Sünnituseks ettevalmistus

 

Paremaks kohanemiseks rasedusaegsete muutustega ning sünnituseks valmistumiseks on võimalus osaleda lapseootel peredele suunatud loengutes ehk perekoolis.

 

Perekool on erinevatest loengutest koosnev koolituskursus, mille eesmärk on avada tulevastele lapsevanematele uus maailm, kuidas paremini toime tulla raseduse, sünnituse ja sünnitusjärgse ajaga. Perekool aitab lapseootel peredel mõista oma sotsiaalseid, emotsionaalseid, psühholoogilisi ja füüsilisi vajadusi sünnitusel ja lapsevanemaks saamisel. Veelgi enam, on tore kohtuda samas olukorras olevate teiste peredega ning jagada oma ootusi, muresid ja rõõme. Tavaliselt tegutsevad perekoolid naistenõuandlate, perekeskuste või sünnitusmajade juures. 

Raseduse alguses on soovitatav kuulata lapseootuse loengut, milles käsitletakse raseduse ajal toimuvaid muutusi kehas, suhetes, toitumises ja elustiilis. Lisaks räägitakse võimalikest haigustest, probleemidest ning nende lahenduse võimalustest. Muu hulgas selgitatakse uuringute ja analüüside ning sünnituseks valmistumise tähtsust. 

Millised on sünnitusele viitavad tundemärgid? Millal minna sünnitusmajja? Mida kaasa võtta? Just nendele ja paljudele teistele küsimustele leitakse vastused sünnitus teemalistes loengutes. Räägitakse emakakaela avanemisest, looteveest, platsentast, lapse sündimisest ja sünnitus järgsest ajast. Tugiisikule õpetatakse sünnitaja abistamise ja toetamise võtteid. Üheskoos harjutatakse sünnitusvaevusi leevendavat hingamist, lõdvestumist, massaaži ja asendeid. Vastsündinu hoolduse loeng teemade seas käsitletakse muu hulgas vastsündinu kohanemist, nuttu, und, gaasivaludega toimetulekut ning vaktsineerimist. Olulised on ka praktikumid ehk praktiline väljaõpe. Praktikumides saab proovida vastsündinu mähkimis- ja hooldus võtteid, lapse hoidmise, kandmise ja pesemise erinevaid viise. Vastsündinu ja imiku toitmise loengus rõhutatakse rinnapiimaga toitmise tähtsust, harjutatakse ema ja lapse õigeid imetamise asendeid ja -võtteid, jagatakse soovitusi toimetulekuks võimalike imetamise probleemidega, sh nibu probleemide, piimapaisu ja rinnapõletikuga.  

Lisaks rasedust, sünnitust ja sünnitusjärgset perioodi käsitlevatele teemadele on perekooli loengutes oluline koht ka raseda tööga seotud õiguste, rasedus- ja sünnituspuhkuse ning -hüvitise võimaluste arutelul. Kindlasti antakse ülevaade lapse sünni registreerimisest, peretoetuste liikidest ja last puudutavast seadusandlusest.

Tänapäevane arusaamine sünnitusest arvestab nii füüsilisi, vaimseid kui ka sotsiaalseid vajadusi, mis igaühes meist põimuvad ainu omasel viisil. Ettevalmistus sünnituseks tähendabki oma viisi otsimist ja leidmist. Valmisolek  võimaldab jääda iseendaks, leida hea kontakt oma kehaga, sündiva lapsega ning saada positiivne kogemus ühest oma elu tähtsamast sündmusest.  

Füüsiline valmisolek sünnituseks

Rasedus ja sünnitus seavad kõrgemad nõudmised füüsilisele vormile. Loomulikult on Sinu üldine tervis ja enesetunne raseduse vältel parem ning vastupidavus sünnitusel tugevam, kui liigud regulaarselt. Raseduse ajal sobivad hästi pikad jalutuskäigud, ujumine ja rasedate võimlemine. Rasedate jooga (tavaline jooga rühm rasedale ei sobi) loob soodsad võimalused, et õppida tundma ja kontrollima oma keha ning arendada keskendumis- ja lõdvestumise oskust.

