Rasedusaegsed veenilaiendid

Artikli on koostanud Maret Voites, ämmaemand

Foto: unsplash.com Anelya Okapova

Veenilaiendiks ehk varikoosiks (ingl.k varicosis) nimetatakse laienenud veene, mis võlvuvad ning kumavad sinakalt läbi naha. Veenilaiendeid esineb kõige sagedamini jalasäärtel ja reitel, kuid need võivad tekkida ka kubeme piirkonda, lahklihale või häbememokkadele ning samuti võib veenilaiendeid tekkida päraku piirkonda. Viimasel juhul kutsutakse hemorroidideks.

Veenilaiendeid esineb 10–20% maailma rahvastikust ning tekivad need nii meestel kui naistel, sõltumata vanusest. Sagedamini esineb veenilaiendeid siiski naistel.

Olgugi, et tegemist on küllaltki ebameeldiva nähtusega, ei kujuta veenilaiendid tulevasele emale ega beebile enamasti mingit ohtu.

Miks tekivad veenilaiendid sageli just raseduse ajal?

Raseduse jooksul suureneb organismis vere maht u 1-1,5 liitri võrra. Samal ajal pehmenevad ja nõrgenevad veeniseinad rasedushormoonide mõjul. Raseduse teisel poolel hakkab suurenenud emakas suruma alumisele õõnesveenile ja vaagnaveenidele ning see raskendab vere tagasivoolu keha alumisest poolest südamesse. See omakorda tõstab veenisisest rõhku. Kõige selle kõige tulemusena võivadki tekkida veenilaiendid.

Lisaks rasedusaegsetele muutustele soodustavad veenilaiendite teket pärilik eelsoodumus – tõenäoliselt tekkisid ka su emal ja vanaemal raseduse ajal veenilaiendid.

Veenilaiendite teket mõjutab ka pikaajaline püstiseismine (näiteks erinevate ametite puhul), istuv eluviis ning jalgade sundasendid. Oma rolli mängib nii raseduseelne ülekaalulisus kui ka kiire ning ülemäärane kaalutõus raseduse jooksul. On leitud ka seos liigse UV-kiirguse ja päevitamise ning veenilaiendite tekke vahel.

Sümptomid.

Veenilaiendid võivad põhjustada sügelust, ebamugavust, põletustunnet ning valulikkust. Nahk veenilaiendi kohal võib muutuda õhemaks, jalgades võib tekkida raskustunne ning pahkluud ja jalad võivad minna turse. Kuigi jalakrambid on sage rasedusvaevus, võivad veenilaiendid seda veelgi võimendada, eriti öösiti.

Kuidas veenilaiendite teket ning sümptomeid leevendada?

Kahjuks ei ole veenilaiendite ennetamiseks võimalik eriti midagi teha. Siiski on võimalik mõningaid samme ette võtta, et takistada nende ägenemist raseduse ajal. Samuti aitavad järgnevad soovitused leevendada veenilaienditest tekkinud ebamugavust ja valu.

Väldi pikalt istumist või seismist. Vaheta asendit ning liigu vähemalt iga 30 minuti järel. Kui võimalik, toeta oma vereringet erinevate harjutustega. Tee kiire jalutuskäik või kui sul ei ole võimalik õue minna, siis kõnni treppidest üles-alla. Juhul kui oled sunnitud istuma terve päeva laua taga, siis püüa mitte istuda jalg üle põlve, sest see takistab vereringet.

Pika istumise ajal on abiks erinevad harjutused jalgadele:

  • siruta ja painuta jalalabasid pahkluust 30 korda
  • tee kummagi jalalabaga ringe, 8 korda ühele ja 8 korda teisele poole

Püüa hoida kaalutõusu normi piires. Liiga kiire ning ülemäärane kaalutõus tõstab veenilaiendite riski, sest lisakaal avaldab rohkem survet veenidele. Raseduse ajal on igati normaalne ja vajalik kaalus juurde võtta, kuid püüa hoida kaalutõusu tervislikkuse piirides. Kaalutõus kogu raseduse jooksul võiks olla umbes 10-15 kg, kuid see sõltub siiski raseduseelsest kaalust. Toitu tervislikult ning liigu piisavalt! Kõndimine ja ujumine on raseduse ajal hea viis end toonuses hoida.

