Rasvumine kui viljatuse riskitegur

Artikkel pärineb: http://teadus.err.ee/

http://teadus.err.ee/artikkel?cat=1&id=9083

digitaljournal.comViljatus on Eesti ühiskonnas üha süvenev probleem. Naiste viljakust mõjutab ennekõike keskmine sünnitusea tõus. Meeste viljatusmurede üheks oluliseks riskiteguriks on muutunud ka ülekaal. Eesti meestest on ülekaalus veidi üle poolte.

Eestis puutub viljatusmuredega elu jooksul kokku keskmiselt 10-15 protsenti paaridest. Ravivõimalused on meil teiste sama elatustasemega riikidega võrreldes õnneks head, ütles Tartu ülikooli kliinikumi naistekliiniku direktor Aivar Ehrenberg: “Ravi on mõistliku ooteajaga kättesaadav, ravi on odav, sest riik kannab head hoolt, maksab kinni nii ravi kui ravimid. Ka seadusandlus ei sea raviprotsessis olulisi piiranguid.” Ehrenberg tõdes, et viljatusega seotud probleemid näitavad meie ühiskonnas pigem süvenemise märke.

Naiste puhul tõi Ehrenberg viljakust mõjutavate teguritena vanuse kõrval välja veel ka suitsetamise ja rasvumise. Viimast on täheldatud tõsise mõjutegurina ka meeste viljakuse puhul, ütles Tartu ülikooli kliinikumi meestekliiniku arst-õppejõud Kristel Ehala-Aleksejev. Rasvumisel on mõju kogu keha tervislikule seisundile. Täpsed seosed rasvumise ja viljatuse vahel on veel välja selgitamisel, kuid kindel on see, et ülekaal viib paigast keha hormonaaltasakaalu.

“Ma ei saa öelda, et see on igapäevane, aga see on ikkagi väga sage, kus tulevad seosed kehakaalu, rasvumise ja viljakuse vahel. Meeste puhul on oluliseks faktoriks just rasvkoe kuhjumine vööpiirkonda. Kui hormonaaltasakaal paigast läheb, võivad tulla meeste ellu ka erektsiooniprobleemid, mis siis omakorda soodustavad viljatust,” rääkis Ehala-Aleksejev.

Tema sõnul on tegemist tõsise murega ennekõike just noorte meeste puhul. Hiljutine Tervise arengu Instituudi läbi viidud täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et Eesti meestest on ülekaalus või rasvunud veidi üle poole. “Järsk kaalutõus toimub just vanuses 24-30 eluaastat. Peale seda jääb kaal püsima. Rasvunute hulk tõuseb, aga probleem sugugi ei muutu. See kontingent on see, kellele peaks enam tähelepanu pöörama ja tervisekasvatusega tegelema,” ütles Ehala-Aleksejev.

Tartu ülikooli teadlastel on käsil uuring, mis tegeleb nii rasedustüsistuste kui viljatusmuredega. Uuringusse kaasatakse kokku umbes 6000 inimest. Uuringu tulemusena loodetakse leida uusi võimalusi viljatusega seotud haiguste riskide hindamiseks, nende ennetamiseks ja raviks.

Toimetaja Piret Ehrenpreis, ERR Teadusuudised