Sünnituseelne visiit ämmaemanda juurde (video)

Nagu öeldakse, rasedus ei ole haigus, aga ema ja lapse tervise huvides peetakse rasedusaegsed tervisekontrolle vajalikeks.

Rasedusvisiidid toimuvad raseduse alguses 4-5 nädala järel, vajadusel tihemini, raseduse 36.-40. nädalal kahe nädala järel ning 40.-42. rasedusnädalal vähemalt üks kord nädalas.

Rasedust jälgitakse Eestis ämmaemanda juures. Kui on tegu riskirasedusega, mis selgub raseduse diagnoosimisel või raseduse progresseerudes, suunatakse rase naine günekoloogi jälgimisele.

Raseduse alguses saab ämmaemanda visiidil naine endale rasedakaardi, mida soovitatakse endaga alati kaasas kanda.

Raseduskaart sisaldab endas tulevase ema ja isa isikuandmeid ja raseduse ajal tehtud vere-, tupe-  ja uriini proovide ning ultraheli ja muude vajalike uuringute tulemusi. Igal visiidil jälgitakse naise kaaluiivet ja turseid, dokumenteeritakse emaka kasv ja mõõdetakse vererõhku ja pulssi. Vajadusel soovitatakse naisel teha uriinianalüüsi, anda vereanalüüs mõõtmaks hemoglobiinisisaldust ja kuulatakse (alates 14-16 nädalast) loote südametoone. Raseduse viimases kolmandikus on võimalik kindlaks teha lapse asend (mida kahtlusel saab kinnitada või ümber lükata ultraheli uuring).

Visiidil on oluline rääkida ka toitumisest, liikumisest ja tervisehädadest, mis vahepealsel ajal on võib-olla kimbutanud.

Kõigest, mida on vaja teha ja kuhu pöörduda, informeerib Sind ämmaemand.

Ükskõik milline mure või probleem vaevab, räägi sellest ämmaemanda visiidile jõudes. Kõik küsimused on tähtsad ja olulised, kirjuta endale vajadusel kuu aja jooksul tekkinud küsimused üles, nii on neid hea koos arutada.

Rasedusvisiidile võib ka koos partneriga tulla. Rasedus ja lapse saamine puudutab ju tervet peret.

Toimetanud perekool.ee