Peatäid – kas nende pärast peaks üldse muret tundma?

Reklaamartikkel

eco2Eestis kahjuks ühtegi vastavat uuringut läbi viidud ei ole aga näiteks Austraalias on 24% kooliealistest lastest olnud vähemalt korra peatäid, ning USA vastava uuringu järgi on seal 10 miljonit peatäi infektsiooni aastas.

Kuna peatäid ei teki mustuse tõttu, siis nakatumisoht on igalühel. Paljud lapsevanemad ei oska neid tüütuid parasiite üldse kartagi, nii jagavadki lapsed neid lasteaedades, koolides ja lastelaagrites ja kuna eelpoolmainitud Austraalia uuringu järgi 14% vanematest ei avastagi ise lapse nakatumist, siis on suur oht, et nakatunud laps levitab täisid edasi.

Põhilised faktid täide kohta:

  • peatäid ei kanna ega levita mingeid haigusi nagu näiteks puugid aga nende hammustus võib tekitada allergilisi reaktsioone ja sügelust
  • peatäid elavad ainult inimeste juustes, koduloomadel, nagu koertel või kassidel, neid ei ole
  • peatäid on inimestel elutsevad parasiidid ning vajavad inimverd elamiseks, keskmiselt toitub peatäi 3-4 korda päevas
  • täimunad on valkjad, kõvasti juuksekarva küljes kinni. PS Enamik täiravimitest ei pruugi mune hävitada, mistõttu tuleks ravi korrata iga 4 päeva tagant paari nädala jooksul
  • täid hukkuvad umbes 24 tunniga kui neid juustest eemaldada
  • täid nakkuvad põhiliselt juustelt juustele, või ka peade kontaktis – aga lapsed tihti ongi mänguhoos peadpidi koos. Samuti kammidelt, harjadelt ning mütsidelt.
  • Täid ei hüppa ega lenda, vaid ronivad mööda juuksekarva
  • Täid levivad rohkem soojematel aastaaegadel (seetõttu ongi nakatumist rohkem suvel) ja tüdrukutel umbes kaks korda enam nende pikemate juuste tõttu.
  • Täidele on surmav temperatuur alla 20 kraadi ja üle 40 kraadi. Seetõttu näiteks juukseharjad saab puhtaks hoides neid veidi aega sügavkülmas ning voodipesu ja riided pesumasinas pestes neid 60 kraadi juures.

Kuidas kontrollida last täide suhtes?

Märka kui lapsel pea sügeleb või kuklapiirkonda on tekkinud punased täpikesed. Pead tuleks kammida peenepiilise kammiga, soovitavalt näiteks heleda pinna kohal (näiteks valge paber) ja kontrollida kammi peale igat tõmmet. Soovitav on juuksed osade kaupa läbi kammida. Elus täimuna teeb küünte vahel vajutades krõksu. Kui leiad ühel pereliikmel täid, tuleks kindlasti ka kõik ülejäänud läbi kontrollida ning soovitavalt teavitada lasteaeda ja kooli.

Meie eco.kid-is usume, et peatäid on üks suuremaid igapäevaseid terviseprobleeme millega lapsed ja nende vanemad võivad kokku puutuda. Koolilastele võib põhjustada ravi tõttu koolist eemalviibimine mahajäämust ning ükskõik mis vanuses lastele võib see lisaks tekitada psühholoogilisi probleeme nagu häbi ja piinlikkus, võimalik tõrjumine teiste laste poolt jne.

Eco.kid juuksehooldustooted on arendatud nii, et nad tekitavad peatäidele mittesobiva keskkonna ja nii on laps peatäide eest kaitstud ka siis kui teistel lastel lasteaias või koolis veel on täid. Vaata lähemalt www.ecokids.ee

ecokid