Seitse sammu lapse nahapunetuse leevendamiseks

Kuidas aidata lapsel vähem kratsida ja rohkem naeratada

Mis on atoopiline dermatiit?

Atoopiline dermatiit on üks imikute ja laste kõige tavalisemaid nahahaigusi, kuid see teadmine ei muuda asja kergemaks, kui teie laps kannatab. Aidata aga võib teadmine, kuidas haigus toimib, ja see, milliseid samme saate astuda lapse naha rahustamiseks ja tema ebamugavuse vähendamiseks.

Mis põhjustab atoopilist dermatiiti?

Eksperdid usuvad, et atoopilise dermatiidi põhjused on suuresti geneetilised. See on seotud naha kahjustatud kaitsefunktsiooni ja immuunsushäirega, mille tõttu reageerib nahk suurema tõenäosusega keskkonnamõjudele.

Tõestatud on ka seos atoopilise dermatiidi ja allergiate vahel: kui teie perekonnas on esinenud heinapalavikku ja/või astmat, siis on suurem tõenäosus, et teie laps kannatab atoopilise naha käes.

Kuidas mõjutab atoopiline dermatiit lapsi?

Ägeda faasiga, kui nahale tekivad lööbed ja nahk on kõige sügelevam ning ärritunum, on kahtlemata kõige raskem toime tulla. Sügeleva naha puhul on loomulik reaktsioon selle kratsimine, kuid kratsimine muudab olukorra ainult halvemaks. See levitab baktereid, muudab sügelustunde tugevamaks ja võib kahjustada nahka kuni veritsuse tekkimiseni.

Löövete füüsilised mõjud ulatuvad nahast kaugemale. Elu on atoopilise dermatiidiga ebamugav ja tekitab stressi lastes ning muidugi ka lapsevanemates ja hooldajates, kes peavad vaatama, kuidas nad kannatavad.

Pidev sügelus võib tuua kaasa magamata ööd ja sellel on oluline mõju elukvaliteedile. Laste vanemaks saades võib sügelemine koos põletikulise ja mõnikord veritseva nahaga tuua kaasa enesekindlusega seotud probleemid ning muuta neil koolis keskendumise raskeks.

Mida ma saan teha atoopilise dermatiidi vähendamiseks ja leevendamiseks?

Atoopilise dermatiidi jaoks ei ole teadaolevalt mingit ravi, seega on naha igapäevasel hooldamisel peamine eesmärk pikendada mitteakuutset faasi. Löövete ajal nihkub peatähelepanu sügeluse vähendamisele ja naha rahustamisele.

Toome siin ära seitse sammu, mille abil saate aidata vähendada löövete arvu ja rahustada nahka reaktsiooni tekkimisel.

1. samm: Märgake potentsiaalseid ohte

Me oleme kõik erinevad, kuid mõned lapsevanemad leiavad, et reaktsiooni vallandavad karedast või sünteetilisest materjalist rõivad (nagu näiteks vill ja nailon) ning allergeenid (nagu näiteks õietolm ja lemmikloomade karv). Kuigi toiduallergiate roll atoopilise dermatiidi puhul on vähem kindel, seostavad teised oma lapse lööbeid kindlate toiduainetega.

Nahka võib ärritada päike: imikuid tuleks hoida eemal otsesest päiksepaistest ning lastel tuleks piirata kokkupuudet ja nad peaksid kandma kaitsvat rõivastust ning väga kõrge kaitseteguriga päiksekaitse­kreemi. Ka passiivne suitsetamine on kahjustava mõjuga, seega jälgige, et te kunagi ei suitseta laste läheduses.

Püüdke märkida üles, millal teie lapse nahale tekib lööve, ja arutage seda arstiga. See aitab tuvastada võimalikud vallandajad ja otsustada, milline hooldus on parim.

2. samm: Oluline on olla õrn

Valige pehmed nahasõbralikud kangad (nagu puuvillane ja linane) karedate materjalide asemel ning peske uusi riideid ja voodipesu, et eemaldada kõik tootmisprotsessist neisse jäänud kemikaalid. Kasutage mittebioloogilisi tooteid, kuna bioloogilised pesupulbrid võivad nahka ärritada.

