Millal minna sünnitusmajja?

Artikkel pärineb teatmikust "Me Saame Lapse" https://mesaamelapse.perekool.ee/millal-sunnitusmajja-minna/

Alates 37. rasedusnädalast on kõhubeebi sünd ajaline. Laps ei pruugi sündida täpselt ämmaemanda arvutatud tähtajal, kuid selle kuupäeva kandis see kindlasti toimub. Paar nädalat enne sünnitust võib tupevoolus suureneda, mõnel naisel eritub mõni päev varem emakakaelast limakork. Laps vajub enne sünnitust alla, mis suurendab survet põiele. Kõht võib lahti minna.

Ka emakas hakkab sünnituseks ette valmistuma ja sul võivad tekkida ebatuhud. Kui kannad oma esimest last, ei ole neid kerge õigest sünnituse algusest eristada. Seepärast võiksid tuhude tekkides minna võimaluse korral kõigepealt hoopis vanni. Vesi olgu kehatemperatuuril ja sa võiksid vannis lebada tunnikese. Kui tegu on ebatuhudega, lähevad need mööda, kui tegu on päris sünnitusega, ei kao tuhud ja vesi aitab sünnitusprotsessi kiirendada. Ka duši alla minek aitab.

Emaka kokkutõmbed ehk tuhud on otsekui truud saatjad, mis juhatavad su ühest etapist järgmisse. Ainult kiirus on erinev – kellel läheb tuhude algusest kaks, kellel 12 tundi ajani, mil sünnitusmajja minna.

Avanemisperioodi aktiivse faasi alguseni on kõige parem olla kodus. Turvalises keskkonnas on hea vaikselt ringi toimetada, tukkuda, hingata ja lõdvestuda. Usalda ja kuula oma keha, sa saad hakkama!

Ebatuhud

Ebatuhud ehk Braxton-Hicksi kokkutõmbed võivad esineda terve raseduse jooksul või tekkida raseduse lõpus. Emakas läheb käe all kõvaks, võid tajuda pinget alakõhus või seljas. Braxton-Hicksi kokkutõmbed ei ava emakakaela, on ebaregulaarsed ja lühiajalised ning mööduvad tavaliselt mõne tunniga.

Limakorgi eritumine

Limakorgi eritumine on üks näitaja, et emakakael lüheneb ja avaneb kergelt. Võid märgata pesupükstel vähest limast verist eritist, mis meenutab väikest meduusi. Limakork võib ära tulla nii, et sa ei märkagi, ning vahel eritub alles siis, kui sünnitus juba käib. Limakorgi eritumine ei ole kindel märk sünnitusest, pigem tunnistus sellest, et keha valmistub sünnituseks. Limakorgi eritumise järel ei pea tulema sünnitusmajja.

Jälgi tuhusid

Tuhud käivad hooti, kuigi sulle võib tunduda, et kogu aeg on valus. Tõsi, vahel võibki kõhubeebi asend olla selline, et ta surub närvidele ja see tekitab valuaistingut ka kahe tuhu vahel. Enamasti on aga tuhude vahel valutu aeg – kasuta seda! Lase nägu ja keha lõdvaks, puhka. Kui tuhud võimaldavad sul voodis olla, tuku. Kui pikali olla ei saa, liigu toas ringi. On loomulik tunda ärevust – lõdvesta ennast ja tea, et see läheb mööda. Võid midagi kerget süüa, sa vajad energiat ja hea snäkk aitab ka tähelepanu kõrvale juhtida.

Kui murrad pead, kas peaksid hakkama sünnitusmajja minema, loe tuhude vahele jäävat aega.

Artiklit saad edasi lugeda SIIT