Rasedusaegne südame, vere ja veresoonkonna muutus

www.perekool.ee, Me saame lapse raamat, Eesti Ämmaemandate Ühing

Süda, veri ja vereringe. Vere üldmaht suureneb raseduse ajal 1−1,5 liitri võrra. Vererõhk võib raseduse esimesel poolel veidi langeda ja tõuseb raseduse lõpus uuesti endisele tasemele. Et kasvava looteni jõuaks vere kaudu piisavalt toitaineid ja hapnikku, peab süda rohkem tööd tegema. Südame löögisagedus tõuseb raseduse lõpuks 20 löögi võrra minutis. Raseduse teisel poolel rõhub suurenenud emakas alumisele õõnesveenile ja vaagnaveenidele, mistõttu vere tagasivool keha alumisest poolest südamesse on raskendatud ja veenisisene rõhk tõuseb. 

Veenilaiendid. Hormoonide mõjul on veeni seinte lihaskiht lõdvenenud ning selle tulemusena võivad tekkida veenilaiendid jalgadel, suguelunditel ja päraku piirkonnas. Vaevusi saab leevendada, kui tõstad jalad istudes vaagnast kõrgemale ja ei istu jalg üle põlve. Samuti võiks vältida pidevat istuvat asendit. Istuva töö korral tõuse, siruta ja liigu iga töötunni lõpus viis kuni kümme minutit ning jaluta (või hoopis pikuta) veidi ka lõunavaheajal. Abi on ka apteegis müüdavatest tugisukkadest. Need tõmmatakse jalga lamades, olles jalad eelnevalt mõneks minutiks üles tõstnud.  

Hemorroidide ehk pärasoole veenilaiendite raviks annab nõu ämmaemand. Ise saad hemorroididest põhjustatud vaevusi leevendada vaagnapõhjalihaste harjutustega ja kõhukinnisuse vältimisega.

Tursed tekivad siis, kui emaka surve tõttu suurtele veenidele ei pääse veri südamesse tagasi ning tekib vedelikupeetus. Soodustav tegur on ka muutunud ainevahetus. Enamasti tekivad tursed õhtul peale pingelist päeva ja kaovad enamasti hommikuks. Tursete leevendamiseks soovitatakse jalad üks-kaks korda päevas puusade kõrgusele tõsta ning vasakul küljel magada. Kui lisaks jalgadele tekivad tursed ka kätele, näole ja kõhule ega kao hommikuks, tuleks pöörduda ämmaemanda või arsti poole. 

Raseduse lõpus selili lamades võib emakas suruda alumisele õõnesveenile ja veri ei pääse südamesse. Sellest tingituna võib enesetunne järsult halveneda, tekkida nõrkustunne, pearinglus, kõrvade kohisemine ja  teadvusekaotus. Enesetunne paraneb mõne minuti jooksul pärast külili keeramist. 

Peavalusid võib aeg-ajalt esineda, kuna Sinu keha kohaneb muutunud verehulga ja vererõhuga. Soodustavad faktorid võivad olla ka stress ja emotsionaalne pinge. Leevendust toob kehaasendi aeglane muutmine. Äkilisel tõusmisel võib esineda pearinglust. Selle põhjuseks on aju vähenenud verevarustus, kui Su keha kohaneb muutustega vereringes. Proovi istuda jalad kõrgemal alati kui võimalik. Tõuse aeglaselt ja toeta ennast. Liikumine, näiteks käimine ja ujumine, aitab vereringet stimuleerida.

Ninaverejooksud, igemete turse ja veritsus võivad tekkida limaskestade suurenenud verevarustuse tõttu. Igemete limaskest muutub kohevamaks ja võib kergesti veritsema hakata. Suurenenud verevarustuse ja hormoonide arvele võib kirjutada ka peopesade punetuse

Kehvveresus. Raseduse ajal kontrollitakse vere hemoglobiinisisaldust. Hemoglobiini ülesanne on hapniku transportimine kudedesse. Hemoglobiin asub vere punalibledes ning koosneb valgu ja raua ühendist. Kui rauda on vähe, tekib kehvveresus ehk aneemia, mille puhul halveneb nii Sinu kui ka kõhubeebi hapnikuga varustatus. Seetõttu peab organism raseduse ajal piisavalt rauda saama. Rauda leidub näiteks paljudes punastes toiduainetes, eriti rauarikkad on kõik punast värvi toiduained (punane liha, maasikad, granaatõun, peet).