Lapsevanemaks olemine põhjustab ka meestel depressiooni
Artikkel pärineb: novaator.err.ee
Tavapäraselt peetakse sünnitusjärgset depressiooni emade haiguseks. Princetoni ja Birminghami Youngi ülikooli teadlastelt ilmus aga artikkel, millest selgub, et stressirohke kärgpereelu esitab väljakutse ka isade vaimsele tervisele.
Birminghami Youngi ülikooli sotsiaaltöö professor Kevin Shafer selgitas, et kuigi enamasti peetakse depressiooni värskelt emaks saanud naiste haiguseks, siis mitmetahulistesse vanemlikesse rollidesse sattudes ohustab depressioon ka isasid. Eriti keerulises olukorras on kärgperede vanemad, kus korraga tuleb täita kolme vanemlikku rolli: kanda hoolt endise pere laste, uue kaasa laste ning uue ühise pere vastse ilmakodaniku eest.
Shaferi uurimisrühm analüüsis enam kui 6000 vanemalt kogutud andmeid. Selgus, et kolme rolli täitvatel vanematel on 57 protsenti suurem tõenäosus langeda depressiooni kui neil, kes täidavad ühe vanema kohustusi.
Shaferi selgituse kohaselt on põhjus lihtne: enamasti on ootused vanemaks olemisele üsna selged, kasuvanemaks olemisele aga mitte. Siiski ei peaks pidama seda lisastressi halvaks nähtuseks, leiab Shafer. “See tuleb tegelikult heast tahtest olla korraga nii hea kasuvanem kui värske lapsevanem.”
Uuringutulemused on olulised kahel põhjusel. Esiteks on teada fakt, et mehed otsivad stressi ja depressiooni korral vähem abi kui naised. Teine fakt on aga see, et kärgperesid, kus mehed satuvad üha sagedamini täitma kolme vanemlikku rolli, tuleb kaasaegses ühiskonnas üha juurde. “Nendel vanematel avalduvad depressiooni tunnused teistmoodi kui lastetutel täiskasvanutel,” märkis Shafer. Seetõttu loodab Shafer, et kliinilised psühholoogid võtavad kärgperede isad hoolikama vaatluse alla.
Uuring ilmus ajakirjas Social Work.