Milline on parim “gaasirohi”?
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Mis on kõige parem gaaside leevendaja? Siiani andsin espumisani, aga see ei aita eriti… Andsin ka tilli teed ja tegin massaaži, aga tita ikka nutab. Mida teha? Tita ise on kuu vanune.
Gaasivalude põhjus ei ole seedimises, vaid lapse stressis. Seepärast enamasti gaasivalurohud ka ei aita. Igaks juhuks võib ju proovida Espumisani asemel Sab Simplexi, aga kui ravimid ei kergenda olukorda, siis ei ole nende andmisel ka mõtet – nad võivad sel juhul lihtsalt koormata lapse organismi ja stressi veelgi süvendada.
Lapse stressi põhjustavad ületulek kõhu-keskkonnast meie tavalisse keskkonda ning tihti ka sünnitusel saadud kogemused. Seda enam ümber teha ei saa. Olukorraga tuleb kohaneda, kuni gaasivalud mööduvad. Tavaliselt on kolmandal elukuul juba kergem ning neljandal võib need mured unustada. Lohutada võib end sellega, et laps on tegelikult terve – enamasti ka kasvab hästi.
Gaasivalusid vähendab:
1. Rinnaga toitmine. Sa ei kirjuta, mida laps sööb, aga loodetavasti rinnapiima. Kui ta peaks midagi muud sööma, siis 1 kuu vanuses on täiesti võimalik ka imetamise juurde tagasi pöörduda.
Ära anna imikule teed! See teeb olukorra ainult hullemaks. Selles vanuses lapsele ei anta midagi peale piima – soovitavalt rinnapiima.
Teesid (n.ristiköömne, köömne, kortslehe) võid juua ise – läbi rinnapiima toimivad need pehmelt ja sobivalt ka lapsele.
2. Imemine rahustab valu ajal. Püüa nutvat last rahustada nii, et ta oleks nõus rinda võtma. Rinna imemine lõdvestab ja rahustab seedetrakti. Mõne aja pärast annab valu järele.
3. Liikumine. Hoia last hästi palju süles, kaisus, enda vastas, kanna endaga kaasas – kasuta kõhukotti või kandelina, et oleks lihtsam kodus toimetada.
4. Võimlemine ja massaaž annavad tulemusi, kui neid teha järjekindlalt. Püüa iga päev lapsega veidi võimelda, silita ja masseeri teda, kasuta rohkem kõhuliasendit.
5. Soojus – kõhu piirkonnas. Vahel aitab ka soe vann, sest vesi lõdvestab väga hästi.
6. Ole ise rahulik. Laps nutab rohkem, kui oled ise õnnetu ja närviline. Vahel mõjub kõige paremini hoopis rahulik isa, kes võtab lapse ja temaga lihtsalt kõnnib, ringi jalutab, talle laulab.
Mõni perekond läheb õhtuti, kui laps on rahutu, õue – sest laps rahuneb väljas värske õhu käes (kui aastaaeg on selleks sobiv). Mõni teine perekond mõtleb mingi muu oma nipi välja, kuidas last paremini rahustada. Üldiselt tuleb aga järgnev kuu lihtsalt üle elada ja püüda jääda ise rahulikuks.