Millal on aeg minna sünnitusmajja?
Kõige tähtsam on usaldada iseennast ja oma sisetunnet. Arvestama peaks kindlasti sellega, kas tuled kiirabi või oma autoga ja sedagi, kui kaugel sünnitusmajast elad. Vähetähtis pole ka asjaolu, kas tulemas on esimene või juba mitmes sünnitus.
On naisi, kes tunnevad end kodus turvalisemalt ja eelistavadki jääda koju võimalikult kauaks, teised jälle tahaksid võimalikult ruttu haigla turvaliste seinte vahele saada. Kui kahtled, siis võta julgesti ühendust sünnitusosakonnaga, kuhu plaanid sünnitama minna. Kogenud ämmaemand annab telefoni teel nõu, kuidas edasi toimida.
Kui sa oled esmasünnitaja, tule haiglasse:
- Kui emaka kokkutõmbed toimuvad iga 3–5 minuti tagant ja kestavad üle 30 sekundi.
- Kui mõne eelneva tunni jooksul on emaka kokkutõmbed esinenud sagedamini kui 10 minuti tagant, kestusega 20–30 sekundit ja need on pidevalt tugevamaks läinud.
Lootevesi võib puhkeda enne sünnitegevuse algust. Lootekestad rebenevad ja see osa looteveest (umbes 100–200 ml), mis jääb loote pea ja emakakaela vahele, pääseb välja. Pole vaja karta, et laps kuivale jääks, seega võid rahulikult kodus sünnitustegevuse algust oodata. Looteveed võivad puhkeda äkki, aega ja kohta küsimata. Samas võib see toimuda ka peaaegu märkamatult, kui kestad rebenevad kõrgemalt ja vett eritub korraga vähe. Alati ei ole endal võimalik täpselt hinnata, kas on tegemist lootevee, tupevooluse või uriiniga. Lootevesi on kas päris läbipaistev või veidi valkjas või roosakas, selles võib leiduda valgeid lootevõide helbeid. Kui puhkeb selge lootevesi ja regulaarne sünnitustegevus ei ole 6–8 tunni möödudes alanud, siis võta ühendust oma ämmaemanda või sünnitusmaja personaliga, et leppida kokku, millal sünnitusmajja minna.
Kui oled korduvsünnitaja, tule haiglasse:
- Kui emaka kokkutõmbed toimuvad iga 4–5 minuti tagant ja kestavad üle 30 sekundi.
- Kui mõne eelneva tunni jooksul on emaka kokkutõmbed esinenud sagedamini kui 10 minuti tagant, kokkutõmbed on kestnud 20–30 sekundit ja pidevalt tugevamaks läinud, kuid oled saanud teha koduseid toiminguid ning kõhubeebi on liigutanud tavapäraselt. Korduvsünnitajal võivad 15–20 sekundit kestvad emaka kokkutõmbed esineda mitme tunni jooksul iga 10–15 minuti järel, siis vaibuda ja mõne tunni möödudes uuesti alata. Sel juhul mine ennast sünnitusmajja näitama, kus kuulatakse kõhubeebi südamelööke ja antakse häid soovitusi.
- Lootevee puhkemise korral võid järgida esmasünnitajale antud soovitusi.
Kiirusta haiglasse tulekuga:
- kui tupest tuleb heledat verd või tumedat verd hüüvetena,
- kui looteveed on rohekad, kollakad, rohkelt veresegused, pruunid,
- kui Sinu sisetunne ütleb, et kõik ei ole korras, aga Sa ei oska päris täpselt öelda, mis Sind häirib.
Kui Sa ei oska otsustada, kas jääda veel koju või asuda haigla poole teele, võid alati helistada selle haigla sünnitusosakonda või vastuvõtutuppa, kuhu sünnitama plaanid minna.