Probleemid imetamisel ja nende lahendused

perekool.ee, Eesti Ämmaemandate Ühing

Imiku jaoks on kõige parem toit rinnapiim. Enamik emasid soovibki oma kallist beebit rinnapiimaga toita, aga vahel võib imetamise alguses probleeme ette tulla. Murede puhul võiks alati imetamisnõustajate poole pöörduda. Nemad aitavad teid hea meelega.

Esimesed päevad peale sünnitust on keerulised. Teisel päeval on laps ennast väsitavast sünnitusest välja maganud ja hakkab süüa küsima. Emal aga on rinnas veel enamasti vaid ternespiim ja see on normaalne. Teisel-viiendal päeval peale sünnitust võib naistel tekkida piimapais. Piimapaisu puhul on kõige parem abiline jälle laps ise – sage imetamine aitab piimapaisu leevendada. Ka laps jääb rohkem süüa saades rahulikumaks ja asjad hakkavad sujuma. Kui aga rind on ületäitunud ja laps ei saa rinnast seetõttu piima hästi kätte või on peale imetamist veel rinnas piima ebamugavalt palju, võib ennast ise natuke piima välja lüpstes aidata. Oluline on, et välja ei lüpstaks rohkem, kui hädavajalik on.

Peale imetamist võib rinna peale panna kümneks minutiks midagi jahedat. Väga hästi sobivad selleks jahedad puhtad kapsalehed. Need alandavad turset ja parandavad enesetunnet. Kui rinna täituvus tekib pärast esimest nädalat, mil üks rind läheb paiste, punetab, on valus ja võib ka palavik tõusta väga kõrgele, siis on tegemist piima seiskumisega rinnas, millele tuleb koheselt reageerida. Kõige tähtsam ravivõte on sel puhul laps tihti rinnale panna. Rind on küll valus, aga lapse imetamine aitab seda kõige paremini lahendada. Kui kodus on last juba 24 tundi sagedasti rinnale pandud, aga probleem ei ole leevenenud, siis pöördu lähima sünnitusmaja vastuvõttu.

Enamasti jõuavad emad imetamisnõustaja juurde kahtlusega, et neil on rinnas liiga vähe piima. Reaalselt esineb seda probleemi aga vaid 5% naistest. Rinnaga toitmisele aitab kaasa, kui naine joob oma janu täis. Ennast ei tohi hoida vedelikupuuduses. Ka söömist ei tohiks unustada. Tähtis on ka naise emotsionaalne seisund ja piisav uni. Spetsiaalset toitu, mis rinnapiima tootmist soodustaks, ei ole olemas. On olemas ravimteesid ja meditsiinilahendusi, mis aitavad rinnapiima tekkele kaasa, kuid enamustel naistel on siiski piisavalt piima oma lapse toitmiseks.

Imetamise õnnestumiseks on oluline last regulaarselt toita, vähemalt 8 korda ööpäevas. Jälgige, et laps pissib ja kakab ning tema kaal tõuseb. Need märgid näitavad, et laps saab piisavalt süüa.

Loodan, et teie imetamine õnnestub kenasti ja probleemide tekkimisel pöörduge kindlasti imetamisnõustajate poole.

Toimetas perekool.ee