Rasedusaegne kõhukinnisus
Raseduse ajal tekkiv kõhukinnisus on tingitud soole kompressioonist suurenenud emaka poolt ja soolelihaste lõõgastumisest rasedushormooni – progesterooni toimel. Profülaktiline rauapreparaatide manustamine raseduse ajal võib kõhukinnisust soodustada.
Kõhukinnisuse puhul on väga oluliseks piisav vedeliku tarbimine. Jooma peaks 2,5 l vedelikku päevas.
Oluline on ka see, mida juua. Kõige tõhusam on puhas vesi. Aga ka mõned mahlad on väga head seedimisele. Mahladega jälgige ainult seda kui suur on mahla suhkrusisaldus. Liigne suhkur tekitab seedimisvaevusi, gaase ja tõstab ka kehakaalu.
Eelista puhast mahla ja toormahla. Kasulikud toormahlad on porgandi ja peedimahl, või nende segu. Porgandimahl võib aga mõnele hoopis kõhukinnisust soodustada. Suurepärane variant on tarvitada kodust mustsõstra või punasesõstramahla.
Joomine võiks saada harjumuseks. Igal õhtul enne magamaminekut joo aeglaselt ja mõnuga pool või klaas külma vett. Teine pool klaasi või klaasitäis joo hommikul kohe pärast ärkamist. See võte elavdab soolte tegevust, parandab seedeelundite verevarustust ja pärast külma veega üllatamist asuvad seedenäärmed tegusamalt tööle.
Efektiivseks joogiks peetakse kõhukinnisuse puhul ka sidrunivett või õunaäädika vett.
Kõhukinnisuse ravis võiks kasutada ka piimhappebaktereid. Meie sooltes elab miljoneid baktereid moodustades seal isikupärase mikrofloora, tootes vitamiine ja üldjuhul vastutavad koos seedeensüümidega korras seedimise eest. Nende bakterite kooskõla häirumine võib soodustada kõhukinnisust. Siis aitab piimhappebakterite lisatarbimine (müügil apteegis).
Kõhukinnisust saab vältida ka toitumise muutmisega. Samuti on väga tähtis ka füüsiline koormus ja sooletreeningud. Proovi võimalikult palju liikuda, kasutada vähem autosõitu ja bussitransporti, võta osa spetsiaalselt rasedatele mõeldud võimlemistest ja tea, et kõhukinnisust soodustab istuv eluviis.
Näiteks hommikusöögile võiks järgneda sooletreening-tualetti minek hoolimata sellest, kas roojamistungi on või ei ole. Ürita vältida olukordi, kui ei ole võimalik kasutada tualetti. Roojamassi kinnihoidmine ainult süvendab kõhukinnisuse probleemi.
Loetleks siinkohal toiduaineid, mis aitavad kõhukinnisust leevendada.
Nimetatud toiduained peaks kõhukinnisuse puhul oma igapäevasesse menüüsse lisama kuni probleemi lahenemiseni.
Soovitused:
- Süüa kiudaineid sisaldavaid toite, näiteks puu- ja köögivilju (punapeet, rohelised salatid, pirn),
- Täisteratooted, pudrud (sinna võib lisada linaseemneid, kuivatatud aprikoose, ploome, rosinaid), täisteraleib, müsli.
- Puu-ja juurvilju, ka kuivatatult. Puuviljade suhtes olge tähelepanelik, et ei liialda magusatega, sest need annavad jällegi liigselt süsivesikuid, mis vaid tõstab mõttetult kaalu. Praktika on näidanud, et tihti liialdatakse näiteks viinamarjade, mandariinide, banaanidega, seega olge tähelepanelik. Valik meil kaubanduses on väga mitmekesine, üheks väga kasulikuks viljaks on kiivi, mida võiks proovida kui veel ei ole seda teinud, sisaldab väga palju C vitamiini ja teeb seedimise korda ilma lisakilodeta, süüa isu järgi.
- Õliga (soovitavalt külmpressõliga) maitsestatud salatid.
- Hapendatud piimatooted. Keefirile või jogurtile võib hulka segada ka nisukliisid, see mõjub kõhukinnisuse puhul eriti efektiivselt.
Spetsiaalselt kõhukinnisuse vastu veel:
karusmari, mandlid, kurk, viinamari, virsik, rabarber, hapukapsas, hapukurk (NB! Mitte marineeritud) punapeet, porgandimahl, kiivi.
Rahvameditsiinis kasutatakse kõhukinnisuse vastu järgmisi vahendeid.
- Juuakse 10 päeva jooksul värske kartuli mahla.
- Võetakse 3 korda päevas enne sööki 1/3 klaasi võilillejuuretõmmist. Selle valmistamiseks valatakse 2 tl juurtele klaasitäis külma keedetud vett ja lastakse 8 tundi tõmbuda.
- Võetakse võrdsetes kogustes leedripuuõisi ja türnpuuvilju, valatakse 1 spl peenestatud segule klaasitäis keeva vett, keedetakse 10 minutit, jahutatakse, kurnatakse ning juuakse hommikul ja õhtul klaasitäis.
- Võetakse 3 korda päevas 2 tl. aaloemahla.
- Juuakse õunaäädika vett. 1 spl. õunaäädikat 1 klaasi vee kohta iga päev.
- Heaks kõhukinnisuse raviks on ka linaseemneleotis. 1 spl linaseemneid panna 0,5 klaasi leige veega seisma vähemalt paariks tunniks, siis tekkinud kissellimoodi segu juua või lusikaga süüa, jätkata seni kuni tarvis.
Menüüst soovitame välja lülitada kõhukinnisust soodustavad toiduained: kakao, kuum ja kange tee, must kohv, valgest jahust saiakesed ja pirukad, manna- ja riisipudrud jt. Loobuda tuleks rafineeritud suhkrust, selle asemel tarvitada rafineerimata (pruuni) suhkrut või mett.