Nohu ja Palavik

Teksti autor: lastearst Siiri Lepik   /   www.synnitusmaja.ee

Nohu

Vastsündinul võib ninahingamine olla vahel nohisev või norisev ja vanemad arvavad, et lapsel on nohu, kuid see on ninaturse, mis võib olla tingitud vastsündinu kitsastest ninakäikudest, ema hormoonidest, kliimaseadmete kasutamisest, liigsoojast ja kuivast toaõhust või on jäänud sünnitusteedest ninna sekreete. Beebi püüab oma nina ise aevastamisega puhastada. Vajadusel soovitatakse tilgutada ninna füsioloogilist lahust, mis puhastab, niisutab ja vähendab ninaturset. Füsioloogiline lahus sobib igapäevaseks ninahoolduseks ka edaspidi. Mõni laps nohiseb ainult rinda imedes, sellisel juhul ta tõenäoliselt lihtsalt naudib seda väga.

Nohu kui haigus (nina limaskesta põletik) võib beebil olla tõsine haigus. Nohu puhul lisandub nina limaskesta tursele ka eritis (esimestel päevadel vesine, edasi võib sekreet muutuda paksuks ja kollakaks). Kuna ninakäigud on kitsad, siis kinnise ninaga on lapsel raske nii süüa kui magada, ning tema enesetunne on häiritud. Turse tõttu ninas valgub sekreet vahel hingamisteedesse ja põhjustab köhatamist.

Nohu ravimine on keeruline, kuna beebi ninakäigud on kitsad ja ta ei oska nuusata. Nina puhastamise protseduur on lapsele äärmiselt ebamugav ja ta kindlasti võitleb selle vastu. Nohu raviks loputada nina isotoonilise ehk 0,9%-lise soolalahuse või loodusliku meresoolalahusega (soolasisaldus on neis lahustes sama mis meie keharakkudes). Soovitatav on kasutada tilkasid, mitte spreisid (ehmatab imikut). Lahus niisutab limaskesta ja pehmendab ninas olevat sekreeti, et seda oleks kergem sealt eemaldada. Sekreedi eemaldamiseks kasutada ettevaatlikult elektrilist või mehaanilist nina aspiraatorit (ninapump või -voolik). Loputada ja puhastada nina nii sageli kui vaja, kuid tuleb olla ettevaatlik, sest liigsagedased protseduurid võivad nina limaskesta omakorda mehaaniliselt ärritada ja seetõttu veel rohkem turset tekitada. Tänapäeval ei soovitata ninasse rinnapiima tilgutada, sest see soodustab koorikute tekkimist.

Kui beebil on tugev nohu, siis võib panna voodi madratsi alla padja, et pea oleks veidi kõrgemal. Ärkvel olles on parem enesetunne lamamistoolis või süles püstises asendis. Samuti võiks lapse panna vahel päeval kõhuliasendisse, et eritis saaks ninast välja voolata.

Hingamise kergendamiseks võib suuremale lapsele määrida rinnakule ja seljale hanerasva või köha-nohu salvi, voodi lähedusse võib tilgutada eukalüpti õli ja rahvameditsiinis on alati olnud soovitus asetada voodi lähedale riidesse mähitud küüslauguküüsi.

Mitte kasutada beebil nina limaskesta turseid alandavaid ravimeid ilma arsti soovituseta!

Pöörduda arsti poole kui nohu ei ole möödunud koduste vahenditega kahe nädalaga või kui lisaks
nohule on häiritud ka lapse üldseisund (loid v
õi väga rahutu, keeldub toidust, püsib palavik, köhib)! Võimalik, et sellisel juhul on lisandunud bakteriaalne põletik ja tekkinud tüsistused (keskkõrvapõletik, bronhiit, kopsupõletik).

 

Elektrooniline ninapump BabyDoo MX-One

 

 

 

 

Palavik

Beebi normaalne kehatemperatuur on kaenla alt mõõtes kuni 37,3°C (sagedamini 36,3-37,0°C), suust ja pepust mõõtes kuni 37,8°C, otsmikul kuni 37,4°C. Igal lapsel on talle omane kehatemperatuur, mis tavaliselt on hommikul madalam ning õhtul veidi kõrgem. Palavikuks loetakse kehatemperatuuri üle 38°C kaenla alt mõõdetuna. palavik on organismi kaitsereaktsioon, mida ei ole vaja alati kohe ravida, sest temperatuuri tõustes toimub organismis haigustekitajate hävitamine.

Lapse palaviku põhjuseks on sageli viirushaigus. Kui viirushaigusega kaasneb vaid nohu ja väike palavik, siis pole alati ravimeid vaja. Ka hammaste tulekul võib beebil kergest igemepõletikust tekkida väike temperatuuritõus, mis ei vaja ravi. palavikku võivad vahel põhjustada ka vaktsineerimine või ülekuumenemine (mis võib juhtuda näiteks suvel päikese käes või kinnises autos). Esimesel eluaastal pole lapse termoregulatsioon veel küps ja eriti tundlik on ta ülekuumenemise suhtes. Seetõttu on oluline jälgida lapse riietamist (ka igapäevaelus toas) ning kui avastad, et beebil on palavik, siis tuleks esmalt kontrollida ega ta liigsoojalt riides ei ole.

