Rinnapõletik

perekool.ee, Me saame lapse raamat, Eesti Ämmaemandate Ühing

Rinnapõletik algab tavaliselt ummistunud piimajuhast, mis sulgeb mõne rinnas olevatest piimanäärme sagaratest nii, et rinnapiim ei pääse voolama. Selle tagajärjel tekib kõva valulik tükk ühe rinna kindlas piirkonnas. Vahel jääb tükk sügavale keskele rinna sisse ja pole kohe kergesti leitav. Põhjused, miks piimajuha ummistub, võib olla mitmeid:

  • liiga harv või lühike imetamine
  • järsud muutused imetamiskordade arvus ‒ näiteks kui laps jätab vahele öise söögikorra, oled ajutiselt lapsest lahus, alustad lapsele lisatoidu andmisega liiga vara ja liiga järsku või lähed tagasi tööle ning ei sõõruta rinnapiima välja jne
  • ebamugav asend, riiete või sõrmede liiga tugev surve rinnale toitmise ajal, eriti kitsas, pigistav rinnahoidja
  • rinna mahajahtumine enne toitmist (vähendab piima voolamist)
  • igasugune ema stress, mure jms

Ummistuse püsimisel surve rinnas suureneb, sest piima tekib järjest juurde. Tükk rinnas püsib, valu muutub tugevamaks ning lisandub halb enesetunne. Tihti tõuseb kõrge palavik vappekülma ja peavaluga. See ongi rinnapõletik, mida esialgu põhjustab piima liigsest survest tekkinud rinnanäärme kudede ärritus. Edaspidi, kui selline olukord kestab üle paari päeva, võivad lisanduda põletikutunnused. Seetõttu on oluline, et tegutseksid kohe õigesti. Kõige tähtsam on ummistus vabastada, et rinnapiim jälle voolaks ning siin on sul asendamatu abiline ‒ Sinu laps. Imeta sagedasti, sest see aitab sul paraneda!

Mõned korrad ööpäevas võib olla on vaja haiget rinda ka korralikult lüpsta. Pärast sõõrutamist või pumpamist lase ka lapsel veel imeda, sest lõpupiima saab tema paremini kätte. Enne sõõrutamist hoia rinnad soojas – võid teha sooja dušši, minna sooja vanni või panna rinnale sooja kompressi. Toitmist (ja ka sõõrutamist) alusta rinnanibude masseerimisega – rulli kergelt sõrmede vahel ning venita pisut väljapoole. Toitmise ajal masseeri tüki kohta rinnas kergelt nibu suunas. Pärast toitmist ja sõõrutamist pane tüki kohale 15‒20 minutiks külma (puhas külm kapsaleht, jahe mähis vms). Seejärel jäta rind mõneks tunniks rahule ja ära unusta vahepeal toita last ka teisest rinnast.

Selliseid võtteid kasutades tavaliselt enesetunne paraneb, palavik alaneb iseenesest paari päeva jooksul ja tõsist põletikku ei kujune. Valulikkus tüki kohal rinnas võib kesta mõnevõrra kauem, kuid see laheneb tavaliselt sagedase imetamisega ja pole ohtlik. Kui olukord ei lahene ja palavik püsib üle 24 tunni, tuleb lisaks eelnevatele soovitustele kindlasti pöörduda ämmaemanda, perearsti või naistearsti poole. Rinnaga toitmist saab ja tuleb  jätkata, sest see aitab Sul täielikult paraneda.

Toimetanud perekool.ee