Rinnapiima tüvirakud võivad saada imikute organismi osaks
Artikkel pärineb: teadus.err.eehttp://teadus.err.ee/v/tervis/d215faae-00bc-4134-a78d-f7a2e5829b20
Emad ei anna rinnapiimaga imikule edasi vaid toitaineid. Muu hulgas näidati paar aastat tagasi, et see sisaldab tüvirakke, mille omadused sarnanevad embrüonaalsetele tüvirakkudele. Värske töö kohaselt võib imiku organism neid erinevate kudede ehitamise juures ka aktiivselt kasutada.
Lääne-Austraalia ülikoolis töötav Foteini Hassitou leidis 2011. aasta lõpus, et rinnapiimas leidub tüvirakke. Erinevalt keharakkudest suudavad need diferentseeruda mitmeteks erinevateks keharakkudeks. Kuigi rinnapiimas leiduvate tüvirakkude omadused polnud embrüonaalsete tüvirakkudega identsed, oli nende arengupotentsiaal siiski võrreldav. Viimane tõstatas koheselt ka küsimuse, kas emalt pärinevad rakud täidavad imikute kehas ka mingit funktsiooni või lagundatakse need lihtsalt ära. Hiirtega tehtud katsed viitavad, et nendest saab siiski osa imiku organismist.
Katse tarbeks lõi Hassitou esmalt geneetiliselt muundatud hiired, kelle genoomis leidus geen, mis paneb rakud fluoresentsvalguse all punakat valgust kiirgama. Emashiiri paaritamise järel lasti nende rinnapiimast toituda aga geneetiliselt muundamata hiirepoegadel. Nende täiskasvanuks saades uuris Hassitou töörühm hoolikalt, kas nende kehas leidub samuti punakalt helenduvaid rakke.
Hassitou leidis kolleegidega, et see vastas tõele. Mutanthiirtelt pärinevaid rakke leidus nii veres, ajus, harkelundis, neerudes, maksas ja pankreases. Täiendavad uuringud kinnitasid, et tüvirakud olid diferentseerunud normipäraseid funktsioone täitvateks keharakkudeks. Näiteks maksarakud tootsid albumiini ja pankrease rakud insuliini.
Hetkel jääb ebaselgeks, kas rinnapiima tüvirakkude ülesanne on lihtsalt järeltulija arengut toetada või on sellel sügavam evolutsiooniline põhjus – näiteks järeltulijat ema rinnapiima ja selle leiduvate valkude suhtes tolerantsemaks muuta.
Tööd esitleti Londonis toimunud rinnapiima-alasel sümpoosionil.