*Lisasissetulek lapsehoolduspuhkusel olles

Reklaamartikkel

Lapsehoolduspuhkus on enamikele vanematest aeg, mis annab võimaluse pühenduda rohkem perele ja lastele ning tänu keskmise töötasu suurusele vanemahüvitisele jääda mõneks ajaks tööturult rahulikult eemale.

Kuigi süsteem tagab tavapärase sissetuleku, toob lapse sünd ja esimene eluaasta endaga kaasa ootamatult palju kulutusi: vaja lapsele muretseda vanker, voodi, riided, mähkmed jne – erinevaid vajalikke tarvikuid võikski ette lugema jääda. Selline suur kogus uusi esemeid toob endaga kaasa ka keskmisest suuremad kulud, mis hoolimata toetustest ja hüvitistest sööb augu vanemate rahakottidesse.

Rahamuredest kogunevad mitmetel vanematel murepilved pea kohale ning tekib küsimus, kust saada lisasissetulekut? Tahaks ju naasta endisele töökohale, mis enamikel juhtudel pole võimalik, sest töökoht on täiskoormusega. Pisikese ilmakodaniku kõrvalt täiskoormusega töötada aga kas ei raatsi või ei ole see majanduslikult mõttekas.

Samas on täna olemas mitmeid lapsevanemaid, kes vanemahüvitist saades käivad siiski osakoormusega tööl, kas siis vanas töökohas, või on leidnud võimaluse mõne teise tööandja juures. Paindlikku tööaega ja osakoormusega tööd pakutakse erinevates valdkondades, alates haridusvaldkonnast ja lõpetades puhastusteenusega.

Rahvusvaheline kinnisvara korrashoiu teenust pakkuv ettevõte AS ISS Eesti, mis annab täna tööd üle Eestiliselt ca 1700 töötajale, pakub palju erinevaid osakoormusega töid.

„Pea 2/3 meie töötajatest töötab osakoormusega“, räägib ettevõtte personalijuht Helo Tamme, lisades täiendavalt: „Meil on pakkuda esmalt tööd just puhastusteenindajatele erinevatel kliendi objektidel – büroodes, koolimajades, tootmisettevõtetes ja kauplustes.“ ISS Eestis töötab mitmeid lapsevanemaid, kes käivad tööl väikeste laste kõrvalt.

„Kui lapsepuhkusel viibiv vanem soovib lisaraha teenida, siis on ISS selleks väga hea võimalus. Meil on pakkuda töökohti, kus inimene peaks tööl käima näiteks paar tundi päevas. Selline töö sobib kindlasti väga hästi just väikelaste vanematele, kes otsivad lisaraha teenimise võimalust ning soovivad paar tundi päevas lihtsalt kodusest miljööst välja saada,“ täiendab ettevõtte personalijuht.

Kes on lisatööst huvitatud, võib tööpäeva jooksul telefoni teel ühendust võtta ISS Eesti personalitöötajaga numbril 613 9130 või tulla Tallinnas asuvasse ettevõtte peakontorisse aadressil Vilde tee 129.

Täpsemat informatsiooni ettevõtte ja töötamise võimaluste kohta leiab ka firma kodulehelt www.ee.issworld.com/

ISS-i töötaja kommentaar

ISS Eestis töötav Niina Brižuk käib oma 2013. aasta augustis sündinud pisipoja Aleksei kõrvalt tööl viiel päeval nädalas, töötades õhtuti puhastusteenindajana büroos. See aeg, kui Niina tööl on, hoiavad Alekseid abikaasa ning vanemad õed. „Ka lapsed on sellega harjunud, et õhtuti tööl olen, saavad aru, et raha teenimiseks pean tööl käima“, lisab Niina.

„Ma lihtsalt ei suutnud niimoodi tööta kodus olla. Olen inimene, kellele meeldib pidevalt tegutseda ja toimetada. Lisaks on oluline niimoodi endale ka siiski täiendavat sissetulekut teenida“, lisab ta. Niina leiab, et kellel soovi väikese lapse kõrvalt tööl käia, siis selle võimaluse kindlasti ka leiab.

Vanemahüvitis teemat kommenteerib Sotsiaalkindlustusameti pensionide ja toetuste osakonna juhtivspetsialist Silver Tigane

Vanemahüvitist makstakse nii juhul, kui lapsevanem ei tööta, on lapsehoolduspuhkusel kui ka töötamise korral. Hüvitise saaja töötamisel aga arvestatakse vanemahüvitise maksmise eesmärki, milleks on eelmise aasta keskmise sissetuleku säilitamine, mitte isiku sissetulekute suurendamine. Seetõttu alates teatud suuruse tulu juurdeteenimisest vähendatakse vanemahüvitist.

Kuni kehtiva hüvitise määra suuruse tulu juurdeteenimine ei mõjuta vanemahüvitise suurust. Hüvitise määr on 2014. aastal 320 eurot kuus. Seega hüvitist makstakse endiselt täiel määral, kui hüvitise saaja saab hüvitise maksmise kalendrikuul kuni 320 euro suurust töötasu.

Kui hüvitise saaja töötasu hüvitise maksmise kalendrikuul on suurem kui hüvitise määr, vähendatakse hüvitist sõltuvalt sellest, kui suur on juurdeteenitud tulu.

Hüvitise uue suuruse leidmiseks kasutatakse valemit:

uus hüvitis = määratud hüvitis – (tulu – hüvitise määr)/2

Hüvitise ümberarvutmisel tagatakse alati vähemalt pool isikule algselt määratud hüvitise suurusest. Samuti ei vähendata hüvitist alla hüvitise määra suuruse summa.

ISS kuulutus lisatöö EST internet