Menstruatsioonitsükkel
Aegade algusest on naised märganud, et nende kuupuhastus kordub teatava regulaarsusega. Tunduvalt hiljutisem on aga teadmine, et seda rütmi – menstruatsioonitüklit – reguleerivad hormonaalsed muutused, mis valmistavad naise keha ette rasestumiseks. Seda igal kuul üha uuesti ja uuesti nii kaua, kuni naine on viljakas eas.
Menstruatsioonitsükkel algab menstruatsiooniaegse veritsuse esimesel päeval ja lõpeb järgmise menstruatsiooni esimesel päeval. Keskmine menstruatsioonitsükli pikkus on 28 päeva. Siiski on üsna tavaline, et tsükkel võib kuni nädala võrra kõikuda.
Olenevalt sellest, millised hormoonid parajasti menstruatsioonitsüklit juhivad, jagatakse tsükkel follikulaarfaasiks ja luteaalfaasiks. Follikulaarfaasis toimub munaraku küpsemine ning luteaalfaasis viljastumise ootamine. Kui naiseti võib follikulaarfaasi pikkus üsnagi palju erineda, siis luteaalfaas on üsna universaalselt 14 päeva pikkune. Seega on võimalik oma tsükli pikkust teades arvutada välja munaraku valmimise ehk ovulatsiooni päev.
28-päevase tsükli puhul toimub ovulatsioon tsükli (28-14=) 14. päeval.
35-päevase tsükli puhul toimub ovulatsioon tsükli (35-14=) 21. päeval.
21-päevase tsükli puhul toimub ovulatsioon tsükli (21-14=) 7. päeval.
Muidugi tuleb arvestada ka sellega, et inimene ei ole robot ning igaüks meist ei saa teostada nii täpseid kalkulatsioone.
Olenemata sellest, kas proovitakse rasestuda või rasedusest hoiduda, tuleb viljastumise kalkulatsioonis arvestada sellega, et munaraku eluiga on ovulatsiooni järel 12-24 tundi. Spermatosoid võib naise suguteedes elutseda keskmiselt 3 päeva, kuid eriti elujõuline isend isegi kuni 5 päeva. Seega on viljakad päevad ovulatsioonipäev ja sellele eelnenud kuni 5 päeva.
Menstruatsioonitsüklit reguleerivate hormoonide toime
Kui eelmises menstruatsioonitsüklis rasestumist ei toimunud, siis munasarjades toodetava östrogeeni ja progesterooni tase langeb järsult. Seetõttu hakkab emaka limaskest irduma ning väljub tupe kaudu koos menstruaalverega.
Info östrogeeni taseme langusest jõuab vereringe kaudu ka ajuni ning ajuripats hakkab tõstma folliikuleid stimuleeriva hormooni ehk FSH taset. FSH nõristub vereringesse ning asub munasarjadesse jõudes usinasti tööle.
Munasarjades asuvad ebaküpseid munarakke sisaldavad põiekesed ehk folliikulid. Folliikuleid stimuleeriv hormoon aktiveerib samaaegselt mitme folliikuli kasvu. 5-7 päeva möödudes eristub teistest üks domineeriv folliikul ning ülejäänud folliikulid taandarenevad. Domineerivas folliikulis küpsev munarakk omab antud tsüklis kõige paremat tõenäosust viljastumiseks. Kasvav folliikul toodab östrogeeni, mis annab ajuripatsile teada, et folliikulite stimuleerimise võib lõpetada. Organism on tark ning teab, et mitme munaraku valmimisel kaasnevad mitmikrasedusega seotud riskid. Seega, östrogeeni taseme tõusu järel FSH tase langeb.
Vahetult enne ovulatsiooni tekib ajuripatsis luteniseeriva hormooni (LH) tootmise järsk tõus, mis on tingitud paisunud folliikuli östrogeeni tootmisest. Luteniseeriv hormoon aitab domineeriva folliikuli munarakul lõplikult valmida ning kutsub esile ovulatsiooni. Ovulatsiooni käigus paiskub folliikuli sees kasvanud munarakk munasarjast kõhuõõnde, kust munajuha otstes asetsevad narmad ta kinni püüavad ning munajuhasse suunavad.
Folliikul, mis pärast munaraku irdumist tühjaks jääb, vajub kokku ning muutub kollaskehaks. Kollaskeha toodab kollaskehahormooni, mida nimetatakse ka progesterooniks. Samuti jätkab kollaskeha östrogeeni tootmist. Nende kahe hormooni toimel kasvab ja vohab emakasisene limaskest, mis ootab viljastunud munaraku saabumist, et see siis pehmelt vastu võtta.
Kui munaraku elutsükli jooksul kohtumist spermatosoidiga aset ei leia, siis munarakk hukkub. Kui rasedust ei teki, ei käivitu ka edasisi hormonaalseid protsesse, mis toetavad viljastunud munaraku looteks kasvamist. Seetõttu ei suuda kollaskeha pikalt toimivana püsida. Enamasti taandareneb kollaskeha ehk corpus luteum ovulatsiooni järel 14 päevaga. Siis östrogeeni ja progesterooni tootmine kollaskehas lõpeb, nende hormoonide tase naise vereplasmas langeb järsult ning see kutsub esile uue menstruatsioonitsükli käivitumise. Emaka limaskest hakkab irduma ning ajuripats tõstab taas folliikuleid stimuleeriva hormooni taset. Uus kuu, uus katse.