Rasedusaegne alkoholi tarbimine mõjutab järeltulijate õpivõimeid ja mälu

ERR Teadusuudised, http://teadus.err.ee/

http://teadus.err.ee/artikkel?cat=1&id=9643

kdshuttermanNeed lapseootel naised, kes tarvitavad alkoholi, põhjustavad sellega probleeme loote kesknärvisüsteemi arengule.

Naise alkoholi tarvitamine nii enne rasedust kui ka lapseootuse ajal mõjutab oluliselt järeltulija kognitiivseid funktsioone ning see võib olla seotud muutustega tsükliin-sõltuva kinaas 5 avaldumises ja aktiivsuses, kuna vastav ensüüm osaleb õpivõime ja mälu modulatsioonis.

XinXiangi Meditsiiniülikooli professor Ruiling Zhangi poolt juhitud töörühm uuris hipokampuses ekspresseeruva tsükliin-sõltuva kinaas 5  ja prenataalselt toimuva etanooli kokkupuute järgse neuroloogilise kahjustuse vahelist korrelatsiooni. Uurijad näitasid, et sünnieelne kokkupuude etanooliga mõjutas ensüümi ja tema aktivaatori p35 avaldumist rotipoegade hipokampuses.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Neural Regeneration Research ning need esitavad uusi perspektiive etanooli kahjuliku toime mehhanismide mõistmisel kesknärvisüsteemi arengule ning pakuvad strateegiaid sünnieelse alkoholiga kokkupuute tagajärjel tekkinud kahjustuste raviks.

Loe lisa: Alcohol consumption during pregnancy may affect learning and memory function in offspring (Medical News Today)

Toimetas Katrin Sak, ERR Teadusuudised