Rinnanibud valusad. Kas tegemist on pärmseenega?
Küsimusele vastas: Reet Post, proviisor, imetamise nõustaja
Küsimusele vastas: Reet Post, proviisor, imetamise nõustaja
Küsimus seoses imetamisega, nimelt valulike rinnanibudega. Esimestel nädalatel tekkisid lõhed. Ravisin Purelaniga – aitas väga hästi. Nii kaua kui paranesid, andsin rinnakaitsetega. Nüüdseks lõhesid ei ole, aga rinnanibude ümbrus ketendav, punane ja valulik. Kas seekord võib olla siis tegu mingi seene levikuga ja kuidas seda ravida? Lapsel oli ka paar nädalat tagasi soor. Kasutasin siis Daktarini. Keele peal on nüüdseks valge kadunud. Esimese lapsega olid rinnanibud ka lõhenenud, aga sellist punetust, ketendust ja valulikkust ei tekkinud nagu praegu.
Kirja põhjal otsustada on raske, kuid Sinu oletus seenest rinnal on põhjendatud. Pärmseenele piiri panemine on väga vaevarikas, kuna ravimite toime on ajutine. Enamasti tuleb pärmseen tänu eostele tagasi.
Enamasti õnnestub pärmseent vaos hoida söögi abil. Praktiliselt soovitaks loobuda ajutiselt valgest suhkrust ja valgest jahust ja nenede toodetest. Suvisel ajal on hea võimalus süüa värskeid köögivilju, koorega kartuleid, herneid, marju, rohelist salatit.
Teravilja (valge) võiks asendada täisteraviljaga – täisteraviljast tehtud sepik, leib, täistera makaronid, pruun riis, täistera manna. Ka valge suhkru asemel võiks kasutada pruuni suhkrut.
Peale suhkru ja valge jahu peaks kandidoosi puhul vältima järgnevaid ained: pärm, juust, seened, viinamarjad, melon, maapähklid (arahhiis), alkohol, karboniseeritud joogid, kuivatatud puuviljad.
Järgides dieeti peaks olukord nädala-paariga paranema.
Soolestiku toetamiseks ja kiirema tulemuse saavutamiseks võiks lisaks kasutada preparaate kus on palju erinevaid “häid” soolestiku baktereid (Beneflora, Lacto seven). Piimhappebaktereid võiks anda ka lapsele, viimasel juhul on kergem manustada pulbrilist Benflorat mida võib piima või veega segada.
Kuna Candida edasi-tagasi kandumine võib toimuda ka luttidega, siis lihtsaim viis seda vältida on lutte mitte kasutada. Loomulikult aitab ka luttide igapäevane steriliseerimine.
Kirjast võib järeldada, et toidad oma peasamuna vaatamata raskustele ainult rinnast. See on väga hea. Sest ka kuumadel päevadel ei pea lapsele andama lutist lisa vett juurde kui laps saab rinnale nii tihti kui ta tahab.
Rindadel olevate haavandite paranemisele aitab kaasa ka nende õhu käes olemine. Haavad ei taha olla kokkupuutes niiskusega.