Plaanite oma partneriga last? Palju õnne, teid on peagi ees ootamas imeline elumuutus! Planeeritud rasedus annab eelduse terve lapse sündimiseks ning et raseduse kulg on muretum nii emale kui ka isale. Planeeritud raseduse üheks oluliseks osaks on mõlema vanema terviseriskide ülevaatus enne rasestumist.
Rasedust planeerides tuleks naisel enne rasestumist kontrollida oma üldist tervislikku seisundit, ennetamaks raseduse ajal tekkida võivaid sagedasemaid terviseprobleeme. Raseduse ajal võivad ägeneda seni praktiliselt sümptomiteta kulgenud kroonilised põletikud ja infektsioonhaigused, mis võivad ohustada ema ja loote tervist. Mitterasestumise põhjus võib peituda näiteks kilpnäärme talitlushäires.
Sellest tulenevalt võiksid rasedust planeeriva naise tervisekontrolli kuuluda analüüsid, mis võimaldavad hinnata:
- aneemia tekke riski (hemogramm, ferritiin ehk raua tagavara);
- organismi immuunsüsteemi seisundit (hemogramm koos leukogrammiga, vitamiin D, ferritiin);
- põletike esinemist või puudumist (hemogramm koos leukogrammiga, põletikunäitaja CRP, uriini ribaanalüüs);
- kilpnäärme talitlust (kilpnääret stimuleeriv hormoon TSH, vaba türoksiin fT4);
- neerude talitlust (kreatiniin + eGFR);
- vitamiin D, folaadi ja veresuhkru (glükoosi) taset.
Loote ja vastsündinud lapse tervist võivad ohustada ka mitmed nakkushaigused. Neid riske on võimalik vähendada erinevate ettevaatusabinõude rakendamise, aga ka õigeaegse tuvastamise ja ravi abil. Olulisemad teadaolevad rasedaid ohustavad nakkushaigused on B- ja C-hepatiit, HIV, süüfilis, toksoplasmoos, tsütomegaloviiruse nakkus, punetised ning tuulerõuged. Kui naine või mees on käinud viimase 6 kuu jooksul välisreisil mõne nakkushaiguse riskipiirkonnas, on soovitatav vajadusel konsulteerida infektsionistiga ja/või teostada uuringuid (nt Zika viiruse suhtes).
Ravimata suguhaigused võivad põhjustada nii naise kui ka mehe viljatust ning aktiivne haigus raseduse ajal loote kahjustusi ja vastsündinu haigestumist. Tuleb arvestada, et suguhaigused kulgevad ca 80%-l juhtudest sümptomiteta – inimene ei tea, et tal võib olla suguhaigus ja kannab seda edasi. Last sooviva naise suguhaiguste tervisekontrolli peaksid kuuluma enamlevinud haigustekitajad, milleks on Chlamydia trachomatis (klamüdioos), Neisseria gonorrhoeae (gonorröa), Mycoplasma genitalium (mükoplasmoos) ja Trichomonas vaginalis (trihhomonoos). Ravimata suguhaigused võivad põhjustada emakakaela põletikku, uretriiti (kusitipõletikku) ja teisi suguteede põletikke.
Ka mitmed mehe infektsioonhaigused (eelkõige sugulisel teel üle kanduvad) võivad raseduse eelselt või raseduse ajal nakatada naist ning olla ohuks loote ja vastsündinu tervisele. Seetõttu on oluline lisaks last planeerivale naisele kontrollida ka last sooviva mehe tervist. Sugulisel teel levivaid haigusi on sadu. Lapse planeerimise seisukohalt tasuks mehel end esmalt kontrollida enamlevinud B- ja C-hepatiidi, HIV, süüfilise, klamüdioosi, gonorröa, mükoplasmoosi ning trihhomonoosi suhtes. Nakkushaiguse ülekandumine naisele omab mõju viljatusele, raseduse katkemise ja/või vastsündinu tervisele. Mehel võivad need põhjustada uretriiti ja teisi suguteede põletikke, kuid kulgevad sageli sümptomiteta.
Rasedusele eelnev üldine tervisekontroll koos enamlevinud ema ja lapse tervist ohustavate nakkus- ning suguhaiguste testimisega annab vanematele kindlustunnet raseduse planeerimisel ja raseduse kulgedes.
Terviseriskide osas on ennetustöö – nakatumise vältimine, haiguse varajane diagnoosimine ning ravi jne – võimaluse olemasolul alati parem kui hilisemate tagajärgedega tegelemine. Last planeerivatele vanematele ning järelkasvule mõeldes on SYNLABi meditsiinilaboris võimalik enda ja oma kaaslase tervist kontrollida laboriarstide, infektsionistide ja günekoloogidega kooskõlastatud tervisekontrollipakettidega – Last sooviva naise pakett, mida täiendavad Last sooviva naise nakkushaiguste pakett ja Last sooviva naise suguhaiguste pakett ning meestele suunatud Last sooviva mehe pakett. Sõltuvalt paketist, teostatakse tervisekontroll vere-, esmasjoauriini- või tupeproovist. Lisainfo ja tellimise võimalus SYNLABi patsiendiportaalist MINU.SYNLAB.EE.