Nädalavanusel imikul toidu tagasiheide
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Kas see on normaalne, kui laps peale igat söögikorda, kui võtan ta õlale krooksu tegema, ajab kohe piima välja? Mõnikord ajab enne teist söögiaega natuke toitu välja, kuid see on juba tükiline? Laps on 7-päevane ja söögivahed on päeval kaks tundi ja öösel 2-2,5 tundi?
Kaka on tal suht savine ja tükiline, kuid viimased kaks päeva on ta kuidagi punnitanud seda kakat välja, kas ma saan midagi teha et see kaka vedelam oleks….
Jah, piima tagasi heide on täiesti normaalne terve esimese eluaasta ja eriti esimeste kuude jooksul. Piima tulebki tavaliselt välja koos allaneelatud õhuga – krooksudega. Tagasiheide väheneb, kui laps hakkab istuma, roomama ja tahkemat toitu sööma – umbes 6-8 kuuselt.
Tükiliseks muutub piim siis, kui see on juba veidi kauem maos olnud ja maomahla mõjul kokku läinud – see ongi loomulik protsess.
Üldiselt väljub niiviisi tegelikkuses väga väike kogus toitu ja muretsemiseks ei ole põhjust.
2-2,5 tundi on täiesti parajad toiduvahed eeldades, et toidate rinnaga. Just nii kaua rinnapiim seedubki. Toiduvahed võivad loomulikult veidi kõikuda, sest laps ei söö iga kord ühe palju – nagu ka meie ise. Oluline on vastata lapse soovile – kui ta on näljane ja otsib, siis ei pea mõtlema ajale vaid tulebki rinda anda. Saan aru, et just nii te teetegi ja see on väga õige. Jätkake aga samamoodi.
Kakamine muutub selles vanuses veel palju. Samamoodi muutub rinnapiima koostis – esialgu saab laps rinnapiima koostises veel üsna palju ternespiima, aga paari nädala jooksul muutub piim küpsemaks emapiimaks ja siis muutub ka kakamine – jääb harvemaks ja ka konsistents võib muutuda. Laps ju alles õpib piima seedima ja rinnapiim on selleks parim.
Punnitamine on aga omaette teema ja sinna ei saa eriti midagi teha. Laps ei oska veel teadlikult oma kõhulihaseid kasutada ja soolestiku töö võib talle vaevusi valmistada terve esimene eluaasta. Võtke seda rahulikult. Kasvades jääb punnitamist vähemaks. Ise saate last aidata võimlemisharjutustega, ujutamisega ja kõhu kerge silitamisega.
Natuke mõjutab lapse seedimist ka ema enda toit. Kui emal käib kõht korralikult läbi, siis on lapsel vaevusi vähem. Seega tasub tähele panna ka oma menüüd, et kõht kinni ei oleks.