Lapsel on nohu

Nohu lapsel, eriti kui see on esimene laps ja imik, võib emale palju muret tekitada. Kuidas ja millistel juhtudel saab last iseseisvalt aidata ning millal on vajalik visiit arsti juurde? Nõustab perearst Ignatius Kulishov (Läti).

Kõige ettevaatlikum peaks olema lastega sünnist kuni 2.- 3. eluaastani: nemad ei oska ja ei saa veel ise nina nuusata. Täiskasvanu ei tohi väikelapse ninasõõrmeid pigistada, sest luud on väga õhukesed ja neid võib kahjustada. Seetõttu on lapsevanema ülesanne olla ettevaatlik ja veenduda, et ninasekreet oleks pehme ja kergesti eemaldatav.

Kui lapsel on nohu,  tema nina on kinnine, kuid ta ei keeldu toidust, magab, tema temperatuur ei tõuse, siis  see on märk, et pole vaja kohe arsti juurde joosta. Imikutel on hammaste lõikumise ajal sageli nohu. Neil perioodidel on vaja julgelt uurida beebi suud ja kui seal on näha turses või isegi sinakaid igemeid, jääda rahulikuks. See on tõend, et hambad on teel.

Peaaegu alati saavad vanemad ise kontrollida olukorda esimese 2-3 päeva jooksul.

Sageli on vanemad mures selle pärast, kuidas vabaneda suures koguses ninast voolavast sekreedist. Nendel juhtudel aitab nina puhastamine spetsiaalse seadme – ninaaspiraatori abil. Kaasaegsed ninaaspiraatorid võimaldavad seda teha võimalikult õrnalt ja tõhusalt. Oluline on meeles pidada, et aspiraatori imipumba ots peaks olema pehme, et mitte kahjustada last, kes protseduuri ajal võib rabeleda.
Manuaalsed ninaaspiraatorid on konstrueeritud nii, et vanem võtab ühe otsa suhu, sisestab teise lapse ninasõõrmesse ja imeb sekreedi välja. Nende otsikute vahel on mahuti, kuhu koguneb sekreet. Osad tootjad panevad mahutisse filtrid, mida ei saa pesta, vaid tuleb iga kord uus osta.  


Maria Easy Breath ninaaspiraatorit saab lahti võtta ja pesta, see ei nõua lisakulutusi.
Saadaval on ka patareitoitega ninaaspiraator Maria Clean Nose – see töötab vaikselt, seadmel on pehme ninaotsik, pestavad otsikud ja mahutid. Imamiskiirus on optimeeritud väikelastele.

Tänapäeva trend on kasutada võimalikult palju looduslikku, ilma igasuguse “keemiata”. Kuid kuni aasta vanustele lastele, ei sobi isegi kõik loodusliku päritoluga ninatilgad. Parim võimalus on võtta tavaline merevesi või soolalahus (apteegis müügil) ja loputada: piisab paar tilka kummassegi ninasõõrmesse. Laps võib seda vett veidi alla neelata või aevastada, ninast võivad tulla mullid – see on normaalne. Ärge unustage hooldada ninaümbruse nahka, sest ninasekreet võib tekitada nahaärrituse ja põletiku.

Kui te ei saa 2–4 ​​päeva jooksul nohuga hakkama, lapsel on nina kinni, temperatuur on tõusnud, laps keeldub söömast, hingab suu läbi, on rahutu – siis tuleb arsti poole pöörduda.

MARIA CLEAN NOSE NINAASPIRAATOR ELEKTRILINE N1 ja MARIA EASY BREATH NINAASPIRAATOR IMIKUTELE N1 on müügil apteekides. Toodete saadavust saab vaadata https://www.raviminfo.ee/ või http://www.apteegiinfo.ee/info

Olge terved!