Sünnitusjärgne kurvameelsus ehk emadusmasendus – I osa
Oled jõudnud oma imelise beebiga koju ning oled valmis tundma ülevoolavat õnne ja rahulolu, sest oled loonud ja sünnitanud päris uue inimese! Millegipärast ajab aga kõik hoopis nutma või tunned tugevat ärritust tühjendamata prügikasti pärast. Mis toimub? Kui selline meeleolu kõikumine tabab Sind mõned päevad pärast sünnitust, võib tegemist olla sünnitusjärgse kurvameelsuse ehk emadusmasendusega (inlg. k baby blues). Ära muretse, tegemist on väga sagedase ning normaalse seisundiga, mis mõjutab umbes 50-80% värskeid emasid.
Sünnitusjärgne kurvameelsus ehk emadusmasedus tekib umbes 3.-4. sünnitusjärgsel päeval ning peaks taanduma umbes 2 nädalaga. Mõnel naisel kestab see vaid paar päeva, mõnel teisel mitu nädalat. Tegemist on meeleolulangusega, mida paljud emad pärast oma lapse sündi tunnevad. Lisaks kurvameelsusele või masendusele tajuvad paljud emad meeleolu kõikumisi, ärrituvust ning võivad tunda end üksildasena. Sul võib esineda üks või kõik järgmisest loetlust. Kõik emad on erinevad ning kõik need tunded on normaalsed!
Emadusmasenduse tunnused on:
- Oled kurb ja nutad. Võid nutta põhjuseta või nutad täiesti tühise asja tõttu.
- Oled üldiselt tujukas ja ärritud kergelt. Ärritus võib tekkida ilma erilise põhjuseta või annab selleks tõuke mingi väike või tühine põhjus.
- Ülekoormuse tunne. Püüdes hoolitseda oma beebi, enda ja oma kodu eest ongi väga väsitav ning vajab harjumist.
- Lõksus olemise tunne. Kuna vastsündinud vajavad 24/7 hoolitsust võib Sul tekkida tunne, et oled justkui vangis oma kodus või et Sul ei ole enam üldse isiklikku ruumi. Seda eriti, kui beebi vajab palju sinu lähedust ja sageli imetamist.
- Tunned end haavatava, hirmunu ja/või paranoilisena. Kuna vastsündinud beebi on õrn ja tundlik, võid Sa tunda ülemäärast muretsemist lapse ohutuse pärast. See võib lausa muutuda sunduslikuks. Näiteks käid väga sageli kontrollimas, kas beebi ikka hingab, muretsed palju tema elu ja tervise pärast, kardad, et pillad ta maha, muretsed rinnapiima koguste ja toitmise pärast, analüüsid kõike, mis puudutab beebit ja/või ei luba kellelgi teisel beebiga tegeleda.
- Probleemid magamisega. Hoolimata katkendlikust unest ning üleväsimusest ei suuda Sa uinuda, kui selleks võimalus avaneb. Osad emad toovad põhjuseks beebi pärast muretsemise.
- Raskused keskendumisel. Sa ei suuda meenutada, mida oli vaja poest osta või kuhu panid telekapuldi – keskendumisprobleemid on täiesti normaalsed.
- Äärmuslikud kaalumuutused. Ülemäärasest muretsemisest tingitud söögiisu muutused ning liialt kiire kaalulangus võib põhjustada toitainete puudust ning see võib omakorda põhjustada meeleolumuutusi. Kui Sa ei söö piisavalt, ei saa Su keha piisavat toitaineid ning häiritud saab ka beebi imetamine.
- Ärevuse ja paanikahoogude kogemine. Võid tunda kuumatunnet, ülemäärast higistamist, pearinglust, iiveldust ning tunnet, et ei suuda hingata.
Mis põhjustab emadusmasendust?
Emadusmasenduse ühte ainsat põhjust ei saa välja tuua, pigem on see kombinatsioon erinevatest teguritest. Samas ei ole üllatav, et värske ema võib kogeda kõiki neid ülalpool loetletud tundeid. Mõtle, mida Su keha, meel ja hing on läbi teinud viimase 9-10 kuu jooksul. Suured muutused! Ole hell enda vastu ning luba endale kohanemiseks aega.
