Rasedusaegne iiveldus, oksendamine ja kõrvetised

www.perekool.ee, Eesti Ämmaemandate Ühing

 

Iiveldustunne, oksendamine koos roidumuse ja tüdimustundega on üsnagi sagedased vaevused raseduse alguses ning enamus naisi vabaneb neist alles kolmandal raseduskuul. Mõned, sagedamini mitmikuid ootavad naised, kannatavad selle all kogu lapseootusaja. Kui iiveldus ilmub raseduse lõpunädalatel, siis võib see olla põhjustatud suurenenud emaka survest maole.
Rasedusiivelduse taga on mitmeid soodustavaid tegureid, mõned neist füüsilised nagu näiteks madal veresuhkrutase, madal vererõhk, hormonaalsed muutused, vaegtoitumus (eriti B-grupi vitamiinide ja rauavaegus) või ka liigtoitumus (eriti vürtside, suhkru ja rafineeritud toitude liigtarvitamine). Iiveldus tunnet võib suurendada ka emotsionaalne labiilsus.

Iiveldus lõpeb enamasti 12ndaks rasedusnädalaks. Hommikust iiveldust aitab leevendada kohene söömine peale ärkamist, ka hambaharja või pasta väljavahetamine, eriti kui iiveldus ja sellele järgnev oksendamine on otseses seose hambapesuga. Iivelduse leevendamiseks peaks meeles pidama, et aitab vahepalade näksimine päeva jooksul nii, et näljatunne kimbutama ei hakkaks.

Toidutaimed, mis iivelduse vastu hästi mõjuvad on kõrvits ja sidrun. Ravimtaimedest võib leevendust leida kortslehest, vaarikalehtedest, ingverist, kummelist, tarvitada võib neid siis taimeteena.

1%-l naistest kestab iiveldus raseduse lõpuni.

Mitmed uurimused näitavad, et iivelduse põhjustajaks on tihti B6-vitamiini vaegus, mida võib võtta 25-50 mg päevas, soovitavalt B-kompleks vitamiini koostisosana.

Rasedusaegne oksendamine on iiveldusest sammuke tõsisem seisund. Seda nimetatakse emesis gravidarum, mis võib ohtlikuks osutuda nii kasvavale rasedusele, kui ka naisele endale. Ja seda siis, kui selle tõttu langeb kehakaal, kehas tekib tähtsate toitainete vaegus ja analüüsides on oksendamisest tingitud nihked. Sel juhul aitab tilguti ning tihti ka oksendamisvastased ravimid. Sageli on abiks ka see, kui naine saab piiramatult puhata ja magada.

Nii iivelduse kui ka oksendamise põhiravi on kerge, hästiseeditav ja rasedale meelepärane toit ning rohke puhkus.

Kõrvetised

Raseduse ajal lõõgastavad veres ringlevad rohkenenud hormoonid söögitoru ja mao vahelist sulgurlihast, mille tagajärjel võivad toit ja maohape tõusta söögitorru tagasi ning ärritada  limaskesta, mis tekitab valu ja kõrvetustunnet rindkeres. Raseduse kasvades suureneb emaka surve maole ning asi võib veelgi halveneda.

Kõrvetised võivad tekkida peale kiirustavat söömist, neid võib põhjustada ka emotsionaalne rahutus. Kõrvetisi soodustavaks faktoriks on magneesiumi-kaltsiumi tasakaalu häire.

Abiks võiks olla, kui proovida süüa vähe ja tihti, närida toit hästi peeneks, kuna seedimine algab juba suuõõnes. Mitte süüa vahetult enne uinumist. Kõrvale võiks jätta ka liialt vürtsitatud, rasvased, suhkrurikkad ja marineeritud toidud. Kohv ja gaseeritud joogid jätta menüüst hoopis välja.

Toidutaimed, mis hästi mõjuvad on värske kartuli- või kapsamahl, aitab ka mandlite söömine.

Ravimtaimed, millest võib abi leida on fenkoli, teekummel, piparmünt või  kuivatatud mustikamarjad ning hariliku kibuvitsa õielehed.