Millal on õige aeg raseduse peale mõtlemiseks?

Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuhi Silja Staalfeldt-Rahumägi sõnul ei ole raseduse planeerimiseks aeg kunagi liiga varane. Kõige hiljem tuleks selle peale mõelda kaks kuud enne.

Silja Staalfeldt-Rahumägi sõnul on raseduse planeerimisel olulised tervislik eluviis ja vitamiinid toidulaual: „Oluline on raseduse planeerimise ajal ja esimesel trimestril võtta foolhapet 400–800 mcg päevas, mis toetab beebi närvisüsteemi arengut. Üle tuleks vaadata ka, kas igapäevane toidumenüü on piisavalt mitmekesine ning sisaldab proteiine, rauda, tsinki, C- ja D-vitamiini. Soovituslik on piirata kohvi tarbimist 1 kuni 2 tassile päevas.“

Loobuda tuleks tervist kahjustavatest pahedest ja kui võtate ravimeid, tasub nende vähendamist perearsti või erialaarstiga konsulteerida ja vajadusel raviskeemi muuta. „Eelkõige tuleks rasestumist planeerides lõpetada suitsetamine, narkootikumide tarvitamine ja piirata alkoholi tarbimist.“

„Vähendada tuleks stressi, sest seegi võib mõjutada rasestumiseks kuluvat aega. Tasub piisavalt puhata ning tegeleda endale meeldivate tegevustega – ka see aitab rasestumisele kaasa,“ ütleb ITK Naistekliiniku ämmaemandusjuht.

Vähestel õnnestub rasestumine esimesel korral

Silja Staalfeldt-Rahumägi lisab, et rasestumine võib võtta aega kuni aasta, mõnikord veelgi kauem. „Iga ovulatoorse tsükli ajal on rasestumise tõenäosus umbes 20 kuni 25 protsenti. Statistika järgi 3 kuu jooksul õnnestub rasestumine umbes 57 protsendil, 6 kuu jooksul 72 protsendil, 12 kuu jooksul 85 protsendil ning 24 kuu jooksul 94 protsendil paaridel.“

Rasestumisele aitab kaasa ka see, et naine teab oma menstruaaltsükli pikkust. Tavaline tsükkel kestab 28 päeva. Enamikul naistel on ovulatsioon tsükli keskel, mis tavaliselt leiab aset menstruaaltsükli 14. päeval. Rasestumise soodustamiseks tuleks olla regulaarselt vahekorras. Vältida tasuks libesti kasutamist, kuna see võib halvendada sperma kvaliteeti.

Rasestumise tõenäosus on suurem, kui kehakaal on optimaalne. Üle- või alakaalulisus võib mõjutada menstruatsioonitsükli regulaarsust ja ovulatsioonide ilmnemist. Normaalseks kehamassiindeksiks (KMI) loetakse 19–24,9. Regulaarne füüsiline treening parandab organismi rasestumise võimelisust ning aitab ühtlasi kehal harjuda raseduse ajal tekkivate füüsiliste nõudmistega. Soovituslik on vähemalt 30 minutit füüsilist tegevust päevas.

Millal on õige aeg teha rasedustesti?

Õige aeg testi tegemiseks on kõige varem paar päeva pärast eeldatava menstruatsioon algust. Rasedustesti tegemisega ei tasu kiirustada ja teha see palju varem, sest sellisel juhul ei pruugi test õiget tulemust näidata. Mõistlikum on oodata, kuniks peaks algama menstruatsioon. Rasedustestid on saadaval apteekides ja suuremates toidupoodides. Nende ostmiseks ei ole vaja arsti retsepti. 

«Oluline on teada, et test näitab raseduse olemasolu ka siis, kui triip on hele ning parim aeg testi tegemiseks on varahommik kohe pärast ärkamist,» ütleb Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Kas rasedustest on usaldusväärne?

Rasedustest on kõige kiirem ja lihtsam vahend raseduse tuvastamiseks. Selle usaldusväärsus on 97 protsenti, kui testi tehakse õigesti. Siiski, mõnikord on võimalik, et saadakse negatiivne tulemus. Sageli on põhjuseks, et test tehakse liiga vara, siis tasub testimist korrata mõne aja pärast. 

Kas ma võin olla rase, aga menstruatsioon käib edasi?

Raseduse alguses võib esineda kerget veritsemist või määrimist. «Seda juhtub just raseduse esimestel nädalatel ja põhjustajaks enamasti on loote kinnitumine emakaseinale,» märgib ITK Naistekliiniku emadusnõuandla ämmaemandusjuht.

Väsimus ja ülitundlikkus – kas see kõik võib olla rasedusest?

Väsimustunne võib olla märk rasedusest. Teiseks, võib rasedus mõjutada ka lõhna- ja maitsemeeli. Mõni naine ütleb, et tunneb suus imelikku metallimaitset, kuid hoopis sagedamini kuuleme juhtumitest, et ollakse lihtsalt tundlikud lõhnadele, enamasti tekitavad mingid konkreetsed toiduained vastumeelsust.

Ka rinnad võivad raseduse alguses olla tundlikumad, sest keha harjub uue hormonaalse tasakaaluga. Hea uudis on see, et juba mõne nädala pärast muutuvad paljud sümptomid kergemini talutavaks.

Iiveldustunne – kas see kestab terve raseduse?

Ka iiveldus ja oksendamine on üks sagedane sümptom raseduse alguses. Paljud tunnevad seda hommikuti, kuid see võib esineda ka päevasel ajal või öösel. Enamiku naiste jaoks muutuvad need sümptomid teisel trimestril palju kergemaks.

«Kui lähed rasedusega esimesele visiidile, on paras aeg ämmaemandalt küsida, kuidas iiveldustunnet leevendada,» soovitab Silja Staalfeldt-Rahumägi.

Millal on aeg minna arsti juurde?

Kui test andis positiivse tulemuse, siis on just õige aeg broneerida visiit ämmaemanda vastuvõtule raseduse 7.-8. nädalaks.

ITK Naistekliinikus on võimalik rasedusega arvele võtta helistades telefonile 666 1900 või veebis www.digilugu.ee või iPatsient.itk.ee. Esmavastuvõtule on õige aeg minna kui broneerida aeg 3-4 nädalat pärast ärajäänud menstruatsiooni algust.

Raseduse suurust arvutatakse nii meditsiinis kui ka veebist leitavates erinevates raseduskalendrites viimase menstruatsiooni esimesest päevast alates.

Kui esineb kõhuvalu, minestustunne või veritsus, tuleks pöörduda esimesel võimalusel naistearsti, ämmaemanda poole või vajadusel erakorralisse vastuvõttu, sest tegemist võib olla emakavälise rasedusega. Kui puudub ravikindlustus, saab kindlustuse taotleda seoses rasedusega. Selleks tuleb saada ämmaemandalt tõend raseduse kohta ja esita see Haigekassale.

Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.