Tõusvad väärtused muudavad Muumi kruusid Eestis populaarseks

Ajakiri Kotivinkki sai 2019. aasta uuringus teada, et 71,3 % -l Soome leibkondadest on Muumi kruusid. See oli Fiskarsi kääride (86,2 %) ja Iittala Kivi küünlahoidjate (76,4 %) järel populaarsuselt kolmandat kohta hoidev sisustuskaubanduselement. Eesti majapidamiste kohta pole sarnaseid andmeid, kuid aastate jooksul on Muumi kruusid ka Eestis üha populaarsemad. Muumimukit Rahaksi tegevjuht Rasmus Rantanen ütleb, et peale Muumi kruuside on populaarsust kogunud ka teised Muumi kollektsioonid. Baltikumis ja Skandinaavias on Arabia Muumi kruusid ülekaalukalt nõutuimad esemed, samas kui teistes riikides on hinnalisemad Muumi kausid, taldrikud ja kujukesed. Ka teised eelistused on riigiti erinevad, näiteks Jaapanis on ülekaalukalt meeldivaim tegelane Snufkin.

Soome ettevõte Muumimukit Rahaksi sai 2014. aastal alguse vajadusest ühendada Muumi harrastajad ja inimesed, kelle kodudes olid vanad Muumi kollektsioonid tolmu kogumas. Nende eesmärk on pakkuda Muumi kollektsionääridele haruldaste Muumi esemete taskukohaseid hindu ja eraviisilistele müüjatele mugavat võimalust oma kollektsiooni tervikuna müüa. Kollektsioneerimisobjektide ostmisel väljakujunenud Muumitegelaste litsentsisaajatelt on täiendav eelis hoida ära veebipõhistel oksjonisaitidel petuskeeme.

Muumi kruuse toodab Soome keraamikabränd Arabia. Enamiku kruuside illustratsioonidest on kujundanud Tove Slotte ning need põhinevad Tove ja Lars Janssoni originaalsetel joonistustel. Kruuside maht on 0,3 liitrit ja “Teema” kruusid kujundas Kaj Franck 1970ndatel. Praegu on olemas 108 erinevat Muumi kruusi, nii et kõigi kruuside tervikliku kollektsiooni kogumine võtab veidi aega.

Muumi kruusid on rahva kogumisobjektid ja nende populaarsusel on palju põhjuseid. Esiteks on enamikul soomlastel ja paljudel inimestel kogu maailmas muumidega seos ja emotsionaalne side – olgu see siis Tove Janssoni raamatute põhjal, 90ndate animasari või suvised reisid Soomes Naantalis asuvasse Muumimaailma. Teiseks on lihtne alustada Muumi kruuside kogumist, kuna esemeid on igas hinnaklassis alates 10 eurost. Kogumise alustamise künnis on seega üsna madal.

Kogumise edenedes on piisavalt väljakutseid ja asju, mida jahtida. Saada on piisavalt vajalikke esemeid, mis on aluseks mis tahes kogumisele. Mida lähemale täielikule kollektsioonile jõuate, seda kõrgemad on hinnad ja seda vähem on neid turul. See säilitab huvi kogumise vastu. Inimesed koguvad Muumi kruuse erinevatel põhjustel ja eesmärkidel: mõni kogub neid igapäevaseks kasutamiseks, teine ​​hoiab aga rangelt klaasuste taga. Paljud vanemad üritavad koguda oma lastele terviklikke kollektsioone ja mõned peavad isegi Muumi kruuse oma investeerimisportfelli osaks. Ja loomulikult on nad väga värvilised – need teevad iga kodu rõõmsamaks!

Suureneva nõudluse tõttu on ka hinnad aastate jooksul tõusnud. Eriti vanemate, piiratud koguses kruuside väärtus on palju suurenenud. Kalleim Muumi kruus, Fazeri kruus, läheb maksma umbes 10 000 eurot. Kunagi toodeti ainult 400 Fazeri kruusi ja neid müüdi 2004. aastal ainult Soomes Helsingis Fazeri kohvikus. Rasmus Rantaneni sõnul on viimasel ajal ka hooajalised Muumi kruusid olnud ülipopulaarsed ja loomulikult kaovad vanad 1990ndate kruusid riiulitelt alati, kui neid on saadaval. Nende praegust valikut saate vaadata, klõpsates siin.

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.