Rasedusaegne ultraheli (video)
Ultraheli on üks peamisi uuringuid, mida naine raseduse ajal ootab – justkui saaks ekraani vahendusel oma beebiga kohtuda ja teda näha. Siinkohal ei tasu muidugi unustada, et lisaks emotsionaalsele väärtusele on selle eesmärk eelkõige jälgida lapse arengut ning tervist.
Ultraheli tööprintsiip on järgmine: andur saadab välja ultraheli võnkeid, mis peegelduvad tagasi raseda naise kudedest. Andur registreerib ära, kui kiiresti erinevatest kudesest võnked tagasi tulevad ja selle tulemusel saadaksegi ekraanile kujutis.
Sünnitusaegse diagnostika juhendi järgi pakutakse rasedatele naistele ultraheli kaks korda – esimese trimestri skriining ehk kuklavoldi ultraheli ja teise trimestri skriining ehk looteanatoomia. Kõik ultraheli uuringud on vabatahtlikud, kohustuslikku ultraheliuuringut ei ole olemas.
Enamasti saab rase siiski vähemalt kolm ultraheli. Rasedusega arvele võttes tehakse raseduse tuvastamiseks ultraheli ning lisaks eelpool mainitud kuklavoldi mõõtmine ja looteanatoomia ultraheli.
Ultraheli on sünnitusabis kasutusel olnud juba üle 40 aasta ja ükski uuring ei ole näidanud, et see on lootele kahjulik. Ultraheli on vajalik selleks, et võimalikult varakult avastada kõrvalekaldeid. Ultraheli loetakse väga täpseks, kuid seda pigem raseduse alguses, kui loode on väike. Öeldakse, et esimese trimestri skriiningu käigus ennustatud sünnitustähtaeg on lausa täpsem kui menstruatsioonitsükli järgi arvestatud kuupäev. Hilisemad ultrahelid ei pruugi enam nii täpsed olla – mida suurem on laps, seda suurem võib olla mõõtmisviga. Kindlasti ei saa mõõta lapse sünnikaalu grammitäpsusega.
Ultraheli uuringut teeb Eestis enamasti vastava väljaõppe saanud naistearst või radioloog. Ämmaemandate osakaal ultrahelis on suhteliselt väike, kuigi see hakkab tõenäoliselt tulevikus suurenema.
Ultraheli uuringule võib naine kaasa võtta keda iganes ta soovib. Siinkohal tuleks siiski arvestada, et ultraheli näol ei ole tegemist lihtsalt meelelahutusega ja liigne müra võib uuringut häirida. Arstide jaoks on ultraheli esmalt teadusliku tähendusega ja nad peavad vastutama uuringu kvaliteedi eest.
Raseda naise seisukohast on see uuring kindlasti suurema emotsionaalse tähendusega. Tänapäeval on ultraheli uuring muutunud väga perekonnakeskseks toiminguks ja kui pere vanemad lapsed oskavad uuringu ajal rahulikult olla, võib ka nemad kaasa võtta!
emmedeklubi.ee
Toimetanud perekool.ee