Füüsiline võimekus sünnitusel ei ole oluline, sest sünnitegevus seisneb tahtele allumatu emakalihase kokkutõmmetes. Seetõttu ei saa Sa sünnituse kiirust ja tugevust ise reguleerida. Parim, mida saad teha, on omandada oskus lõdvestuda iga kokkutõmbe ajal ning puhata nende vahel. Keskendumist ja lõdvestumist saad kodus harjutada erinevaid kehaasendeid valides: istumine, seismine, kükitamine, põlvitamine ja nelja käpuli olemine on kõik ka sünnitamiseks sobivad asendid. Kodus eelista mitmeid tunde pehmes tugitoolis istumisele pigem rätsepistet või harkistet põrandal. Mõnedes perekoolides on võimalik osaleda ka spetsiaalsetes sünnituse ettevalmistus treeningutes ja harjutada sünnitusel vajalikke oskusi ning asendeid.

Vaimne valmisolek

Läbi oma keha tundmise tuleb tasapisi ka valmisolek vaimseks pingutuseks, mida sünnitus kahtlemata on. Paljud naised kogevad sünnitusele mõeldes teatud ärevust ja pinget. Emotsionaalsus ja suurenenud tundlikkus on raseduse ajal täiesti tavalised ja vajalikudki, et oskaksid langetada enda ja lapse asjus õigeid otsuseid. 

Sünnitustegevust alustavad ja reguleerivad hormoonid Sinu kehas, mille hulk sõltub emotsionaalsest tasakaalust. Kui tunned end turvaliselt ja oled häälestatud positiivselt, siis kulgeb tavaliselt  rasedus ja sünnitus parimal võimalikul viisil. Veelgi enam, ka sünnitusvalu talumine sõltub kõige rohkem Sinu ettevalmistusest. 

Turvalisuse saavutamiseks on palju erinevaid viise. Olulised on inimesed, kes Sind toetavad ja aitavad, keskkond, kuhu Sa satud, esemed Sinu ümber ning kindlasti teadmised ja eneseabistamise võtted. Neis asjus oled Sa ise parim ekspert: vali endale meelepärane kaaslane sünnitusele; käi eelnevalt sünnitusmajaga tutvumas; mõtle, mida Sa vajad, et end sünnitusel hästi tunda, ja loomulikult leia vastused kõigile küsimustele, mis Sul tekivad. 

Sotsiaalne valmisolek

Olles ise lapseootel, hakkad teisiti nägema ka oma vanemaid. Oma lapsepõlvest võetakse üle enamik lapsega käitumise ja lapsesse suhtumise mudeleid. Ometi võib just tänapäeva naisel sellel eluperioodil tekkida palju küsimusi ja ebakindlust. Pered on olnud juba mõnda aega väikesed, õdesid-vendi vähe ning nende ootamist ja sündimist enamasti ei mäletata. Sellest hoolimata on Sul praegu käsil eluperiood, mil just sünnituse ja lapsega seotud mõtted varjutavad kõik muu.

Kasuks tuleb suhtlemine teiste samas olekus peredega. Vaata, kuidas teised emad ja isad oma lastega hakkama saavad. Kogemused tulevad tegutsemise käigus, sest enamasti saavad ema ja laps olla sünnitusmajas koos ning küsimustele leitakse vastused koos ämmaemandate ja laste õdedega. 

Võimalik on abi saada ka raseduskriisi nõustajalt, kui Sa seisad vastakuti rasedusaegse ootamatu probleemse olukorraga ja vajad kedagi kellega jagada oma muret  või  kaotust. Selliselt muutunud olukordades saad abi ja toetust küsida just raseduskriisi nõustajalt, kellega vesteldes jõuab parima võimaliku lahenduseni.  

 

Rasedatele mõeldud treeningud

Rasedatele mõeldud treeningukavad arvestavad rasedusega seotud muutusi kehas ja on ohutud. Treenides tuleb alati jälgida enesetunnet: kui harjutus tundub Sulle väsitav, siis on lihtne ise reguleerida soorituse intensiivsust ja kestust. Vesivõimlemine annab kehale kerge tunde – paraneb rüht, lihased saavad hea toonuse ja vähenevad tursed. Joogaharjutuste abil saab valmistuda sünnituseks, sest joogas kasutatavat liikumist, hingamist, lõdvestumist erinevates asendites ja keskendumist saab sünnitusel enda abistamiseks kasutada.

Koos teiste lapseootajatega harjutusi teha on emotsionaalne ja vahva, saab jagada kogemusi, rõõme, muresid ja olla üksteisele toeks.

www.perekool.ee

Me saame lapse raamat

Eesti Ämmaemandate Ühing