Lootevete avamine ehk amniotoomia
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla, ämmaemand
Küsimusele vastas: Ingrid Kaoküla, ämmaemand
Olen lugenud erinevaid sünnituslugusid ja tekkis küsimus lootevete avamise kohta. Nimelt, mis põhjustel veed haiglas avatakse? Ühel juhul oli tegemist juba täisavatusega, kui taheti veed avada. Kas siis ei olegi lapsel võimalus nn õnnesärgis sündida?
Looteveepõie avamise põhjuseks võib olla vajadus näha lootevee värvi, kui tita südamelöökides on muutusi, mis panevad arsti/ämmaemanda muretsema. Ka on möödapääsmatu lootevete avamine, kui on vaja paigaldada titale skalpelektrood südametoonide pidevaks jälgimiseks või võtta veel sündimata lapselt vereanalüüse. Samuti juhtudel, kus osutub vajalikuks mingite protseduuride või võtete kasutamine, et titat sündimise juures abistada (nt vaakumsünnitus).
Looteveepõis on looduse poolt mõeldud sünni pehmendamiseks ja tita pea kaitsmiseks nii surve kui infektsioonide eest. Lootevee avamine intensiivistab reeglina sünnitust ja võib kiirendada lapse sündimist. Samal ajal võib lootevee avamine tahtmatult tuua kaasa tita pea vale sättumise sünnitusteedes või sirutusseisu. Seega kui vähegi võimalik, võiks lasta looteveel spontaanselt puhkeda. Kui tegemist on nn jäiga venimatu lootekestaga, siis on järelikult veel vara sünnitusega kiirustada. Ka lootekestad muutuvad sünnituse käigus elastsemaks ja pehmemaks. Selle kohta öeldakse, et “küpseks”. Sama väljendit kasutatakse ka emakakaelas toimuvate muutuste kohta sünnituse vältel. Selline suhtumine ei ole Eestis kahjuks eriti tuntud ja tunnustatud. Kui teil on soov, et sünnitus kulgeks võimalikult loomulikult ja sekkumisteta, siis soovitan selle kirja panna oma sünnitusplaani. Näiteks: “Palun mitte avada looteveepõit, kui selleks ei ole otseseid meditsiinilisi näidustusi. Palun selgitada mulle ja partnerile lootevee avamise vajalikkuse põhjusi.”