Atoopilise naha puhastamisel pange tähele kangeid puhastusvahendeid, mis võivad koorida õrnalt nahalt maha hädavajalikud lipiidid ning kahjustada selle kaitsekihti ja niiskustasakaalu. Jätke kõrvale vannivahud, aluselised seebid ja karmid pindaktiivsed ained, nagu näiteks naatriumlaurüül­sulfaat, ja eelistage leebeid seebivabasid puhastusaineid, nagu Eucerini sarja AtopiControl vanni- ja dušiõli.

3. samm: Vanniskäigu põhitõed

Vanniskäik on väikestele lastele lõbus ja see on ka suurepärane lähedust lubav aeg, kuid liiga kaua soojas vees viibimine võib nahka kuivatada ja sümptomeid tugevdada. Piirake vannitusaega, kasutage pigem sooja kui kuuma vett ning laste vanemaks saades julgustage neid asendama vanni kiire duši all käimistega. Hõõrumise asemel pigem patsutage nahk kuivaks pehme käterätikuga ja kandke peale rohkelt niisutajat siis, kui nahk on veel niiske ja imab seetõttu seda paremini.

4. samm: Korrapärane niisutamine

Kõige olulisem samm lapse atoopilise naha eest hoolitsemisel on selle niisutatuna hoidmine. Soovitame kanda peale kogu keha niisutajat vähemalt kaks korda päevas, kuid lapse käelabad ja nägu vajavad tõenäoliselt sagedasemat hooldust. Kasutage spetsiaalselt atoopilise naha jaoks väljatöötatud tooteid ja kui see on asjakohane, siis sellist, mis sobib konkreetse kehaosa peal kasutamiseks. Lisaks on soovitav valida tooted, mille puhul on tõestatud nende sobivus imikutele ja lastele. Eucerini tootesari AtopiControl pakub igapäevase hoolduse tooteid erineva tekstuuriga – palsam, emulsioon ja kreem –, et täita kõigi vajadusi ja eelistusi.

5. samm: faaside järgi kohandatud hooldus

Parim viis löövetevaheliste perioodide pikendamiseks ja lapse naha rahustamiseks löövete ajal on kohandada nende nahahooldus vastavalt faasile, milles nahk hetkel on. Ägeda faasi ajal, mil nahk on kõige ärritatum, kandke peale toodet Eucerini kreem AtopiControl Acute Care, mis hoolitseb naha eest ja vähendab sügelemist, enne kui kannate peale lapse tavapärase päevase niisutaja. Paljud lapsevanemad leiavad, et kreemi Acute Care jahutamine seda külmkapis hoides muudab selle eriliselt tõhusaks.

6. samm: Ei mingit kratsimist

Me teame, et seda on lihtsam öelda, kui teha. Eriti siis, kui nahk väga sügeleb. Kuid proovige lapsel kratsimine peatada, kuna see teeb tõesti asja vaid hullemaks. Eucerini kodulehelt  leiate mõningaid soovitusi, kuidas nende tähelepanu kõrvale juhtida ja hoida mõte kratsimisest eemal. Aidata võivad ka lapse lemmikmänguasi, „kratsimisnukk“ (mänguasi, mida nad võivad oma naha asemel kratsida) ja „kratsimiskindad“ (puuvillased käpikud või sõrmkindad, mida kantakse eriti just öösel, et hoida sõrmeküüned nahast eemal).

7. samm: Ärge kannatage vaikides

Kui teie lapsel on endiselt ebamugav, siis küsige arstilt nõu meditsiini võimaluste kohta. Kortisoonkreemid pakuvad kiiresti toimivat ja tõhusat leevendust, kuid tavaliselt kirjutatakse neid välja vaid lühiajaliseks kasutamiseks. Kui sümptomid on tugevad ja püsivad, siis võib arst soovitada antihistamiine ja/või niiskeid ravimähiseid (lipiididega rikastatud sidemed) sügeluse vähendamiseks.

Suurepärased nahahoolduse lahendused Eucerinilt

Eucerini tootesari AtopiControl  pakub faasidele kohandatud nahahooldust, mida atoopiline nahk vajab. Kõikidel toodetel on tõestatud tulemuste andmine ja paljud toetavad ka head öist und ning parandavad elukvaliteeti. Lõhnavaba tootesari sobib lastele alates kolmandast elukuust, välja arvatud sügelemis­vastane pihus ja kätekreem, mida me ei soovita kasutada lastel enne, kui nad on kolmeaastaseks saanud. Rohkelt lisateavet atoopilise dermatiidi ja selle kohta, kuidas kõikidel vanustel atoopilist nahka hooldada, leiate Eucerini kodulehelt .

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.