Toitumine. Mustikad, maasikad, avokaado, küüslauk, ingver on kõik toiduained, millel on positiivne mõju veresoonte tervisele. Raseduse ajal tasub teada, et ohutu ööpäevane ingveri annus on 1000 mg jagatuna 2–4 annuseks.

Tõsta jalad üles. Jalgade üles tõstmine aitab takistada vere kogunemist jalgadesse. Tõsta jalad üles alati kui vähegi saad. Kui pead pikalt toolil istuma, kasuta pingikest või jalatuge. Püüa magada jalad kergelt kõrgemale tõstetud. Võid panna pahkluude alla padja või tõsta voodi jalutsit, pannes madratsi alla mõned raamatud.

Vesivõimlemine ja veeteraapia. Kõndimine või ka pelgalt basseinis seismine u 20 minuti jooksul toetab su jalgade tervist ning aitab ennetada vere ja vedelike kogunemist jalgadesse. Võid ka proovida rasedate vesivõimlemist. Külma duši pihustamine otse veenilaiendile võib samuti ajutiselt valu leevendada.

NB! Ära masseeri oma veenilaiendit, sest see võib olukorda hullemaks ning valulikumaks teha!

Tugisukkade kandmine. Su ämmaemand võib sul soovitada kasutada tugisukkasid. Need on spetsiaalsed rasedatele mõeldud sukad või sukkpüksid, mis toetavad jalgu ning mis pannakse jalga hommikul enne voodist tõusmist. Ravisukad on oma olemuselt toetava toimega ja soodustavad venoosset vereringet. Tugisukkade surve on tugevam pahkluu piirkonnas ja väiksem reieosal. Selline surve aitab suunata verd südame poole ja hoiab ära vere kogunemise jalgade veenidesse. Erineva elastsusega ravisukad masseerivad jalgu, leevendades raskus- ja väsimustunnet. Raseduse ajal on soovitav kanda profülaktilisi tugisukki rõhuga 15-22 mmHg. Hea oleks enne toote ostmist mõõta sääre ja reie ümbermõõdud ning konsulteerida tootespetsialistiga.

Hepariini sisaldav geel. Hepariini sisaldavat geeli soovitavad veresoontekirurgid kasutada pigem tromboflebiidi ehk veenipõletiku korral. Veenilaiendile he­pariiniga geeli määrimine kliinilist efekti ei anna.

Alternatiivmeetodid. Olgugi, et alternatiivteraapia meetodite osas ei ole läbi viidud palju teadusuuringuid, on paljud naised saanud leevendusi oma vaevustele. Mõned on abi saanud ravimtaimedest, teised aga refleksoloogiast, osteopaatiast või homöopaatiast. Olenemata sellest, mida otsustad katsetada, soovitame valida kogenud spetsialisti, kes on saanud korraliku väljaõppe ning on pädev töötama ka rasedatega.

Aroomiteraapia. Kui su jalad pidevalt valutavad ja vaevavad, siis võib abi olla järgmisest segust: sega 2 tilka piparmündi eeterlikku õli 1 tl baasõliga ning pane see segu koos veega väikesesse spreipudelisse. Pihusta seda otse oma jalgadele, et oma jalgu värskendada ning vaevusi leevendada.

Õunasiidriäädika mähis. Pane õunasiidriäädikas leotatud riidetükk mähisena jalgadele kaks korda päevas. Kuigi antud meetodi efektiivsuse osas ei ole läbi viidud teadusuuringuid, on naisi, kes vannuvad, et on sellest abi saanud. Antud meetod on ka raseduse ajal ohutu.

Kas veenilaiendid mööduvad peale sünnitust?

Raseduse ajal tekkinud veenilaiendid tõmbuvad väga suure tõenäosusega peale sünnitust tagasi. Luba endal vähemalt 6 kuud peale sünnitust taastuda enne kui hakkad otsima ravivõimalusi.

NB! Kuna enamasti peale sünnitust survetunne ja valu taandub, siis on tegemist pigem kosmeetilise probleemiga, mistõttu veenilaiendite ravi Eesti Haigekassa ei kompenseeri.

Kasutatud allikad: