Sünnitama tugiisikuga
Ükskõik kui hästi on naine sünnituseks valmistunud ja kas ta sünnitab esimest või mitmendat korda, saabub igal sünnitusel hetk, kui sünnitaja vajab abi ja toetust oma tugiisikult, kes pakub järjepidevat lähedust ja kontakti. Tugiisikule lisaks on naise kõrval ka ämmaemand, kes jälgib sünnituse kulgu. Kõrvalekallete tekkimisel liitub ka naistearst ning vajadusel ka lastearst.
Kes on hea tugiisik? See on oluline ja delikaatne küsimus. Peresünnitused moodustavad pea 90% sünnitustest. Paljud mehed soovivad kogeda oma lapse sündi ja hilisem peresuhe reeglina vaid võidab sellest. Vähem on räägitud võimalusest kutsuda sünnituse juurde kas sõbranna, õde, ema või sünnitoetaja. Ometi on just naistel võime kõrvalseisjana taas oma kunagist sünnitust läbi elada ja seeläbi pakkuda mõistmist ja tuge, mida sünnitaja just sel hetkel vajab. Loomulikult peaksid tugiisiku kogemused olema piisavalt positiivsed, et tema suhtumine ei takistaks sünnitajat ega tekitaks hirmu.
Keda eelistada? Kas meest, kellega on algus pandud uuele elule ning kellega sünnituse elamust jagades saab alguse perekond, või teise naise kogemust, mis sünnituse ajal rohkem praktilist kasu võib tuua? Kui neid kahte tüüpi tugiisikuid võrrelda, on täheldatud, et mees sooviks rohkem midagi ära teha, ta suhtleb ka aktiivsemalt nii naise kui ka personaliga. Samas naissoost tugiisik jälgib rohkem sünnitaja seisundit, püüab sõnadeta mõista tema vajadusi ja neid märkamatult talle võimaldada.
Ühest vastust ei ole, nii et kui võimalik, võta mõlemad. Ideaalis pakuks mees armastajana ning teine naine oma läbielatud sünnituskogemusega paremat tuge. Kindlasti on mehe ülesanne olla füüsiline tugi, aidates naist püstistes sünnitusasendites. Oluline on omavahel kokku leppida sünnitaja põhilistes soovides ja olla kindel, et kõik osalised üksteist usaldavad.
Määrav peaks olema Sinu kui sünnitaja tahe. Kui Sa oled sobiva(d) tugiisiku(d) leidnud ning tunned end seeläbi turvaliselt, on ka sünnitus turvalisem nii Sulle kui ka sündivale lapsele.
Mida siis teha, kui mees ei taha kaasa tulla? Sünnitus peaks olema loomulik järg pikale protsessile, kus kaks inimest lõid koos kolmanda ja tervitavad tema saabumist koos üksteisele toeks olles. Neid mehi on üsna palju, kes seda mõtteviisi jagavad ja võtavad koos sünnitama minekut enesestmõistetavana. Kuid ka põhjusi, miks mees ei taha sünnitusele tulla, leitakse mitmeid: ei pea vastu, kardan verd, minust pole seal asja, ma ei oska kuidagi aidata, olen ainult jalus, ah, naiste värk, saate ise hakkama jpm. Selle kõige põhjus on teadmatus ja ebakindlus, hirm, et puudub kontroll olukorra üle. Võimalusi ennast toimuma hakkavaga kurssi viia on küll piisavalt, aga kui mees tõesti leiab, et ei soovi/ei saa kaasa tulla, ei tohiks teda selleks sundida.
www.perekool.ee
Eesti Ämmaemandate Ühing