Reisimine raseduse ajal

Elina Piirimäe, ämmaemand, www.perekool.ee Eesti Ämmaemandate Ühing

 

Tänapäeval on rasedana reisimine üsna tavaline, kuna ülemaailmne lennuliiklus on muutunud kättesaadavaks igale inimesele.

Üldjuhul ei põhjusta lendamine mitte mingeid probleeme raseduse ajal ei emale ega ka lapsele.

Mõned firmad keelavad rasedatel lennata viimase raseduskuu jooksul, seda siis selleks, et välistada sünnituse võimalust lennukis. Osad lennufirmad soovivad näha rasedatelt tervisetõendit, et raseda tervisega on kõik korras ja et ta võib lennata. Seega, uurige kuidas on nõuded selle lennufirma poolt, millega kavatsete lennata. Kui teil tõendit vaja on, saate selle oma naistearstilt või ämmaemandalt.

Reisile minnes peate kindlasti veenduma, et Teie reisikindlustus oleks kehtiv, sest kui välismaal midagi juhtub võivad raviarved väga kalliks minna.

Pikemal lennureisil (üle kahe tunni)  peate  arvestama sellega, et saaksite piisavalt liikuda. Selleks sobivad jalutuskäigud lennukis. Hoidke tursete vältimiseks oma jalgu istudes kõrgemal. Ja jooge piisavalt, et organism saaks puhastuda ja jääkained organismist välja viia.

Rasedana ja ka väikese beebiga reisides ongi peamine see, et reis oleks väga hästi ette planeeritud ja organiseeritud.

Arvestage sellega, et rasedana on naise jõudlus väiksem kui muidu. Jälgige seda, et saaksite piisavalt puhata ja ei kurnaks end üleväsimusega. Hoolitsege enne reisi kindlasti selle eest, et teil oleks igal ööl koht, kus saate voodis magada. Hoolitsege ka selle eest, et Te ei jääks reisil janusse.

Üldiselt on raseduse teine kolmandik parim aeg reisimiseks, sest siis on möödas raseduse esimese kolmandiku iiveldushood ja kõht ei ole veel nii suur, et väsitaks teid väga ära. Seega kui olete enne reisi piisavalt hästi end ette valmistanud võite reisida mõnuga.

Nakkushaiguste profülaktikas oleneb palju sellest kuhu ja kui kauaks te reisite. Covid-19 riskide ja vaktsineerimise kota soovitame pidevalt uuenevat infot otsida kodulehelt www.kriis.ee

Tõenäoliselt ei kesta teie reis rasedana üle nelja nädala, seega lahkaks siin veidi A-hepatiidi, difteeria ja malaaria profülaktikat, mis on peamised haigused lõunamaades.

A- hepatiiti saab vältida väga lihtsalt. Selleks hoolitsege, et te ei jooks kohalikku vett. Tarvitage joogiks ja ka söögi tegemiseks ning hammaste pesuks vaid pudelivett. A-hepatiit nakkub fekaal-oraalsel teel, mis tähendab seda, et roojast on sattunud pisikud joogivette. Kui te pesete oma käsi piisavalt tihti, joote pudelivett, ei telli kohalikelt JÄÄGA jooke, siis peaksite nakkuse eest kaitstud olema.

Difteeria, ehk mädane kõripõletik, seda on ehk veidi raskem vältida. Küll aga nakkub see vaid siis, kui puutute kokku difteeriapisikuga. Seega peate kauges kaares eemale hoidma kurguvaulistest inimestest. Samas on õige ja kiire diagnoosi puhul ravi väga tõhus (juhul kui peaksite nakatuma).

Malaaria kõige tõhusam profülaktika on SÄÄSETÕRJE. Kandke reisil pikkade varrukatega ja säärtega riideid. Ostke kaasa ohtralt sääsetõrjevahendit. Praegu on saadaval ka looduslikke sääsetõrjevahendeid, mis ei ohusta rasedust kohe kuidagi.

Kindlasti oleks hea informeerida ka oma raviarsti või ämmaemandat ja võimalusel käige ka infektsionisti konsultatsioonil.

Malaaria on rasedale väga ohtlik haigus ja seega soovitan igasugusegi ohu tekke vältimiseks kasutada reisil riideid, mis ei lase sääsehammustusi läbi ja katmata kehaosadel kasutage tugevaid sääsetõrje vahendeid. Tõrjevahendid on kindlasti ohutumad teie tervisele, kui seda on malaariasse haigestumine. Malaaria tekitab kõrget palavikku ja selle tagajärjel katkeb rasedus üsna tihti või tekib enneaegne sünnitus.

Kas kasutada troopikasse lennates alati malaaria profülaktikat? Jätan teie otsustada, sest ega profülaktiline ravim ka päris ohutu pole. Soovitan enne konsulteerida infektsionistiga ja uurida kui suur oht malaariasse haigestuda teie sihtriigis üldse on.

Soovitan lugeda ka artiklit: Reisivaktsineerimine ja profülaktika Lisaks malaariale kanavad sääsed edasi ka Zika, Dengue ja Chikungunya viirushaiguseid, mille vastu vaktsiini ei ole.

Ohtlikum lugu on ka kollapalavikuga, Kesk- ja Lääne-Aafrika, Lõuna-Ameerika põhjaosas, seal nõutakse riiki sisenemisel vaktsineerimist kollapalaviku vastu. Kui teil puudub vaktsineerimiskaart ehk te olete selle haiguse eest kaitsmata, tähendab see tagasisõitu koju.

Lisainfot covid-19 vaktsineerimie kohta leiate – https://vaktsineeri.ee/uudised/covid-19-vaktsineerimine-on-rasedatele-vaga-soovitatav

Lisainfot reisimise kohta leiate kodulehelt – https://reisitargalt.vm.ee

Enne reisi soovitan vajalikku nõustamist ja vaktsineerimist, mile kohta sad lugeda Terviseameti artiklist Reisimeditsiiniline nõustamine