Rindade asümmeetria, ühest rinnast imetamine

Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja

Küsimus

Olen aastase lapse ema. Laps on “segatoiduline”. Rinda võtab tihti (ise küsib). Probleem on sellest, et viimased 3,5 kuud piima tekib ainult ühes rinnas. Pakun alati enne “tühja”rinda, kuid piim hakkab kohe teisest rinnast jooksma.”Tühjast” rinnast tuleb mõni tilk.
Küsimus: millest see tekkis? Ja kas see on ohtlik? Endal mingit kaebusi ei ole, peale seda, et rinnad on väga asümmeetrilised.

Saan aru, et muretsedki põhiliselt rindade erinevuse pärast. Erineva suurusega rinnad imetamise ajal ei ole kuidagi ohtlikud ning paljudel naistel ongi rinnad ka püsivalt pisut erineva suurusega.

Lapsed hakkavad tihti eelistama ühte rinda – seda alati pisut rohkem, pikemalt ja jõulisemalt tühjendama ning sellest tulenevalt hakkab ka see rind rohkem piima tootma ning teine vähem. Nii on ilmselt viimastel kuudel juhtunud ka teiega – piima tekib ikka sama palju, kui ära juuakse. Tõenäoliselt on sinu laps teinud sellise valiku pikema aja jooksul ning sulle märkamatult, aga ära muretse. Imetamise lõppemisel taanduvad rinnad jälle peaaegu ühesuguseks.

Oled valinud väga õige strateegia – püüad ikka väiksemast rinnast ka kuigivõrd imetada ja seda töös hoida – ja ega muud teha ei olegi. Äärmuslikematel juhtudel võib laps üritada väiksemast rinnast päriselt loobuda (protestida, kisada ja teist nõuda), aga see, kas sa lased seda juhtuda, sõltub sinu järjepidevusest ja otsusekindlusest. Pealegi ei ole ka ühest rinnast loobumine nii suure lapse puhul enam probleem. On küllalt teada juhtumeid, kus emad imetavadki ainult ühest rinnast – piima tekib ikka nii palju, kui seda ära tarvitatakse.

Esialgu püüa aga ikka mõlemat rinda edasi pakkuda. Kasuta ära need hetked, kus laps on unine ja ei tee eriti vahet, kumba rinda ta imeb, siis ehk õnnestub ka seda väiksemat rinda talle veidi sagedamini ja pikemalt anda. Küllap siis suureneb uuesti piima kogus ka selles rinnas.