Tugivõrgustiku olulisus lapsevanemaks saamise teekonnal

Maret Voites, raseduskriisi nõustaja, www.rasedus.ee

Tugivõrgustikuks kutsutakse sotsiaalset või pereliikmetest koosnevat rühma, mis pakub tuge, abi ja ressursse erinevates eluolukordades.

Tugivõrgustik võib koosneda pereliikmetest, sõpradest, kolleegidest, naabritest ja/või spetsialistidest ning see mängib olulist rolli emotsionaalse ja praktilise toetuse pakkumises. Tugivõrgustik saab pakkuda lohutust, olla abiks igapäevastes toimingutes või on ressurss, millele toetuda raskuste ületamisel. Tugivõrgustikul on oluline roll ka rõõmude jagamisel.

Ideaalsel juhul on tugivõrgustik lai, koosnedes pereliikmetest, sõpradest, naabritest, töökaaslastest ning erinevatest spetsialistidest, kes kõik on valmis toetust pakkuma. Paraku on inimeste elusituatsioonid erinevad ning tingimused sageli ideaalist kaugel. Leidub peresid, kus last kasvatab ema või isa üksi, kus pereliikmed ja sõbrad elavad kaugel või neid paraku lihtsalt ei ole.  Igatahes tasub juba last ootama jäädes läbi mõelda, kes on need inimesed, kes saavad vajadusel toeks olla? On need ema-isa ja õde-vennad? Vanavanemad? Sugulased? Partneri vanemad, õed-vennad, vanavanemad või sugulased? Mõni usaldusväärne naaber või hea töökaaslane? Mõnikord on aga oluliseks tugivõrgustiku liikmeks hoopis palgatud lapsehoidja.

Tugivõrgustik ei pea olema suur, vahel piisab ühest-kahest usaldusväärsest toetajast, et rasketest hetkedest üle saada ning aeg-ajalt saada seda päris oma aega. Puhanud lapsevanemal on rohkem jaksu lapsele hoolt ja armastust pakkuda ning see omakorda toetab lapse arengut ja heaolu.

Millist toetust saab tugivõrgustik pakkuda? 

…Loe artiklit edasi SIIT