Raseduse peetumine?
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla,ämmaemand
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla,ämmaemand
Mul on rasedust 7n+3p ning praegu on näha lootemuna, aga loodet ei ole näha. Arst ütles, et ootame esmaspäevani ja kui esmaspäeval ei näe ikka midagi, siis teevad puhastuse. Mul on võimalus valida tableti- või kirurgiline puhastus. Juba nädal aega määrib mul helepruunikalt. Sellised küsimused: kas kindlasti ei ole mingit lootust? Kui teevad puhastuse, siis kumb on parem, kas tableti- või kirurgiline puhastus? Ma kardan, et tabletiga kõik ei välju ja on suured valud.
Rasedus muutub ultrahelis nähtavaks 31 päeval (lugedes viimase menstruatsiooni esimesest päevast). Siis on nähtav vaid lootemuna. Loote alge ja südametegevus muutuvad nähtavaks 10 (=41. päeval) päeva hiljem. Seda hea eristusvõimega ultraheliaparaadi ja vaginaalse uuringu korral. Kui raseduse suuruseks määrati 7+1 (=50 päeva), siis peaks olema südametegevus ja loode nähtavad. Kuna Teil ei olnud, siis on kaks võimalust: 1) rasedus on tekkinud hiljem ja seepärast ei ole veel loodet näha; 2) rasedus on peetunud või on probleeme raseduse arenemisel. Kui Teil on olnud ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel või on muud põhjust arvata, et rasestumine toimus hiljem, võiks veel oodata. Kuna lootemuna oli nähtav, võiks siiski oodata viimasest ultraheliuuringust 10 päeva. Kui ikka ei ole loodet näha ja rasedus ei katke ise, tuleks teha puhastus. Veel kauem ootamine ei ole kahjulik, aga see ei ole lihtsalt mõttekas.
Raseduse katkestamise erinevatest meetoditest. Tabletiga ehk medikamentoosne abort: – ei ole vaja narkoosi; – veritsus pikem, suurem verekaotus; – valulikud kontraktsioonid; – ebaõnestumisel vajalik ikka puhastus. Meetodi efektiivsus keskmiselt 95% (83-98%); – pikem jälgimisperiood ja järelkontrollide vajadus; – pole täheldatud pikaajalisi riske tervisele ega viljatuse teket.
Instrumentaalne abort ehk kirurgiline raseduse katkestamine ehk abrasioon: – vajalik narkoos > narkoosiriskid; – emaka vigastamise risk > viljatuse risk; – protseduur lühike ja valutu; – suurem õnnestumiste protsent.
Medikamentoosne abort ei asenda kirurgilist aborti, kuid on alternatiiviks patsientidele. Medikamentoosse abordi eelised on suurem privaatsus, väiksem invasiivsus ja narkoosi vajaduse puudumine. Paljudele patsientidele tundub protsess loomulikum. Teisalt tuleb medikamentoosse abordi puhul taluda alakõhuvalu ja veritsust, külastada korduvalt arsti/õde, oodata tulemust kauem ja meetod ei ole nii efektiivne kui kirurgiline abort. Medikamentoosse abordi ebaõnnetumise korral tuleb teostada emakaõõne vaakumabrasioon.