Kuid palavikib viidata ka tõsisele haigusele, mis vajab uuringuid ja ravi.

Palaviku puhul on oluline alati hoolikalt lapse seisundit jälgida ja beebil peaks temperatuuri mõõtma sageli, sest temperatuur võib tõusta lühikese aja jooksul väga kõrgele (krambioht). Palavik ei ole ohtlik kui lapse naha värv on normaalne, ta on heatujuline ja ergas, joob ja sööb hästi (imeb rinda aktiivselt).

Kui lapse kehatemperatuur on 38,5°C ja kõrgem, tuleb anda palavikku alandavat ravimit. Beebile sobivad kõige paremini paratsetamooli ravimküünlad (vanemale lapsele ka siirupid). Paratsetamooli annus on 10-15mg korrutatuna lapse kehakaaluga kilodes (jälgi alati konkreetse ravimi infolehte). Ravimküünal asetatakse lapse pärakusse (eelnevalt soojendada küünalt oma käes). Ravimit ei anta üle nelja korra ööpäevas ja mitte sagedamini kui 4 tunni tagant. palavikualandajat võib anda ka siis kui temperatuur on alla 38°C, kuid lapse enesetunne on halb (rahutu, nutab valulikult jne). Palaviku alandavad ravimid ei likvideeri haiguse põhjust, vaid parandavad lapse enesetunnet.

Kui ravim ei ole aidanud, võib kehatemperatuuri püüda alandada füüsikaliste võtetega.

Kui laps on punetav ja kuum ning jalad ja käed on soojad, siis võta riided seljast ära. Kindlasti võta ära ka mähe ja kata laps kerge õhukese linaga, otsmikule võib panna jaheda mähise ja/või silitada keha toasooja veega (oma märja käega). Vesi ei tohi mitte mingil juhul külm olla. Läbi aegade on lastele tehtud palaviku puhul viina­sokke ning ülehõõrumisi viina ja vee lahusega (1:1), kuid tänapäeval ei soovitata seda esmavalikuna, kuna viinalahus võib ärritada nahka ja alkohol imendub läbi naha ning on lapsele toksiline.

Kui lapse keha on kuum, aga jalad on jahedad, siis on lapse vereringe häiritud. Mässi laps esmalt sooja teki sisse, et vältida temas külmatunnet ning alles käte ja jalgade soojenemisel alusta keha jahutamist.

Kui laps on kõrge palaviku ajal kahvatu ja loid ning jäsemed on jahedad, siis ei tohi ülehõõrumist (jahutamist) teha. Pane laps teki sisse, anna talle palavikku alandavat ravimit ning konsulteeri perearstiga või vajadusel kutsu kiirabi.

Õhtul, öösel ja nädalavahetusel saad esmast abi perearsti nõuandetelefonilt 1220.

Kuna kehatemperatuuri tõustes suureneb vedelikukadu naha ja hingamisteede kaudu, siis on oluline, et laps saaks piisavalt juua. Jooda teda sageli ja väikeste kogustega. Joogiks sobib keedetud vesi või beebide pudelivesi, aga võib anda ka leiget kummeli, saialille või pärnaõie ravimteed. Haiget last ei pea sundima sööma, sest isu vähenemine on palaviku normaalne reaktsioon. Rinnapiimatoidul olevat imikut toidetakse edasi ka haiguse ajal, pakkudes talle rinda sagedamini kui tavaliselt, et ta saaks piisavalt vedelikku.

Tuuluta ka tuba, et õhk oleks värske (selleks ajaks vii laps teise tuppa).

Pöördu arsti poole kui beebil on palavik ja see ei alane koduste vahenditega paari päevaga, laps on loid, väga rahutu, esineb teisi haigustunnuseid või kui palavik on alla 3-kuusel imikul.

Kutsu kiirabi kui:

  • palavikule lisanduvad krambid (tavaliselt ei ole see seotud kindla temperatuuriga ja tekib esimestel haigustundidel; võivad olla tõmblused jäsemetes või vastupidiselt täielik lõtvus),
  • hingamisraskused (hingab kiirelt, raskelt v
    õi häälekalt),
  • laps on loid või tavapärasest rahutum,
  • kodustest vahenditest hoolimata temperatuur tõuseb jätkuvalt (39-40°C) või püsib üle 24h ega allu ravimitele,
  • laps oksendab, lisandub kõhulahtisus või muu ebatavaline sümptom ja laps keeldub igasugusest joogist.

 

Kontaktivaba infrapuna termomeeter ThermoFlash LX-361T

Linus Medical OÜ
Narva mnt.5, Tallinn 10117
Tel. 6619 855 Tasuta infoliin 800 3030

E-pood: www.termomeeter.ee
https://www.facebook.com/LinusMedical/

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.