Sünnitusvalu ja selle naturaalsed leevendamise meetodid

Artikli on koostanud: Maret Voites, ämmaemand

Sünnitus võib olla su elu esimene suur katsumus. Võimalik, et sul ei ole eelnevalt olnud vajadust ennast füüsiliselt ületada või ei ole olnud kokkupuudet tugeva pingutusega, kus muud võimalust ei ole kui vaid edasi minna.

Sünnitusvalu peetakse ainsaks mõttestatud valuks, sest selle tulemusena sünnib sulle su beebi! Kui enamasti on valu meile märguandeks, et kehas on mingi haigus või ebakõla, siis sünnituse puhul on valuaisting hoopis märguandeks, et kõik töötab nagu peab ning beebil on aeg sündida.

Enamus naisi tunneb sünnitusel suuremal või vähemal määral valu. See, kuidas naine valu tajub, võib olla väga erinev nii oma ulatuselt kui ka tugevuselt. Osa naisi kirjeldab valu täiesti talumatu ja piinavana, osad tunnevad vaid ebamäärast venitustunnet või tugevat energiat. Valutada võib kogu kõht või kõhu alaosa, valu võib pesitseda seljas ja ristluudes, kiirguda reite sise– ja välispindadele. See, kuidas naine valu tunneb ning milline on reaktsioon valule sõltub üsna palju naise tundlikkusest, ettevalmistusest, oskustest ennast aidata ja ka motivatsioonist.

Miks sünnitusvalu tekib? 

Sünnitusvalu tekib enamasti emakakaela, tupe ning neid ümbritsevate kudede venimisest ja survest nendele. Vaagna lihased ja sidemed on varustatud valuretseptoritega. Närviretseptorites tekib stimulatsioon, impulsid saadetakse mööda närviteid seljaajusse, kust need liiguvad edasi peaajusse. Peaajus tõlgendatakse saabunud impulsid valuna.

Valu tugevust ning selle taluvust mõjutavad ka erinevad sünnitusaegsed hormoonid.

Oksütotsiin ehk nn armastuse hormoon. Sünnituse ajal on oksütotsiini peamine funktsioon tekitada emakalihase kokkutõmbeid ehk tuhusid. Samuti aitab oksütotsiin sul sünnitusel rahuneda, maandada stressi ning tulla sünnitusaegse valuga toime. Ka väljutusperioodi ajal on oksütotsiinist palju abi. Peale sündi toetab oksütotsiin sinu kiindumussuhte kujunemist lapsega ning imetamist.

Beeta endorfiinid ehk mõnu- ja rahulolu hormoonid. Endorfiinid on sinu keha poolt toodetavad naturaalsed opiaadid, mille mõju on sarnane näiteks morfiiniga. Kui muidu tekitavad endorfiinid meile heaolu tunde, siis sünnituse ajal on nende roll valu vaigistav.

Adrenaliin ja noradrenaliin  ehk “põgene või võitle” hormoonid. Neid hormoone toodetakse olukorras, kus inimene tunneb hirmu, ärevust, nälga, ja külma, aga ka tugevat erutust. Nende stressihormoonide tase võib hakata tõusma, kui sa ei tunne ennast sünnituse ajal turvaliselt või piisavalt privaatselt. Samuti kui tunned hirmu, vastikust või ärevust sünnitusel. Stressihormoonide tõus hakkab pärssima oksütotsiini ja endorfiinide teket, mis võib mõjutada sünnituse kestust ning valu taluvust. Sünnituse hilisemas faasis on adrenaliini tõus vajalik ning keha reguleerib seda ise. Adrenaliini tõus väljutusperioodis annab juurde energiat ning toetab pressimisel.

Kuidas ennast sünnitusel aidata?

Seda, kas kasutad valuvaigisteid või toetad end naturaalsete sünnitusvalu leevendamise viisidega, saad otsustada ainult sina ise. Sa võid muuta oma meelt ka sünnituse käigus, olenemata sellest, mida oled eelnevalt planeerinud.

Valu süvendajad on hirm valu või sünnitustegevuse ees, vale hingamistehnika, keha krampis hoidmine ja magamatus. Ärevus ja pinge sünnitusel vähendab valu taluvust. Selleks, et enesekindlust ja julgust suurendada, soovitame sul end kurssi viia sellega, mis toimub sinu kehas sünnituse ajal ning selle järgselt. Varusta ennast tänapäevase ja adekvaatse infoga, kuidas ennast parimal viisil sünnitusel aidata. Pane end kirja sünnituseks ettevalmistavatele loengutele, käi vestlusringides, valmista ette oma keha, osaledes rasedate joogas või vesivõimlemises. Õpi lõdvestuma. Õpi hingama. Õpi pingutama. Käi iga päev jalutamas. Ja kui oled väsinud, siis puhka ja ära muretse üle.

Kõige rohkem tee tööd oma eneseusaldusega. Usu endasse ja oma kehasse. Kas usud, et sinu keha on võimeline lapse sünnitama? Kui mõtled sünnitusele ja näed seal rohkem hirmu kui elevust, siis aruta seda oma ämmaemanda, raseduskriisi nõustaja või psühholoogiga.