Emadusmasenduse tekkimist soodustavad faktorid:
Hormonaalsed muutused: see on tõenäoliselt kõige suurem põhjus. Erinevad uuringud on leidnud seose östrogeeni ning progesterooni muutuste ning sünnitusjärgsete meeleolumuutuste vahel. Lisaks mõjutavad sünnitusjärgselt naise meeleolu ka progesteroon, prolaktiin, kortisoon, oksütotsiin, kilpnäärme hormoonid ning vasopressiin.
Muutused ajus. Lapse saamine on üks olulisemaid bioloogilisi sündmusi inimese elus ning see mõjutab aju väga põhjalikult. Need osad naise ajust, mis on seotud sotsiaalsete protsessidega, muutuvad nii drastiliselt, et ajuskaneeringuga on võimalik kindlaks teha, kas naine on sünnitanud või ei.
Unepuudus. Raske on eirata muutusi une kvaliteedis pärast lapse sündi. Unevõlg mõjutab meeleolu ja üldist enesetunnet väga tugevalt.
Toitainete puudus. Sünnitusjärgsel perioodil on Su kehal jätkuvalt eriline toitainete vajadus, eriti, kui imetad. Kui jätad toidukordasid vahele või ei toitu täisväärtuslikult, võib teatud ainete puudus mõjutada ka sinu meeleolu. Siin tooks välja kaks olulist ainet – foolhappe ja B12 vitamiini. Need kaks mängivad suurt rolli vaimse tervise puhul. Vaata üle oma toitumine ning jätka vitamiinide võtmist ka imetamise ajal.
Muutused koduses elus ja kohanemine. Muutused on elu osa, kuid kui meie elus toimuvad väga suured muutused, on nendega raske harjuda ja kohaneda, isegi kui tegemist on väga positiivse muutusega. Kohanemisele aitab kaasa, kui paar valmistub koos sünnituseks ning lapse sünniks. Jah, fookus võikski olla rohkem lapse sünnil, mitte sünnitusel. Oluline on teadvustada, et ees on suur elumuutus, sest lapsevanemaks saamine on üks arengukriise inimese elus. Arengukriisiks kutsutakse inimese kasvamist ühest eluetapist teise – murdeiga, kodunt lahkumine, lapsevanemaks saamine, keskeakriis jt. Arengukriiside läbimise puhul piisab lähedaste heatahtlikust toetusest ja mõistmisest ning mida paremini on tulevased lapsevanemad valmistunud eelseisvaks muutuseks, seda sujuvamalt saab see muutus toimuda. Rasedusele ja sünnitusele seatud kõrged ootused ning iseendale seatud kõrged nõudmised võivad tekitada pettumuse ning läbikukkumise tunnet ning põhjustada suurt stressi. Korduvalt lapsevanemaks saades on vanemad tunduvalt rahulikumad ning kohanevad kiiremini, sest eelnevalt on olemas kogemused, millele toetuda ning teadmine, et nii emadusmasendus kui ka kohanemisraskused mööduvad.
Kuidas uue elukorraldusega paremini kohaneda ning mida enda toetuseks ette võtta saad lugeda artikli II osast SIIT.
- Hormonal Changes and Mood in the Puerperium https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/abs/hormonal-changes-and-mood-in-the-puerperium/D28BCA2A6F88AFB222E29893D1F7114C
- “Rasedate ja imetavate emade toitumis- ja toidusoovitused” https://toitumine.ee/wp-content/uploads/2015/08/130190116311_Rasedate_ja_imetavate_emade_toidu_ja_toidusoovitused_est.pdf
- Hormonal Changes in the Postpartum and Implications for Postpartum Depression https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033318298713556
- Motherhood brings the most dramatic brain changes of a woman’s life https://www.bostonglobe.com/magazine/2018/07/17/pregnant-women-care-ignores-one-most-profound-changes-new-mom-faces/CF5wyP0b5EGCcZ8fzLUWbP/story.html
- Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15671130/
- “Raseduskriisi nõustaja tööks vajalikud tadmised ja oskused sünnitusjärgse depressiooni varasel avastamisel ning esmase nõustamise läbiviimisel” Krisitiina Uriko, PhD
- Psühholoogiline abi https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/patsiendile/psuhholoogiline-abi/