Mida teha, kui lapsel on täid?

“Kui vanemad avastavad lapselt täid, tuleb mitte ainult alustada ravi, vaid ka lapsele arusaavas vormis rahulikult selgitada, mis on täi ja et neist on üsna lihtne vabaneda,” ütleb proviisor Jaan Jänes.

Väga levinud on arvamus, nagu täid tekiksid mustusest. Jaan Jänese kinnitusel on see ekslik. “Täinakkus võib tekkida ka piinlikku puhtust armastaval inimesel,” lausub ta, et nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest. Ekslik on proviisori sõnul ka arvamus, et täid hüppavad, lendavad või et täisid levitavad koduloomad. “Peatäidega nakatumine toimub enamasti otseselt pea-pea kontaktil täitõve haigega, samuti teise inimese mütside, sallide, patsikummide, kammide ja harjade kaudu,” ütleb ta. Sagedamini esineb täitõbe 3-11 aastastel lastel.

Kuidas täinakkust ära tunda?

Jaan Jänes viitab, et kui laps on hakanud rohkem pead kratsima, on see esimene tunnus, et tal võivad olla täid. Harilikult elutsevad täid kõrvade ümbruses ja kuklal ning kui laps tunneb sügelust nendes kohtades, on see ilmne häiresignaal. “Vaadake lapse pea üle, täisid näeb palja silmaga. Täiskasvanud täi on umbes seesamiseemne suurune,” õpetab proviisor.

Alguses on peas ainult paar täid. Hiljem tekivad ka valged täimunad ehk tingud, mis on peanaha lähedal tugevasti juuksekarvale kleepunud nagu pärlid kees. “Vahel peetakse neid ekslikult kõõmaks, kuid kõõm langeb pead raputades maha, aga tingud jäävad juustele,” selgitab Jaan Jänes.

Täinakkuse ilmsiks tulles on äärmiselt oluline alustada koheselt ravi. Kui seni kasutati täitõve ravimiseks peamiselt neurotoksilisi ravimeid, mis halvasid täi närvisüsteemi nii, et täi hukkus, siis tänapäeval on kasutusel ohutu dimetikooni sisaldav täivastane vahend NYDA.

„NYDA sisaldab kaheastmelist dimetikooni, mis tungib tänu oma väga heale voolavusele täi ja tingu hingamissüsteemi, tõrjub sealt õhu ja lämmatab nad,” selgitab proviisor NYDA toimet.

„Tähtis on, et täivastane vahend hävitaks täid ja tingud esimese kasutuskorraga,“ räägib Jaan Jänes. „Tegelikult täide hävitamine ei olegi tänapäevaste vahenditega keeruline, raskemaks osutub just tingudest jagu saamine. Sest kui tingud jäävad ellu, siis umbes nädala pärast arenevad neist juba uued täid ja kõik kordub. 

Seega, kui vahendi kasutusjuhendis on nõue ravi korrata, siis on oht, et tingud selle ravimi toimel ei hävi.“

Täide hävitamine ei ole tänapäevaste vahenditega keeruline, raskem on tingudest jagu saamine.

Jaan Jänes soovitab jälgida, et pakendis oleks ka täikamm. Kammiga eemaldatakse juustest surnud täid ja tingud, samuti on kammiga hea kontrollida, kas juustes ei leidu pärast ravi enam elavaid täisid.

Et täinakkus ei korduks, tuleb ravi ajal ära vahetada voodipesu – eriti padjapüürid, aga ka peakatted ja juuksekummid. Kammid ja juukseharjad tuleb hoolikalt puhastada. Lisaks tuleks pesta kõik riided, mida on viimasel kolmel päeval kantud.

Kui täidega on nakatunud laps, on soovitav kõik tema plüüsist ja pehmed mänguasjad kotti pakkida ja kolmeks päevaks ära panna. “Täid ei suuda toiduta elada üle paari päeva ja see on piisav aeg selleks, et neid mänguasjadele ei jääks,” selgitab Jänes.

Oluline on ka kõik nakatunud inimesega kokku puutunud perekonnaliikmed üle kontrollida, eriti siis, kui peres on mitu last. Ning kui täid saadi koolist või laagrist, tuleb teiste laste vanemaid sellest teavitada, et nad saaksid oma lapsed õigel ajal üle vaadata.

Tegevusplaan täitõve korral

Kõigepealt: Rahu! Peatäid on ohutud ning ei ole ebapiisava hügieeni tunnus.

1. Kontrollin oma pereliikmete pead põhjalikult läbi, erilist tähelepanu pööran kõrvatagustele ja kaelapiirkonnale.

2. Märkasin peatäisid ning ostan apteegist viivitamatult NYDA.

3. Järgin NYDA kasutamisel samm-sammult kasutusjuhendit. Nii toimides hävivad täid ja tingud 1 tunni jooksul.

4. Teavitan täitõvest lähimat suhtlusringi (kool, lasteaed, sõbrad) kellega nakatanu võis kokku puutuda. Selline teguviis vähendab nakkuse levimist.

5. Pesen voodipesu temperatuuril 60°C ja puhastan juukseharjad. Edasised hügieeniabinõud ei ole vajalikud.

6. Täid ei kandu koduloomadele ning seetõttu ei ole neid vaja ravida.

7. Nakatanu võib pärast NYDA kasutamist minna kohe jälle kooli, lasteaeda või tööle.

Mis peab kodus täitõrjeks olemas olema?

  • NYDA (apteegist)
  • Täikamm, et diagnoosida ja ravida (olemas NYDA pakendis)
  • Pabersalvrätid või majapidamispaber
  • Tavaline šampoon ja käterätt
  • Pisike üllatus väikesele kannatlikule patsiendile

Täpsemat infot peatäidest ja täiravist saate lugeda:

www.peataid.com

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.