikseim ehk siis eespeasesus, pea painutatud rinnale. Statistika järgi sünnivad 3-4% lastest tuharseisus. Kui sünnitus algab õigeaegselt ja sünnituse avanemisperiood edeneb hästi ei ole põhjust, et laps sedaviisi sündida ei võiks.

Tuharseisud ehk vaagnaotsseisud jaotatakse:

Liht- ehk puhttuharseis (frank breech)

Segatuharseis, tuharjalgseis või täielik tuharseis (complete breech)

Jalgseis (incomplete breech). Kus jalad on loote eesasetsevaks osaks.

Jalgseis omakorda jaotatakse:

  • Täielik jalgtuharseis (double footling),
  • Mittetäielik jalgtuharseis (single footling)

Tuharseisus sünnitamiseks on parim viis, kui laps on lihttuharseisus. Niimoodi ei hakka lapse keha liialt vara vaagnasse laskuma, et tekiks oht lapse laskumisele enne kui emakakael on täielikult avanenud, mis omakorda võib põhjustada lapse pea keerulisemat sündi või lausa kinni jäämist. Lihttuharseisus on lapse jalad painutatud ja õlgade kõrguselt on painutatud jalgadega koos lapse keaha ümbermõõt mitu sentimeetrit suurem, kui eespeaseisus lapse pea üldse olla võib. Ema pahmeid kudesid treumeerib aga selline suur ümbermõõt ikkagi vähem, sest luu-vastu luud hõõrdumist on vähem, kuna tuhar on pehme.

Lihttuharseisu saab eristada sega- või jalgtuhasesisust rasedusaegse ultraheliuuringuga. Sega ja jalgtuharseisu puhul soovitatakse täna ikkagi keisrilõiget ja seda just eelpoolmainitud riskide tõttu (jala või jalgade laskumine vaagnasse enne emakakaela täielikku avanemist, nng pea võimalik kinnijäämine) mis selliste seisude puhul siis tõenäolisemalt ette tulla võivad.

Tuharseisus on võimalik ka loomulik sünnitus, aga iga olukord on individuaalne ning vajab nii sünnitusabimeeskonna kui ka pere koostööd.