Viimati lisatud

Kas said sellest vastusest abi?
1 Tärn2 Tärni3 Tärni4 Tärni5 Tärni (Artiklit ei ole veel hinnatud)
Laadin...

Rindade areng ja kasv pärast sünnitust ja imetamist

Küsimus:

Tere.

Tahaksin küsida rindade arengu ja kasvu kohta pärast sünnitust ja imetamist.
Sünnitasin 16-aastaselt. Nüüd olen 17 ja imetamise just lõpetanud. Kas praeguseks vanuseks peaksid olema rinnad lõplikult välja arenenud või need kasvavad veel? Kas rasedus ja imetamine mõjutavad kuidagi rindade arengut (puberteedi aegset arengut)? Kas rindade kasvamist on tunda ka? Mäletan et kusagil 13-aastaselt oli tunda rindade kasvamist.

Tänan vastuse eest.

Vastus:

Tere,

Väga hea küsimus. Rinnad arenevad tegelikult kuni umbes 35 eluaastani. Areng on tsükliline ja sõltub hormoonidest. See tähendab, et areng toimub hüpetena – iga menstruaaltsükli II pooles, pärast ovulatsiooni – just siis, kui paljud naised ise ka tunnevad, et rinnad pakitsevad või on kuidagi rasked.

Lisaks aga arenevad rinnad veelgi rohkem iga raseduse ajal. Juba raseduse esimestest kuudest rinnad suurenevad ja piimajuhad hakkavad kasvama. Rasedus suhteliselt noores eas kindlasti soodustas rindade arengut. Iga järgneva rasedusega rinnad arenevad üha enam. Osa rasedusaegsetest muutustest (nagu suurenenud pigmentatsioon) küll kaob pärast sünnitust ja imetamist, aga see osa, mis puudutab piimanäärmete arengut, ei kao kuhugi.

Ja imetamine ise soodustab rindade arengut veel kõige rohkem. On leitud, et piimajuhad kasvavad pikkusesse ja isegi hargnevad imetamise ajal juurde. Tinglikult võib öelda, et rinnad kasvavad koos lapsega. Ja see toimub iga järgneva imetamise korraga üha uuesti ja uuesti nii, et elu jooksul võivad rinnad päris palju muutuda. Loomulikult sõltub rindade imetamis-aegne kasvamine ka imetamise kestvusest – pikemal imetamisel, kui laps on suurem ja imeb jõulisemalt, arenevad rinnad ka rohkem.

Seega võib julgesti öelda, et piimanäärmed arenevad pea kogu fertiilse ea. Loomulikult ei ole see enam nii tugevasti tunda nagu 13 aastaselt, sest oma keha tsüklilisi muutusi tajuvad naised erinevalt, aga paljud tunnevad siiski ka rindades toimuvat. Eriti pikema aja jooksul on muutused märgatavamad.

Parimate soovidega,

Ülle Lember
perekool.ee kirjavastaja
ämmaemand, toitumise ja imetamise nõustaja

Küsimus

Vastus

Artikleid samal teemal

Uued teemad foorumis

Foorumi esilehele