Me saame lapse!

Beebi sünniga sünnivad ka ema ja isa. Lapsevanemaks saamine võib tekitada elevust, rõõmu ja ootusärevust, kuid samal ajal võib mõte beebi saamisest olla hirmutav ja tekitada vastakaid tundeid. Kas ma ikka oskan, tean, suudan ja jaksan?

Olgugi, et rasedus ning imetamine on naise keha jaoks normaalsed seisundid, võib sellel teekonnal tulla ette olukordi, kus vajate naisena ja perena tuge ja infot. Teil võib tekkida palju küsimusi, eriti kui ootate oma esimest last. Küsimused käivad emaks ja isaks kasvamise juurde, samamoodi nagu ka elevus, rõõm ja oma keha usaldama õppimine.

Öeldakse, et lapse kasvatamiseks on tarvis tervet küla – meie lisame, et head tugivõrgustikku on vaja juba last oodates. Te ei pea kohe kõike teadma ja oskama, keegi ei pea last kasvatama üksi. Pere vajab tugivõrgustikku, mis aitab suurendada rõõme ja kannab läbi keerulistest aegadest. Hakake oma tugivõrku looma juba raseduse algul – sinna võib kuuluda sõpru ja sugulasi, vanaemasid ja vanaisasid. Samamoodi leidke endale just need mõistvad spetsialistid, keda teil on vaja: ämmaemand, naiste-, pere- ja erialaarst, imetamis-, kogemus- ja raseduskriisinõustaja, psühholoog ja doula.

Selleks, et saaksite tunda end beebiootuse ajal turvaliselt, on parim abiline sel teekonnal rasedust jälgiv ämmaemand. Ämmaemand on spetsialist, kes oskab teid toetada nii raseduse ja sünnituse ajal kui ka sünnituse järgselt. Pöörduge julgelt, kui miski teeb muret või soovite oma keha toimimise ja beebi kasvamise kohta rohkem teada.

Lisaks spetsialistidele on juurdepääs usaldusväärsele teabele lapseootuse ajal naiste kogemuse ning heaolu jaoks ülioluline. Praeguses infoga üleküllastunud ühiskonnas on raske selekteerida, millised on need usaldusväärsed allikad, kust saada vastuseid oma küsimustele. Uuringud toovad välja, et enim teavet saavad naised ämmaemandalt, teisel kohal on sõbrad ja lähedased, samuti saadakse infot erinevatest veebikanalitest ja muudest allikatest. Mitmekülgne ja erinevate spetsialistide poolt kokku kogutud vajalik teave aitab naisel ja perel teha olulisi valikuid raseduse, sünnituse ja sünnitusjärgsel perioodil, kus keskmeks on naisekeskne hooldus.

Selleks, et võimaldada naistele ja peredele parem ligipääs usaldusväärsele ja tänapäevasele infole, on Tervisekassa, Eesti Ämmaemandate Ühing ning Menu Media koostanud teatmiku “Me Saame Lapse”. Teatmik on kokku pandud koostöös ämmaemandate, naistearstide, imetamis- ja toitumisnõustajate, laste- ja perearstidega ning veel teiste spetsialistidega, et toetada peresid sel imelisel, ent väljakutseid pakkuval ajal. Teatmikus pöördutakse naise poole küll sina-vormis, kuid teatmik on mõeldud mõlemale lapsevanemale, et lapsevanema rolliks paremini kohaneda.

Me Saame Lapse” teatmikust leiab palju kasulikku, mis puudutab rasestumist, rasedust, sünnitust, sünnitusjärgset aega ja teie beebit. Teatmik on saadaval nii digikujul aadressil http://mesaamelapse.perekool.ee kui ka valmis trükisena, mille saate kas oma ämmaemandalt, naistearstilt või perearstikeskusest. Samuti on võimalik laadida alla trükise PDF-versioon või tellida tasuta trükis omale Tervisekassa trükiste veebikeskkonnast.

Me Saame Lapse” trükis on tasuta kõigile soovijatele!

Teist saavad kindlasti suurepärased lapsevanemad, kuid tasub meeles pidada, et emaks-isaks saamine on pikk protsess. Olgugi, et beebi sünniga sünnivad ka ema ja isa, kasvate lapsevanemaks koos oma lapsega ning õpite jooksvalt sellel teel. Te ei pea kohe kõike teadma ja oskama! Te õpite ja arenete pidevalt koos oma lapsega ning ükskõik kui palju te ka eelnevalt olete end ette valmistanud, tuleb ikka ette olukordi, kus on vaja küsida nõu ja abi. Kui kahtlete, kas küsida abi, siis on just kõige õigem aeg abi küsimiseks! Kasutage nii seda teatmikku kui ka erinevate spetsialistide tuge ja kogemust, kes kõik soovivad parimat teile ja teie beebile.

Olge teadlikult kohal ja nautige seda aega, lapsed kasvavad kiiresti. Et seda selgemalt taibata, öelge endale aeg-ajalt: ka see möödub. Mööduvad nii rasked kui ka ilusad hetked. Teadlikkus kõige mööduvusest annab rasketel hetkedel jõudu ning headel hetkedel toob rohkem kohale.

Maret ja Irena, ämmaemandad