Juba raseduse ajal võiksid mõtestada enda jaoks sünnitusel esineva valu tähendust. Vaata seda pigem kui tugevat energiat, mis aitab su kehal beebit sünnitada. Kui valu on meie jaoks negatiivse tähendusega, siis energial on pigem positiivne tähendus. Positiivne hoiak sünnitusvalu või siis hoopis sünnitusenergia suhtes aitab leevendada ärevust ja hirmu ning muudab sünnituskogemuse positiivsemaks.

Alusta juba raseduse ajal hingamis- ja lõdvestumistehnikate praktiseerimist. Iga päev kasvõi 5 minutit sügavat rahulikku hingamist ja keha täielikku lõdvestamist õpetab ära tundma kehasse tekkivad pinged. Kehal tekib nö mälu, mis aktiveerub, kui sünnituse ajal hakkad sarnaselt hingama.

Mis aitab tuhudega toime tulla?

 • Kehaasendi valik. Tavaliselt valib sünnitaja vaistlikult õige asendi. Püstised asendid muudavad sünnituse intensiivsemaks ja emaka kokkutõmbed tõhusamaks. Puhkeasendiks sobivad neljakäpukil ja patjadele nõjatatud asendid ning külili lamamine.
 • Hingamine. Hingamisele keskendudes lõtvuvad kõhu- ja vaagnapõhjalihased. Kuna inimene on enamasti suuteline vaid ühele tegevusele korralikult keskenduma, on ka tuhusid kergem taluda kui sa ei keskendu lisaks valule ja selle ootamisele. Pealegi on sügav ja rahulik hingamine parim, mida sa oma kõhubeebi parima verevarustuse jaoks teha saad.
 • Massaaž. See on üks vanemaid valu leevendamise viise. Massaaž aitab lõõgastuda, sest oksütotsiini ja endorfiinide tase veres tõuseb. Oksütotsiin aitab leevendada hirmu ja ärevust. Endorfiin, mida muidu teame nn mõnuhormoonina, toimib sünnituse valuvaigistajana. Masseeritakse sujuvate, rütmiliste liigutustega nii selga, õlgu, reisi kui ka sääri. Masseerija käed olgu soojad, kasutage õli, see muudab liigutused ühtlasemaks, sujuvamaks. Masseerimisel tuleks püüda tabada hingamise rütmi, see aitab rahuneda ja hingamise rütmi hoida. On naisi, kelle  puutetundlikkus on sünnituse ajal  tõusnud, neile sobib hästi õrn silitus massaaž (vahel ka kõhule ja rindadele). Samas on ka naisi, kes üldse puudutamist ei talu sünnituse protsessi vältel.
 • Soe vann ja soe dušš. Duši all või vannis viibimine lõõgastab ja maandab stressi ning aitab seeläbi valu leevendada. Vees on kerge liikuda ja asendeid muuta. Soe vesi
  suurendab endorfiinide vabanemist. Soojast veest saadav mõnutunne blokeerib valuimpulsside liikumise ajju. Veeprotseduurid vähendavad ärevust ja võivad vähendada vajadust sekkuda sünnituse kulgu. Vesi kergendab lõdvestumist ja keskendumist. Nii edeneb sünnitus kiiremini ja tuhusid on samal ajal kergem taluda. Veel puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud ja seda võib kasutada kõigil sünnituse perioodidel. Enamasti on sünnitusmajades võimalik ka vette sünnitada.
 • Soe kott. Selle võid asetada ristluudele või piirkonnale, kus tajud valu kõige enam. Soe parandab vereringet ja leevendab valu.
 • Külm kott. Külmaaplikatsioonid ahendavad pindmisi veresooni, vähendavad turset ja sellest tingitud valu. Külmaaplikatsioonideks võib kasutada kummikotti, külmageeli või jahutatatud padjakesi.

Alternatiivsed ravimeetodid valu leevendamiseks sünnitusel on:
• nõelravi;
• meele-kehatehnika (ingl mindfulness);
• liikumine/asendid;
• refleksoloogia: akupressuur, osteopaatia;
• taimsed ravimid ja/või homöopaatia;
• hüpnoos;
• muusikateraapia;
• aroomiteraapia (eeterlike õlide kasutamine massaažiõli koostises, vannivee lisandina);
• Rebozo tehnika.

Nagu öeldud, siis sünnitusvalu vaigistamise viisi valid sina ise. Kas kasutad veeprotseduure, epiduraali, aroomiteraapiat või tantsid oma beebi välja, on sinu otsustada. Valmista end oma beebi tulekuks ette ning usalda oma keha võimet sünnitada!

Kasutatud allikad:

 • Sünnituse ja sünnitusjärgse perioodi valutustamise juhend 2023.a. https://ammaemand.org/wp-content/uploads/2024/01/Sunnituse-ja-sunnitusjargse-perioodi-valutustamise-juhend.pdf
 • Whitburn, L.Y., Jones, L. E., Davey, M-A., McDonald, S. (2018). The Nature of Labour Pain: An Updated Review of the Literature. Women and Birth, 32(1), 28-38.DOI: 10.1016/j.wombi.2018.03.004.
 • https://mesaamelapse.perekool.ee/
 • https://www.nct.org.uk/labour-birth/your-guide-labour/hormones-labour-oxytocin-and-others-how-they-work