Sünnitus ja genitaalherpes
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla, ämmaemand
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla, ämmaemand
Tekkis küsimus seoses sünnitamise ja genitaalherpesega. Genitaalherpes oli mul enne rasestumist juba, raseduse ajal (hetkel 26+) on herpes juba 3-4 korda esinenud. 2 korda neist väga ägedalt ja hoopis teise kohta ilmunud, samuti väga valulikult. Olen ka oma arsti sellest informeerinud, kuid mulle tundub, et ta võtab seda liiga kergekäeliselt. Tema sõnul piisab ainult sellest, kui määrin natuke zoviraxi villide peale. Ei teagi, mis hoiakut võtta. Arstiga ei ole rääkinud (õigemini ta ei räägi eriti sellest), milliseks sünnitus võib kujuneda, kui mul parajasti äge genitaalherpes on.
Kuidas peaksin suhtuma sellesse, et rasedusega on herpes ägedamaks muutunud ja mis ohtu ta lapsele kujutab? Mis saab siis, kui sünnituse ajal on herpes?
Herpes on viirus ja seetõttu ei ole seda võimalik täielikult välja ravida. Kui herpes ei ole tulnud naise kehasse raseduse ajal, vaid oli seal juba varem, siis on keha jõudnud välja töötada kohastumused ja antikehad, mis kaitsevad ka titat. Võite lasta igaks juhuks määrata herpese tüübi: HSV-1 või HSV-2. Vajadus vastsündinu raviks tekib ainult 0,1%-l HSV2 positiivsete emade lastel. Nakkusrisk on veelgi madalam nende rasedate lastel, kes olid nakatunud genitaalherpesesse enne rasestumist: sel juhul nakkuse ülekandumise risk vaid 0,04%.
Mõnedes Euroopa riikides tehakse rutiinset profülaktilist ravi HSV-2 positiivsetele emadele raseduse 36.nädalal, et vähendada herpese ägeda puhangu tekke riski sünnituse ajal. Acyclovir ravi ei rakendata Eestis selle kõrge hinna tõttu. Aciclovirum/Valaciclovirum on raseduse ajal laialt kasutatud preparaadid ja puuduvad andmed nende preparaatide toksilisusest nii rasedale kui lootele. Kas tegemist on uue või vana nakkusega, on võimalik teha kindlaks vereanalüüsidega (IgG-, IgM- antikehade määramine).
Lööbe tekkimisel on tõepoolest soovitav paikselt määrida Zovirax (toimeaineks atsükloviir) kreemiga. Võib kasutada ka tsinksalve või pastasid – aitavad kuivatada lööbega piirkonda.
Kuna herpese ägenemine tekib immuunsuse alanedes, tuleks vältida kõike seda, mis alandab immuunsust: magusa söömist, külmetumist, üleväsimist, stressi, teiste (külmetus)haiguste põdemist.
Sünnituse ajal tekkinud ägeda herpeslööbe korral tehti vanasti keisrilõige. Praegu peetakse keisrit vajalikuks vaid juhul, kui sünnituse ajal on tegemist elu esimese herpese puhanguga genitaalpiirkonnas. Kui genitaalherpese lööve avaldub sünnituse ajal, siis ei soovitata vesisünnitust.