Mis võimalused on tuharseisust peaseisu pööramisel?

Elina Piirimäe, ämmaemand, Eesti Ämmaemandate Ühing, www.perekool.ee

Tuharseisus sünnituse vältimiseks on meditsiin leidnud mooduse loote välise pööramise näol. See on meditsiiniline protseduur, mis teostatakse tavaliselt 35-38 rasedusnädalal.

Sel ajal on pööramise õnnestumise tõenäosus on kõige suurem. Loote välist pööret võib teha ka hiljem, aga seda otsustatakse individuaalselt. Loote välist pööret ei tehta kaksikraseduste korral.

Kuidas pööret teostatakse? 

Enne välise pöörde algust soovitatakse naisel tühjendada kusepõis. Emal palutakse lamada voodis, mille peats on veidi langetatud, et soodustada loote tuharate tõusmist vaagnas. Sellel ajal tehakse ka loote kardiogramm, et veenduda loote heaolus. Samal ajal tilgutatakse veenisiseselt emaka kokkutõmbeid ärahoidvat ravimit (tokolüüs).

Tavapärane abivahend loote välise pörde juures on ultraheliaparaat, millega kontrollitakse loote täpne asend emakas ning jälgitakse tema heaolu kogu pööramise vältel.

Loote tuharaid tõstetakse peopesaga õrnalt üles ja pead suunatakse teise käe abil ettevaatlikult rinnale. Väline pööre sooritatakse jõudu liigset kasutamata umbes viie minuti jooksul. Peale välist pööret tehakse uus loote kardiogramm.

Protseduuri järgselt saab naine haiglast lahkuda juba mõne tunni jooksul.

Võimalikud tüsistused ja ohud

Väga harva võib tekkida lootevee puhkemine ja seoses sellega võib laps sündida enne õiget aega.

Üliharva võib tekkida platsenta enneaegne irdumine, mis väljendub veritsuses või emaka kokkutõmmete tekkes ning vajaduses sooritada erakorraline keisrilõige.

Naisel on võimalik kasutada ka erinevaid muid mõjutusviise, et aidata laps peaseisu keerama. Nendeks on:

  • Akupunktuur ja akupressuur
  • Aroomiteraapia
  • Vette sukeldumine
  • Homöopaatia
  • Kuuma ja külma vee teraapia
  • Hüpnoos
  • Moxabusitsioon
  • Lõõgastumine ja visualiseerimine
  • Muusika/valguse teraapia
  • Webster´i tehnika (kiropraktika)
  • Liikumine ja erinevad võimlemisharjutused. Ka Spinning Babies

 

Kui raseduse ajal on vastatud loote tuharseis, võiks võtta iga päev veidi aega enda ja lapse jaoks. Heida pikali, räägi lapsega, seleta talle miks peaseisu keeramine on oluline. Silita tema selga nii, et käsi libiseks tema pepust üles mööda selga peani. Selline silitamine võiks toetada lootel kukerpalli tegemist, mis aitaks tal peaseisu pöörata.

Kui sa oma kõhtu veidi aega silitanud oled, püüa tõsta oma pepu kõrgemale nii, et paned padjad istmiku alla (teha poolsilda). Kui sa oled aga painduvam, võid katsetada ka küünla tegemist, nii et viskad oma jalad seinale ja seisad jalad püsti. Nii sillas kui ka küünlas katsu jätkata kõhu silitamist. Kindlasti tunned nüüd muutusi beebi liikumises, lapse võib muutuda aktiivsemaks aga võib ka päris vaikseks jääda. Parim aeg võimlemisharjutuste jaoks on siis, kui laps on ärkvel.

Selgub, et paljud tuharseisus lapsed on peaseisu pööranud siis kui ema muudab oma harjumuspäraseid istumistavasid istudes nii, et põlved on puusadest madalamal.

Loote asendi muutusele aitab kaasa ka lihtne liikumine ja regulaarne liikumisharjumus.

Kõiki eelpoolmanitud alternatiivseid abistamisvõtteid võid proovida ja katsetada. Küsi selleks lisainformatsiooni oma ämmaemandalt. Kõiki tehnikaid kindlasti ämmaemand ei valda, aga ta oskab ehk soovitada kust leida abiline alternatiivtehnikate kasutamiseks.