Soovitusi imetavale emale

perekool.ee, Me saame lapse, Eesti Ämmaemandate Ühing

  • Joo nii palju, et janutunnet ei oleks. Kindlasti on joodav kogus suurem kui tavaliselt. Eelista puhast vett, aga ka koduseid mahlasid, taimeteesid jms. Hoia jook kogu päeva käeulatuses, sest rinnapiima tootmiseks vajab Sinu organism vedelikku.
  • Soovitatav on loobuda kofeiini sisaldavatest jookidest. Need stimuleerivad Sind ja see võib omakorda muuta lapse rahutuks.
  • Märka lapse reaktsioone, kui oled tarbinud väga tugeva maitse ja lõhnaga toiduaineid nagu sibul, küüslauk, vürtsid, sest need võivad muuta emapiima maitset ja lõhna.
  • Lihtsalt igaks juhuks oma toitumist piirata ei tohi. Võimalik, et mõni toit ärritab just Sinu last ja teeb ta rahutuks, kuid ühtseid reegleid kõigile ei ole.

Rinnaga toitmise ajal ei pea Sa sööma pidevalt palju rohkem, sest energiavajadus suureneb 500–650 kcal võrra. Vaja on süüa mitmekesiselt, et jätkuks vitamiine, mineraalaineid ja energiat. Toit peaks sisaldama nii puu- kui ka juurvilju, täisteratooteid ja kvaliteetseid valguallikaid. Enamik naisi kaotab sünnitusega 5–6 kg raseduse lõpu kaalust ja lähemate nädalatega veel 1–3 kg. Ülejäänud lisakilod on looduse poolt ette nähtud rinnapiima valmistamiseks kulutada. Edasine kaalulangus sõltub Sinu igapäevasest menüüst, imetamise intensiivsusest, liikumisest ja ainevahetuse eripäradest. On teada, et emad, kelle lapsed on esimesed kuus elukuud ainult rinnapiimatoidul, võtavad selle aja jooksul kaalus alla keskmiselt seitse kilo. Ranget dieeti ei soovitata imetamise ajal pidada.

Rinnapiim tekib siis, kui laps imeb. Mida enam (sagedamini, pikemalt) laps imeb, seda enam rinnapiima tekib. Kui Sa jälgid lapse märguandeid ning pakud rinda iga kord, kui ta selleks soovi avaldab, siis on ka piimakogus piisav. Selline lapse nõudmisel toitmine tagab selle, et lapse kasvades muutub ka emapiima kogus ning laps saab alati seda, mida vajab.

Tervislik ja küllaldane toit ning piisav puhkus on vajalik Sinu hea enesetunde tagamiseks. Enese eest hoolitsemine annab jaksu hoolitseda ka lapse eest.

Toimetanud perekool.ee